×
خانه » مقالات » آموزش رایگان » ترس از سخنرانی چیست؟
22 دی 1399

ترس از سخنرانی چیست؟

عصب شناس معروف آمریکایی بیان می کند مغز ما دارای سه قسمت می باشد که کدام وظیفه ی خاصی دارند. اولین قسمت، مغز خزنده یا مغز قدیم نام دارد و کار آن حفظ بقا و حیات انسان با توجه به نیازهای اولیه و حیاتی می باشد.

 قسمت دوم دیگر مغز، مغز عاطفی است و همانطور که از اسم آن مشخص می باشد، مرکز احساسات و عواطف است. سومین قسمت مغز انسان، مغز منطقی است و کار آن تحلیل و انجام کارهای منطقی می باشد.

مغز خزنده از آنجایی که وظیفه حفظ بقا و ادامه نسل ما را دارد، در شرایط خاص به ما می گوید یا بجنگ یا فرار کن تا زنده بمانی. نکته مهم این است که این مغز تا حد زیادی می خواهد که کار انجام دهیم و تغییری صورت نگیرد.

به همین دلیل، هم در اهمال کاری ما مؤثر است و هم در ایجاد ترس هنگام کار جدید یا موقعیتی جدید مثل صحبت کردن در جمع.

ترس خوب است یا بد؟

ترس جزء طبیعت هر انسانی است و به طور کلی می توانیم آن را به دو گروه ترس های خوب و ترس های بد، تقسیم کنیم

ترس های خوب و قابل قبول شامل ترس هایی است که ما را از انجام دادن اشتباهات و در نتیجه ضرر کردن یا پشیمانی باز می دارد که البته در قرآن و متون دینی ما به برخی از آن ها اشاره شده است، مثل ترس از عذاب الهی به خاطر گناه کردن و ترس از آخرت.

اما گروه دیگر از ترس ها که البته موضوع اصلی بحث ما می باشد، ترس یا اگر بخواهیم بهتر بگوییم فوبیایی است که باعث عدم تغییر و مانع پیشرفت می شوند.

نمی توانیم ترس را به طور مطلق از بین ببریم ولی می توانیم آن را مدیریت کرده و بر آن غلبه کنیم.

چه ترس هایی داریم؟

زمانی که می خواهیم سخنرانی کنیم، ترس هایی داریم که مانع این کار می شوند. در اصل، برای خود بهانه هایی را می تراشیم. بگذارید به برخی از ترس ها یا بهانه ها اشاره کنیم.

تپق زدن

خراب کردن

اعتراض و نارضایتی مخاطب

عالی کامل نبودن

همان طور که گفته شد غالب این ترس ها، به نوعی بهانه ای هستند برای اینکه صحبت یا سخنرانی نکنیم و برای خود دلایلی به ظاهر منطقی بتراشیم. در حالی که تک تک این بهانه ها  را می توانیم با راهکارها و تمریناتی که بیان خواهیم کرد از بین ببریم و از وقوع آن ها پیشگیری نماییم.

ترس ناشی از چیست؟

ترس ما از صحبت کردن در جمع یا سخنرانی، عوامل زیادی دارد که در اینجا آن ها را به دو دسته کلی تقسیم کرده و برای هر کدام راهکاری کاربردی و عملی بیان می کنیم.

دسته اول: ترس ناشی از عدم

عدم آمادگی می تواند هم جسمانی باشد و هم روحی و روانی. همان گونه که بیان شد هر موقعیت جدید و پیش بینی نشده ای که قبلاً خودمان را برای آن آماده نکرده ایم باعث ایجاد ترس می شود.

یکی از دلایل ترس از سخنرانی این است که هرگاه در موقعیتی جدید قرار می گیریم و نسبت به آن هیچ ذهنیت و تجربه نداریم، دچار استرس و ترس زیادی می شویم. برای اینکه کار مغز ما حفظ حالت موجود جلوگیری از تغییر است.

برهمین اساس، آماده کردن خود برای یک موقعیت جدید، تأثیر زیادی در کاهش ترس – ناشی از رویارویی با آن موقعیت- دارد.

دسته دوم: ترس ناشی از عدم آگاهی و شناخت کافی

دانش و اطلاعات ما اگر درباره ابزارهای مربوط به ارائه و موضوعی که می خواهیم درباره آن صحبت کنیم کم باشد طبیعی است که از پرداختن به آن موضوع، آن هم در برابر جمعی که هیچ شناختی از آن ها نداریم، هراس خواهیم داشت.

