آکادمی ظلی نیا

در مدیریت دموکراتیک مدیر به کارکنان اجازه می دهد در تصمیم گیری ها شرکت کنند، در نتیجه تصمیمات سازمان بر اساس نظر اکثریت آرا خواهد بود. البته این بدان معنا نیس که همه افراد حق اظهار نظر و رای دادن دارند و همه نظرات پذیرفته می شود. ولی فرصتی به افراد داده می شود تا بتوانند هر یک در سطحی از سازمان نظرات خود را مطرح کنند.

مزایای مدیریت دموکراتیک

ایجاد فرصت تصمیم گیری برای کارکنان می باشد. این مزیت به مدیر امکان می دهد که مسائل را از زوایای مختلف بسنجد.

وقتی ایده های زیادی مطرح می شود باعث ایجاد خلاقیت شده، و ایده های نو در سازمان به وجود می آید.

وقتی موسسه از چنین روندی استفاده می کنند کارکنان احساس می کنند که به راستی آنها در تصمیم گیری ها شرکت می کنند. این باعث می شود اعتماد به نفس کارکنان افزایش یافته و همچنین با تمام وجود برای شرکت مایه گذاشته و حتی جان خود را نیز فدا کنند.

مدیریت دموکراتیک باعث می شود سازمان از مدیریت سالاری کلاسیک فاصله گرفته این امر موجب می شود مدیران سطح بالا سیاست بی طرفی به خود نگیرند و با مشارکت در تصمیم گیری ها خود را متعهد به سازمان کنند.

معایب مدیریت دموکراتیک

البته امروزه کارشناسان به این نتیجه رسیده اند که این کار روند سرعت پیشرفت سازمان را پایین می آورد، و سرعت عمل لازم در پاسخگویی به بحران را ندارد. همچنین ممکن است بعضی از کارکنان از این عمل سو برداشت کرده و پای خود را از گلیم خود درازتر نمایند. که اگر یک مدیریت باتجربه در سازمان وجود نداشته باشد موجب می شود سلسله مراتب سازمانی با مشکل مواجه شود.

امروزه شهروندان انتظار خدمات و محصولات با کیفیت تری را دارند.  بنابراین سازمان ها با رویکرد به این نوع از مدیریت به شهروندان و ذینفعان این امکان را می دهد تا آن ها بتوانند در موضوعات عمومی مشارکت داشته باشند و در نهایت انتظار سازمان ها و پرسنل تغییر می کند. این سبک زمانی کارآمد است که همه افراد به صورت گروهی کار کنند. ولی اگر کارکنان همسو و هم فکر نباشند و وقت کافی برای جلسات نباشد و یا انگیزه رقابتی وجود نداشته باشد، این سبک کارایی لازم را نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 2 =