آکادمی ظلی نیا

بیشتر کارهای لازم برای کسب آمادگی ذهنی در خصوص سخنرانی عمومی را می توان از قبل انجام داد. ولی چیزهایی هست که سخنرانان می توانند بلافاصله قبل از انجام دادن سخنرانی آنها را انجام دهند تا اعصاب خود را آرام نمایند و در نتیجه ی عملکردشان را بهبود ببخشند.

محل سخنرانی را بررسی نمایید

کمی زودتراز موعد سخنرانی به محل برسید و آنجا را کاملا بررسی نمایید. بر روی سن بروید و پشت تریبون قرار بگیرید. در داخل محل سخنرانی قدم بزنید تا دریابید از دیدگاه مخاطبان در کجا سخن خواهید گفت.
با برخی از افرادی که زودتر به محل سخنرانی رسیده اند صحبت نمایید و از آنها بپرسید اهل کجا هستند و شغلشان چیست. نام آنها را بپرسید و نام خودتان را به آنها بگویید. هر چه قبل از شروع سخنرانی با مخاطبان بیشتری صحبت نمایید، آرامش بیشتری خواهید داشت. با این کار، احساس خواهید کرد در بین دوستانتان هستید.
وقتی شما را معرفی نمودند و سخنرانی خودتان را آغاز کردید، در بین مخاطبان به دنبال آنهایی باشید که قبلا با آنها حرف زده اید و در حالی که لبخند می زنید، مستقیما به آنها نگاه کنید، گویی به طور انفرادی با یک دوست قدیمی صحبت می نمایید. این کار باعث می شود احساس آرامش نموده و بر موضوع سخنرانی خود تسلط کامل داشته باشید.

برای کسب آرامش چند تمرین تنفسی انجام بدهید

درست قبل از آغاز سخنرانی، می توانید با چند نفس عمیق خودتان را آرام نموده و برای ارائه یک سخنرانی فوق العاده آماده شوید. من بهترین فرمول برای تنفس عمیق را روش ((۷*۷*۷)) می نامم. کاری که می کنید این است که تا آنجا که ممکن است نفس عمیق بکشید این عمل باید به اندازه شمارش آرام تا عدد هفت طول بکشد. سپس به همان اندازه شمارش آرام تا عدد هفت نفس خود را در سینه حبس نمایید و در نهایت در همان بازه زمانی شمارش آرام تا عدد هفت، نفس خود را بیرون بدهید.
این تمرین تنفسی را چندین بار تکرار کنید، به آرامی نفس بکشید، حبس کنید و سپس آن را به آرامی بیرون دهید. وقتی نفس عمیق می کشید و آن را نگه می دارید، برای مدت کوتاهی وارد سطح آلفای فعالیت ذهنی شوید، افکارتان را می پیرایید، اعصابتان را آرامش می بخشید و برای یک سخنرانی خوب آماده می شوید.

به خودتان روحیه بدهید

درست قبل از اینکه شما را معرفی نمایند، به خودتان بگویید: (( این یک سخنرانی بی نظیر است! دیگر نمی توانم صبر کنم! این سخنرانی، بی نظیر خواهد بود! )) و برای خودتان تکرار کنید: (( من خودم را دوست دارم! من خودم را دوست دارم!)) این کلمات را با نهایت احساس بر زبان بیاورید گویی سعی می کنید فردی را در طرف دیگر محل سخنرانی متقاعد نمایید که واقعا به این جمله اعتقاد دارید. هر چقدر با احساس تر با خودتان سخن بگویید، ضمیر ناخودآگاه و رفتارتان بیشتر تحت تاثیر این سخنان قرار خواهد گرفت.

انگشت پاهایتان را تکان بدهید

یکی از راه های افزایش اعتماد به نفس و کاهش ترس، تکان دادن انگشتان پا درست قبل از سخنرانی می باشد. همانگونه که به هنگام خوشحالی و هیجان واقعی به ویژه در دوران کودکی، انگشتان پاهایتان را تکان می دهید. تکان دادن انگشتان پا قبل از شروع سخنرانی تاثیر مثبت و شور انگیزی بر شما دارد. در واقع این کار موجب می شود لبخند بزنید و احساس خوشحالی نمایید. به خاطر داشته باشید که اعمال، احساسات را می آفرینند درست همانگونه که احساسات، اعمال را می آفرینند.