چرخه ترس

ترس اگر به آن توجه نکنید هر روز قوی تر می شود و شما را از از انجام کاری که شاید فقط یک اقدام کوچک لازم دارد باز می دارد و هر روز این اتفاق تکرار می شود و یک چرخه را تشکیل می دهد.

شما یک لحظه این فکر میاد به ذهنتان که “من نمی توانم سخنرانی کنم” اینجا این فکر به احساس وصل می شود، یعنی احساس و فکر پشت سر هم با فاصله کمی  میاد.

 وقتی فکر می کنید من می خواهم سخنرانی کنم سریع می ترسید و احساس ترس ایجاد می شود و همینطور عرق سرد و تپش قلب و لرزش و … .

رفتار اینجا شکل می گیرد. من سخنرانی نمی کنم و این چرخه مدام تکرار میشه، چرخه ی منفی: فکر منفی و احساس منفی و رفتار منفی

شما می توانید این چرخه را با تکرارش کامل کنید و یا قطع کنید.

اگر می خواهید قطعش کنید از اینجا (بین احساس و رفتار) باید قطعش کنید، شما نباید بین فکر و احساس را قطع کنید.

نگذارید که دوباره بچرخد و برود بالا چون فکر، احساس، رفتار و دوباره تکرار چرخه، و پشت سرهم اتفاق می افته و ترسهای شما مانع از این میشه که شما اقدام بکنید.

ترس از سخنرانی چیست؟

اگر قطعش نکنید چرخه هی پشت سرهم اتفاق می افتد و عملاً همان چیزی که بودید خواهید ماند.

در حالی که علل اصلی ترس از سخنرانی را دانستیم بهتر است راه حل آنها را پیدا کنیم.

راهکار اول: بالا بردن شناخت و آگاهی

یک سخنران حرفه ای یا هر کسی که می خواهد برای جمعی صحبت کند، می بایست حداقل نسبت به موارد زیر اطلاعات و شناخت کافی داشته باشد:

هرچه میزان اطلاعات و دانش ما درباره موضوعی که می خواهیم پیرامون آن صحبت کنیم بیشتر باشد، میزان تسلط و کنترل ما و ترس و استرسمان نیز بالا می رود.

یکی از کارهایی که بسیار کمک می کند تا ما یک ارائه خوب داشته باشیم و در عین حال تا حد بسیار زیادی از میزان ترس و استرس هنگام سخنرانی و صحبت در جمع بکاهد، شناخت و کسب اطلاع درباره مخاطبان است.

سومین موردی که می بایست درباره آن اطلاعات لازم را کسب کنید، مکان سخنرانی و ابزار و وسایل مورد نیاز برای ارائه می باشد.

شما باید قبل از شروع سخنانتان، مکان سخنرانی (ممکن است یک سالن همایش یا یک کلاس درس باشد) بازدید و به دقت بررسی نمایید. به عنوان مثال نور محیط یا محل نشستن حضار را چک کنید.

باید ابزار و وسایلی که برای ارائه خود نیاز دارید مثل لپ تاپ، ویدئو پروژکتور، پرزنتر، اسلایدها و هرچیز دیگری که فکر می کنید برای ارائه تان لازم می باشد با دقت امتحان و بررسی کنید. نحوه کار با هرکدام را بدانید و به عبارتی می بایست نسبت به وسایل موردنیازتان شناخت و اطلاع لازم را کسب کنید.

این شناخت به شما کمک می کند که با خیال راحت به صحبت های خود بپردازید و نگران کار نکردن  یا خراب کار کردن ابزار و وسایلتان نباشید. البته همیشه باید برای هرگونه اتفاق پیش بینی نشده ای آمادگی لازم را داشته باشید.

راهکار دوم: تمرین و ایجاد آمادگی

برای آمادگی های جسمانی از قبیل تقوی فن بیان و آمادگی روانی مثل بالابردن اعتماد به نفس تمرینات و تکنیک های زیادی وجود دارد، هرچه بیشتر این تکنیک ها را انجام دهید، توانایی شما در سخنرانی و کنترل ترس از آن افزایش می یابد.

همیشه این سخن زیبا از نویسنده کتاب پرفروش قورباغه را قورت بده، را به یاد داشته باشید

تمرین، کلید تسلط بر هر مهارتی است.

برایان ترسی

محمد ظلی نیا

مدرس توسعه فردی و مالی، نویسنده کتاب انسان قدرتمند، برگزار کننده سمینارهای مختلف در سراسر کشور، بنیانگذار موسسه رواق اندیشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =