آکادمی ظلی نیا

 

ممکن است برای شما کاملا واضح باشد که چرا داشتن هدف خیلی مهم است، اگر این طور است، خیلی سریع فقط عنوان های این بخش را مرور کنید و بروید به قسمت اصلی کتاب. البته اگر دوست دارید درمورد اهمیت اهداف بیش تر بدانید، می توانید فایده ها و ضرورت های هدف را به دقت مطالعه کنید.

اصلا منظور ما از هدف چیست؟

شاید ساده ترین تعریف از هدف این باشد، هدف خواسته ای ست به اندازه ی کافی دور از دسترس (یعنی به سادگی نمی توانیم به دستش آوریم) که برای رسیدن به آن، باید برنامه ای مشخص داشته باشیم. پس اگرخواسته ی ما خیلی ساده و در دسترس باشد (مثل این که هدف بگذارم یک لیوان آب بخورم) ، یا آن قدر سخت باشد که با هیچ برنامه اینشود آن را به دست آورد( مثل این که می خواهم اولین فردی باشم که به کره ی ماه رفته است! آن هم در حالی که چند دهه ی قبل چندین نفر به ماه قدم گذاشته اند)؛ چنین موردی هدف نیست، خیال پردازی ست و چیزهای دیگر …

دلایلی که شما را قانع می کنند هدف داشته باشید

اجازه بدهید با هم مرور کنیم که چرا باید هدف داشته باشیم؟ اصلا ارزش دارد این قدر وقت بگذرانیم و مطالعه کنیم تا هدفگذاری انجام دهیم؟ با هم بخشی از مزایای هدف داشتن را بررسی می کنیم.

زندگی هدفمند

یکی از اصلی ترین فایده های داشتن هدف این است که وقتی هدف برای خودتان مشخص کنید، از امکانات و منابع تان (یعنی زمان، انرژی، ارتباطات، پول و…) بسیار موثرتر استفاده خواهید کرد.

اگر هدف داشته باشید، مشغول حرف زدن پشت سر دیگران نمی شوید، چون وقت ندارید. مسیرتان مشخص تر خواهد بود و از همه چیز برای آنچه می خواهید، هدفمند استفاده می کنید.

سلامت جسمانی

شاید باورتان نشود ولی هدفگذاری اصولی، باعث سلامت جسمانی می شود. این موضوع را تحقیقات علمی نشان می دهند؛ چون انسانی که هدف دارد، احساس کنترل بیش تری روی زنئگی اش خواهد داشت، انسانی که احساس کنترل روی زندگی اش را به دست می آورد، میزان سلامتش بالاتر میرود و سیستم دفاعی بدنش قوی تر می شود.

بالارفتن احتمال موفقیت

بله! وقتی هدف داشته باشید شانس موفقیت تان بیش تر است! اجازه دهید کمی علمی و دقیق به این موضوع نگاه کنیم. در مغز ما بخشی وجود دارد به نام RAS ( می توانید بخوانید راس یا آر.ای.اس) که در کنار ساقه ی مغز قرار گرفته و یکی از وظایفش، مشخص کردن اولویت های توجه است و به مغز دستور می دهد بین میلیون ها اطلاعاتی که وارد مغز ما می شود به چه چیزی توجه کند.

همین الان هر جایی هستید، به اطرافتان نگاه کنید و اشیای قرمز رنگ را پیدا کنید و ببینید؛ حالا چشم هایتان را ببندید و اشیای قرمز رنگ را پیدا کنید و ببینید؛ حالا چشم هایتان را ببندیدو اشیای سبز رنگ را بگویید( تقلب نکنید! چشم هایتان را ببندید!) حالا چشم هایتان را باز کنید و اشیای سبز رنگ را ببینید. می بینید؟ کار RAS این است که می گوید بین این همه اطلاعات، چه چیزهایی را پیدا کن.

وقتی هدف می گذارید، در واقع دارید بخش RAS این است که می گوید بین این همه اطلاعات، چه چیزهایی را پیدا کن.