شانه هایتان را تکان دهید

از آنجا که مراکز تنش عصبی افراد بیشتر در پشت شانه های افراد قرار دارد می توانید با چندین بار تکان دادن شانه ها، قبل از سخنرانی به خودتان آرامش ببخشید. دست های خود را به آرامی تکان دهید مثل اینکه می خواهید آب روی انگشتانتان را بتکانید. این کار تنش و اضطراب شما را کاهش می دهد. وقتی همه این کارها یعنی تنفس عمیق، حرکت شانه ها و تکان دادن دست ها و انگشتان پا را با هم انجام بدهید احساس آرامش و خوشحالی خواهید نمود و برای سخنرانی آماده خواهید شد.

صاف بایستید

موقع سخنرانی، سرتان را بالا بگیرید. تصور نمایید طنابی از بالای سرتان به سقف وصل شده و شما از آن طناب آویزان شده اید. اگرفکر می کنید طناب سرتان را صاف نگه داشته درواقع مجبور می شوید صاف تر بایستید و این کار باعث می شود قدرت و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.
به دنبال راهی باشید که خودتان را نسبت به مخاطبان، به لحاظ ذهنی در موضع قدرت قرار دهید. به عنوان مثال، قبل از آغاز سخنرانی، تصور نمایید که مخاطبان افرادی هستند که به شما بدهکارند. همه آنها به این خاطر به اینجا آمده اند که برای پرداخت بدهی شان از شما مهلت بخواهند.

سپاسگزار باشید

یکی از بهترین راه های افزاریش اعتماد به نفس در برابر مخاطبان، این است که در ذهنتان از آنها به خاطر این که به شما فرصت سخنرانی داده اند سپاسگزاری کنید. به خودتان بگویید: (( من خیلی سپاسگزارم که شانس سخنرانی برای این افراد را به دست آورده ام. متشکرم! متشکرم! متشکرم! )) تصور نمایید که واقعا به مخاطبان اهمیت می دهید. بارها و بارها به خودتان بگویید: (( من مخاطبانم را دوست دارم! من مخاطبانم را دوست دارم! من مخاطبانم را دوست دارم! ))
سخنرانان حرفه ای با عبارت (نعمت تریبون) آشنا هستند. به هنگام سخنرانی، همواره به این نعمت بی نظیر بیندیشید که از آن برخوردار شده اید تا بتوانید ایده هایتان را با افراد مهمی در میان بگذارید. هر چه قدر بیشتر قدردان فرصتی باشید که برای سخنرانی به دست آورده اید، تک تک واژه هایی که بر زبان می آورید مثبت تر و شورانگیزتر خواهد بود.
هر چقدر صادقانه تر مخاطبان تان را دوست داشته باشید، اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت. هر چقدر بیشتر آنها را به چشم دوستانی بنگرید که شما را دوست می دارند و در مقابل، شما هم آنها را دوست می دارید. آرامش بیشتری خواهید داشت.

سخنرانی درباره شما نیست

در نهایت به خاطر داشته باشید که سخنرانی درباره شما نیست، درباره ی آنهاست. خودتان و دغدغه های شخصی تان در مورد اینکه آنها در خصوص شما چگونه می اندیشند را فراموش نمایید در عوض، از لحاظ ذهنی و عاطفی وارد ذهن مخاطبان خود بشوید و فقط به آنها فکر کنید.
دوست من، کاوت روبرت موسس انجمن ملی سخنرانان کهمرد بی نظیری است یک بار به من گفت در دوران جوانی، هنگام سخنرانی با این طرز تفکر بالای سن می رفت که (( من اینجا هستم! )) او ادامه داد فقط موقعی به یک سخنران فوق العاده تبدیل شد که طرز تفکرش را تغییر داد. به جای اینکه با خودش فکر کند (( من اینجا هستم! )) با این احساس به روی سن می رود: (( وای! شما اینجا هستید! ))
اگر مخاطبان خود را افرادی حیرت انگیز، استثنایی، خونگرم، خوشرو و جذاب تلقی نمایید که محل سخنرانی را پر کرده اند با این طرز تفکر مواجه خواهید شد که (( وای شما اینجا هستید! )) و در نتیجه ترستان از بین می رود و فردی آرام، مطمئن، خونگرم، صمیمی و خوش بین می شوید. در چنین صورتی یکی از بهترین سخنرانان در رشته خود می شوید.

جمع بندی

تناسب ذهنی همچون تناسب جسمی، مبتنی بر مجموعه ای از تمرین هاست که بایستی بارها و بارها تکرار شوند، اگر برای کسب آرامش و تسلط ذهنی پیش از سخنرانی این شیوه ها و تکنیک ها را به کار بگیرید، به زودی احساس آرامش و اعتماد به نفس و تسلط کامل به شما روی می آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + هفده =