آکادمی ظلی نیا

یونانیان باستان اولین کسانی بودند که به دنبال یک مبنای مادی (در مقابل فراماده و مجرد) برای حافظه بودند. تعجب آور نیست که اولین نظریه پرداز در زمینه حافظه، افلاطون باشد. نظریه وی، تا همین اواخر پذیرفته بود و با نام (لوح مومی فرضیات) شناخته می شد.

به نظر افلاطون، ذهن همان گونه تاثیر می پذیرد که موم از یک جسم برجسته. افلاطون می پنداشت که بعد از تاثیر پذیرفتن ذهن، این تاثیر باقی می ماند تا آن که گذر زمان، یک لایه صاف روی آن می کشاند. این لایه ی صاف، در نظر افلاطون همان فراموشی کامل بود؛ جریان مخالف چرخه ی به یاد سپاری. بسیاری از مردم اکنون احساس می کنند که حافظه و فراموشی، دو مقوله کاملا متفاوت است.

یونانیان باستان اولین کسانی بودند که تکنیک حافظه را از خود به جای گذاشتند. در سال 447 قبل از میلاد، سئوس، در شعری با عنوان (سیموندیس) یک تکنیک به نام (لوکی)، یعنی مکان ها، معرفی کرد.

به دلیل کمبود وسایل نوشتاری، معمول بود که سخنرانان و سایرین، سخنرانای های خود و… را حفظ کنند. آن ها این کار را با تصور یک سفر انجام می دادند که در آن، هر قدم خود را به صورت ذهنی، برای به یاد سپاری یک مقاله اختصاص می دادند.

تحقیقات مدرن در زمینه ی حافظه

امروزه بدون استثناء، تقریبا تمامی روانشناسان و متفکران پذیرفته اند که حافظه در قسمت (مغز پیشین) که بیشتر سطح کرتکس مغز را پوشانده، واقع شده است. اما تعیین محل دقیق رخ دادن فعالیت های حافظه، دشوار است، با این حال، بررسی در این باره، دستاوردهایی در زمینه فهم دقیق روش کار حافظه خواهد داشت. در حال حاضر احتمال اینکه این محل، (هیپوکمپوس) و (رینال کورتکس) باشد، طرفداران بیشتری دارد.

احتمال دیگر آن این است که هر قسمت مغز می تواند تمام حافظه را در برداشته باشد. این مدل، بر مبنای روش کار عکس های هولوگرافیک تعریف شده است. به صورت ساده، یک لوح (روکش) عکس هولوگرافیک می تواند یک عکس سه بعدی تولید کند، و این در صورتی است که دو اشعه لیزر در زاویه مناسب از آن عبور کند.

راه های تقویت حافظه

پدیده شگفت انگیز آن است که اگر این لوح ها را صد قسمت کرده، و از هم جدا کنیم،با تابش دو اشعه لیزر به هر یک از این قطعه ها، می توان همان تصویر را ایجاد کرد؛ منتها با کمی محو شدگی. بنابراین هر قطعه از لوح هولوگرافیک یک ذخیره کوچک از تصویر کامل است. نتیجه اینکه هر یک از سلول های مغز ما، مانند یک مغز کوچک عمل می کند و تمام تجربیات ما را بایک روش پیچیده و حیرت انگیز ذخیره می کند؛ هر چند هنوز برای دستگاه های غیر دقیق ما، قابل تشخیص نیست.

این نظریه، اغراق آمیز – و شاید ناممکن – به نظر می آید، اما گام بزرگی در راه توجیه حافظه بی نقص ما در رویا ها، یادآوری های شگفت انگیز اتفاقی، حافظه ی عالی به یاد سپارندگان، نتایج (روسن ویگز) و عدد بزرگ نتایج آنوخین به حساب می آید.