لذت بردن از زندگی

میوه ی بعدی هدف گذاری، لذت از زندگی است. کسی که هدف می گذارد، شادکام و خوشبخت تر است. برخلاف این که خیلی ها می گویند آدمی که هدف نمی گذارد، درگیری ندارد و راحت است، ولی تحقیقات چیز دیگری را نشان می دهند. در نگاه اول به نظر می رسد اگر هدف نگذارید نگران چیزی نیستید و این درگیری ذهنی را ندارید که به آن می رسید یا نه. ولی در واقعیت این طور نیست.

در واقع ما آفریده نشده ایم که بیهوده زندگی کنیم و وقتی در تکاپو و تلاش برای خواسته های واقعی خودمان باشیم احساس ارزشمندی می کنیم و سطح رضایت ما از زندگی بالا می رود.

مسئولیت پذیری

علاوه بر صحبت کردن در مورد مواردی که میخواهید بهش برسید حالا وقتشه به برنامه ریزیهاتون عمل کنید. همانطور که در ابتدای ویدیو گفتیم اگه هدفی داشته باشید و بهش نرسید برای مدتی ناامید میشید و چون به چیزی که میخواستید دست پیدا نکردید ، احساس گناه میکنید. هدف باعث میشه که در برابر کارهاتون احساس مسئولیت کنید. این احساس مسئولیت باعث میشه قبل از شروع به هر کاری دوباره بهش فکر کنید و یک استاندارد بهتر برای رسیدن به هدفتون قرار بدین. مثلا باعث میشه که به جای انتخاب یک نوشیدنی مضر مثل نوشابه ، یک نوشیدنی سالمتر مثل آب انتخاب کنید. این به شما کمک میکنه که یک زندگی سازمان یافته داشته باشین و به سمت اهدافتون حرکت کنین. وقتی نسبت به اهدافتون احساس مسئولیت میکنید شما در حقیقت به آرزوهاتون پایبند میمانید.

متمرکز شدن

اهداف به شما کمک میکنند که تمرکزتون رو در یک مسیر مشخص قرار بدین. در دنیایی که ما به وسیله چیزهای مختلف اطرافمون احاطه شده ایم ، تمرکز روی هدفمون خیلی سخته. مثلا یک آگهی ساده میتونه باعث بشه که سرمایتون رو نادرست مصرف کنید. دوستان یا خانواده ممکنه زمان زیادی از شما بگیرن ، منظورم این نیست که کلا اونها رو حذف کنید ، میخوام بگم که منابع شما محدوده ، حالا هرچی که باشه ، وقت ، پول یا انرژی. و اگه اونها رو به خاطر چیزهای بیهوده هدر بدین احتمال اینکه موفق بشین خیلی کمتر میشه. سریعترین و کوتاهترین راه موفقیتتون اینه که بهترین استفاده رو از چیزهایی که دارین ببرین و داشتن هدف به شما کمک میکنه که این تمرکز رو در زندگیتون داشته باشین.

انگیزه پیدا کردن

نداشتن انگیزه یکی از بزرگترین مشکلاتیه که اکثر مردم دارند. اونها همیشه ناراضی‌اند که انگیزه کافی برای انجام کارهاشون مثل به باشگاه رفتن یا کتاب خوندن رو ندارن.
تعیین هدف ، تصویری از چیزی که میخواهید بهش برسید رو در ذهنتون ایجاد میکنه و این باعث میشه که انگیزه بگیرید و هر زمان که شروع به کار کردن میکنید اهداف به شما یادآوری میکنند که دلیل تلاش کردنتون و یا صبح زود بیدار شدنتون چی بوده. اگر میخواهید یک بدن قوی داشته باشید با هدف اینکه در مسابقه برنده بشید یا یکی رو بزنید (با خنده) ، یا به هر دلیل دیگری فکر کردن به هدفتون باعث میشه بیشتر تلاش کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 9 =