آکادمی ظلی نیا

در این مقاله نکاتی را درباره ی مصاحبه حضوری بازگو می کنیم. مصاحبه حضوری باعث شناخت بیشتر شما نسبت به مراجعه کننده می شود. در مقالات قبلی استخدام ،اصول کلی استخدام را شرح دادیم به شرح قیف استخدام پرداختیم و مصاحبه حضوری بخشی از مراحل استخدام می باشد. پس از آنکه شما افرادی را جهت آزمون دوم یعنی مصاحبه حضوری انتخاب کردید نوبت به آن می رسد که افراد را به دفتر خود دعوت کرده و با آنان به صورت مجزا مصاحبه ای را انجام دهید.

اما مصاحبه حضوری نکاتی دارد که باید با دقت به آن پرداخته شود زیرا مصاحبه غلط ممکن است نتایج زیان باری برای کسب و کار شما داشته باشد. همیشه ممکن است داوطلبان هنگام مصاحبه حول شوند و نتوانند خود را به خوبی معرفی کنند. و مصاحبه را خراب کنند اگر شما زبان بدن بدانید به راحتی فرق حول شدن و یا دستپاچه شدن از روی دروغ را خواهید فهمید. پس سعی کنید به صورت پایه ای با زبان بدن آشنایی داشته باشید. اما این فقط مراجعه کنندگان نیستند که ممکن است خراب کنند بلکه شما نیز ممکن است شرایط مصاحبه را بهم بزنید و نتوانید مصاحبه خوبی داشته باشید.

چرا مصاحبه حضوری

سوالی که مطرح می شود این است که چرا ما باید مصاحبه حضوری برقرار کنیم. دلیل انجام مصاحبه حضوری چیست؟ هدف از انجام مصاحبه حضوری پیدا کردن الگوهای رفتاری شخص می باشد. باید پیدا کنیم که شخص از چه الگوهای رفتاری پیروی می کند که مدام در زندگی خود تکرار می کند. راه عملی پیدا کردن این الگوها این است که ما با فرد مصاحبه ای داشته باشیم. باید بتوانیم مصاحبه را به زمان گذشته منتقل کنیم. در مورد گذشته فرد با وی صحبت کنیم . تا بتوانیم به یک الگوی رفتاری از فرد دست یابیم.
اشتباهاتی که ممکن است هنگام مصاحبه مرتکب شوید

برقراری ارتباط موثر

شاید شما نتوانید هنگام مصاحبه ارتباط موثر با مراجعه کننده برقرار کنید و در ایجاد جوی مثبت دچار مشکل شوید. این وظیفه شماست که بتوانید جوی مثبت و راحت و مملو از آرامش ایجاد کنید، تا فرد بتواند با خیالی راحت و آرامش خاطر مطالب خود را ارائه دهد و نقاط مثبت و منفی و خوب و بد را بازگو کند. مثلا می توانید با سوالاتی همچون اینکه از راهنمایی های ما راضی بودید؟ مکان را به راحتی پیدا کردید؟ یک چای میل دارید؟ استفاده کنید.

مدام صحبت کردن

در زمان برگزاری مصاحبه قانون بیست هشتاد را رعایت کنید. شما باید ۲۰ درصد صحبت کنید و مراجعه کننده ۸۰ درصد صحبت کند نه برعکس. اگر شما به مراجعه کنندگان اجازه صحبت کردن ندهید نمی توانید اطلاعات لازم را از آنها دریافت کنید و بنابراین نخواهید توانست استخدام درستی داشته باشید. شما زیاد وسوسه می شوید که راجب شغل و کار خود و کسی که قرار است استخدام کنید صحبت کنید و این صحبت ها، اگر طرف مقابل شما آدم تیز بینی باشد حتی اگر چیزی را در کف نداشته باشد می تواند خود را به گونه ای جلوه دهد که فرد مناسب شما می باشد.

نبود سوالات مصاحبه آماده

شما باید سوالاتی که قرار است از مصاحبه شونده بپرسید که شما را به هدفتان نزدیک می کند از قبل آماده کرده و هنگام مصاحبه دچار گیجی و سردرگمی نگردید. اگر شما هنگام مصاحبه ندانید که دقیقا چه می خواهید جوابهای درستی نیز دریافت نخواهید کرد.