حافظه و خلاقیت

موتور اصلی خلاقیت شما، قوه خیال شماست. یک نابغه خلاق به یک سفر خیالی می رود و مردم را به سرزمین های جدید و کشف نشده می برد. در آنجا، اتصالات ذهنی تازه، باعث ایجاد فهم های جدید می شود که دنیا آن را پیشرفت خلاقانه می نامد. کارهای یک نابغه ذهنی، می تواند مسیر تاریخ را تغییر دهد؛ همان کاری که لئوناردو داوینچی، ارشمیدس، مادام کوری، و انیشتین کردند.

نکته مهم این است که اگرچه اسم ها و هدف ها کمی متفاوت است، قواعد اساسی تخیل و ارتباطات ذهنی یکسان است. بنابراین، هر زمان که تکنیک های حافظه را تمرین کرده و یا به کار می گیرید، همزمان قدرت خلاقیت خود را تقویت می کنید.

راه های تقویت حافظه

تمرین های حافظه

تمرین های این کتاب برای مغز، مثل ژیمناستیک است برای بدن. هر چه بیشتر این (ژیمناستیک تقویت حافظه) را انجام می دهید، عضلات حافظه و خلاقیت تان قوی تر می شود. اگر بخواهیم این ایده را یک گام جلوتر ببریم، یک فرمول جدید برای نبوغ شما خلق می شود: هر چه بیشتر انرژی صرف تقویت حافظه خود کنید، خلاقیت تان افزایش می یابد؛ شما یک ظرفیت بی پایان برای انجام این کار دارد. به عبارت دیگر، اضافه کردن انرژی دادن داخل اطلاعات به حافظه مساوی است با خلاقیت بی نهایت.

فرمول

این فرمول فکری جدید، بیان می دارد که اگر انرژی صرف حافظه کنید، یک حافظه قدرتمند ایجاد خواهید کرد، خلاقیت خود را افزایش می دهید و به صورت بالقوه بی نهایت می سازید. این فرمول، یک افسانه یونانی را هم تداعی می کند: (ژوپیتر (انرژی) در نومیسانه (حافظه) نتیجه می دهد: موسس(خلاقیت بی نهایت)

حافظه شما هم اکنون چه قدر خوب است؟

آیا شما در زمان به یاد سپردن برخی چیزها توانمند و در حفظ کردن برخی چیزها ضعیف هستید؟ در مورد وقایع، چهره ها و تاری های تولد، عملکرد شما چگونه است؟

آیا باور دارید که حافظه شما به مرور زمان ضعیف تر می شود؟

آیا شما در مورد به یادآوری مطالب، زیر فشار کار یا جلسه امتحان نگران هستید؟

آیا علاقه مند هستید که بتوانید هر آنچه را ذهنتان روی آن تمرکز کند به خاطر بسپارید؟

شما باید حافظه خود را در شرایطی فعلی امتحان کنید.

حافظه ی خود را امتحان کنید

آزمون هایی طراحی شده که توانایی حافظه ی شما را نشان می دهد و شما را از محدودیت های نادرستی که روی حافظه هایمان می گذاریم و در نتیجه عادت های بدی که گرفتارشان می شویم آگاه سازد.

تمرین ارتباط دادن

لیست 20 مورد زیر را تنها یک بار بخوانید و تلاش کنید موارد و ترتیب آن ها را به خاطر بسپارید

گروه 1

کاغذ دیواری

کوه

دامن

نخ

بستنی

گروه 2

قیچی

ناخن

ساعت مچی

پرستار

گیاه

گروه 3

قدرت

فیل

زندان

آینه

چمدان

گروه4

عطر

امنیت

طالبی

دورگه

حکاکی

آزمون ثابت سازی

به خودتان شصت ثانیه فرصت دهید تا لیست ده گزینه ای ذیل را با عدد مربوط به آن ها حفظ کنید. هدف این آزمون، این است که موارد را در یک ترتیب اتفاقی به خاطر آورید و آن ها را با عدد هایشان ارتباط دهید. بعد از انجام تمرینات به آخر مقاله بروید و پاسخ دهید

1 اتم

2 درخت

3 گوشی پزشکی

4 مبل

5 کوچه

6 عنوان

7 شیشه جلو

8 عسل

9 مسواک

10 خمیر دندان

آزمون اعداد

 به این چهار عدد پانزده رقمی نگاه کنید. برای  هر عدد تنها سی ثانیه زمان گذاشته و بعد به انتهای مقاله بروید و به سوالات پاسخ دهید.

اعداد را به بهترین وجهی که میتوانید بنویسید.

راه های تقویت حافظه

798465328185423

493875941254946

784319884385628

825496581198726

آزمون شماره تلفن

در لیست زیر ده محل کار و شخص به همراه شماره تلفن هر یک آمده است. لیست را در کمتر از دو دقیقه مطالعه کنید و تلاش کنید تا تمامی شماره تلفن ها را به خاطر بیاورید. سپس به انتهای مقاله بروید و به سوالات پاسخ دهید.

فروشگاه مواد غذایی بهداشتی………………………….787 5953

همبازی تنیس………………………………………….640 7336

هواشناسی……………………………………………..691 0262

روزنامه نگار………………………………………….242 9111

گل فروشی…………………………………………….725 8397

گاراژ………………………………………………….7813 702

تئاتر…………………………………………………..869 9521

کلوپ ورزشی…………………………………………644 1616

مرکز اجتماعی………………………………………..457 8910

رستوران……………………………………………..354 6350

آزمون وقایع

این، آخرین آزمون شماست. در زیر، 10 تاریخ ده واقعه ی مهم، لیست شده است. به خودتان دو دقیقه زمان دهید که همه این لیست را به خوبی به خاطر بسپارید سپس به آخر مقاله بروید و به سوالات پاسخ دهید.

1666 آتش سوزی بزرگ لندن

1770 تولد بتهوون

1215 امضای مگنا کارتا

1917 انقلاب روسیه

1454 اولین ماشین چاپ

1815 نبرد واترلو

1608 اختراع تلسکوپ

1905 نظریه نسبیت انیشتین

1789 انقلاب فرانسه

1776 اعلام استقلال آمریکا

پاسخ های شما

تمام اشیایی را که می توانید به خاطر بیاورید، با ترتیب صحیح روی کاغذ یادداشت کنید.

به خودتان دو گونه امتیاز دهید: ابتدا تعداد اشیایی را که به خاطر آورده اید در زیر بنویسید. سپس تعداد اشیایی را که با ترتیب درست
آورده اید بنویسید ( اگر دو شیئ را جا به جا نوشته اید، هر دو دارای ترتیب غلط هستند ) برای هر شیئ به خاطر آورده شده یک امتیاز و برای هر ترتیب صحیح نیز یک امتیاز به خود بدهید.

مجموع امتیاز ممکن: 40

تعداد به یاد آورده شده:

تعداد نادرست:

تعداد ترتیب های درست:

تعداد ترتیب های غلط:

پاسخ های آزمون ثابت سازی

به ترتیب داده شده ی زیر، اشیا رو کنار اعدادشان بنویسید.

10

8

6

4

2

1

3

5

7

9

تعداد صحیح …. از 10

پاسخ آزمون عدد

در جاهای مشخص شده ی زیر، هر چهار عدد 15 رقمی را بنویسید.

1

2

3

4

 

برای هر عددی که در ترتیب صحیحش ثبت کرده اید یک امتیاز دهید.

پاسخ آزمون شماره تلفن

در فضاهای در نظر گرفته شده، شماره ده محل کار و شخص را بنویسید.

فروشگاه مواد غذایی بهداشتی

همبازی تنیس

هواشناسی

روزنامه نگار

گل فروشی

گاراژ

تئاتر

کلوب شبانه

مرکز اجتماع

رستوران

برای هر شماره صحیح به خود یک امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 − 3 =