زمان مصاحبه

زمان مناسب برای مصاحبه معمولا بین ۲۰ دقیقه تا یک ساعت می باشد. اگر به دنبال فرد خوب می گردید این فرصت را به افراد بدهید تا بتوانند خود را به خوبی معرفی کنند. هرگز با عجله ای که دارید افراد خوب را از دست ندهید.برای همه زمانی مناسب و یکسان درنظر بگیرید. این زمان بسته به حساسیت کاری که قرار است انجام دهند درنظر گرفته می شود.

دخالت احساسات در مصاحبه حضوری

بسیاری از مدیران تمایل دارند که افرادی را استخدام کنند که شبیه به خودشان است. و یا تشابه زیادی بین خودشان و آنها وجود دارد. هیچگاه نگذارید که احساسات روی شما تاثیر بگذارد و تصمیم احساسی بگیرید. اگر به دنبال سیستم سازی هستید و می خواهید افرادی را استخدام کنید که با ایده های خلاقانه بتوانند موجب کسب درآمد شما گردند باید در استخدام بی رحم باشید. البته برعکس این موضوع نیز وجود دارد که ممکن است افراد شما را یاد فردی بیاندازد که شما آن را اخراج کرده اید و این تداعی بدی در شما داشته باشد. چیزی که در این مسئله مهم است این است که استخدام را با علایق شخصی خود مخلوط نکنید.

مسائلی که در مصاحبه حضوری باید رعایت کنیم

ابتدا مطرح کردن سوالاتی است که ببینیم آیا فرد آنچه را که در آزمون کتبی استخدام خود نوشته واقعیت داشته یا به دروغ چیزهایی را نوشته که با واقعیت همخوانی ندارد باید یک الگوی رفتاری از فرد پیداکنید مثلا می توانید سوالاتی در زمینه های زیر بپرسید

سابقه کاری فرد
دلیل تغییر محل کار
توضیح درباره ی سوالات فراغت در کارهای قبلی
ساعت مراجعه به محل کار و خروج

همچنین باید سوالاتی را نیز بپرسید که منجربه آن خواهد شد که وی را بهتر بشنایید

بهترین روز و بدترین روز کاری شما

این سوال موجب می شود که شما بدانید که در محیط کار فرد چگونه رفتار کرده و چه چیزهایی وی را آزار میدهد و بالعکس چه چیزی باعث خوشحالی فرد و انگیزش وی می شود.

شکست قبلی شما چه بوده و چه آموخته اید

این سوال باعث می شود که شما بدانید که فرد آدم بی تفاوتی می باشد یا اینکه از اشتباهات خود پند گرفته و از آن به نحو درستی استفاده می کند.

دلیل مناسب بودن فرد

اینکه فرد بتواند خود را به خوبی بازاریابی کند و توانایی های خود را بتواند بازگو کند بسیار مهم است. فردی که نسبت به خودش حس ارزشمند بودن ندارد اصلا نمی تواند مناسب باشد.

مدت زمانی که تمایل دارد با ما همکاری کند

مطرح کردن این سوال موجب می شود که ما ببینیم روی فرد آیا می توانیم سرمایه گذاری کنیم یا خیر؟

خواسته های فرد

سوال مهمی که باید بپرسیم این است که می خواهد چه کارهایی را انجام دهد.؟ نباید از وی بپرسیم چه کارهایی را می تواند انجام دهد؟ فرد هنگامی که می تواند کارهایی را انجام دهد روی توانایی ها و مهارت های وی تمرکز کرده ایم. کارهایی که فرد می داند و می تواند انجام دهد. اما هنگامی که از فرد می پرسیم که چه کارهایی را می خواهد انجام دهد؟ میزان انگیزه، تلاش و کوشش فرد را مورد سنجش قرار داده ایم. افرادی که میخواهند کاری را انجام دهند انگیزه ی لازم را برای آن دارند که بتوانیم با آموزش مهارت آنها را افزایش دهیم.

اینها ازجمله سوالاتی بود که می توانستیم از مراجعه کنندگان بپرسیم در بخش بعدی شرح خواهیم داد که چه کارهایی در هنگام مصاحبه حضوری اشتباه می باشد.

باور های اشتباه در مصاحبه حضوری

بسیاری از شرکت ها مصاحبه گروهی را مطرح می کنند و فرد مصاحبه شونده دقیق نمی داند که هدف از این جلسه چیست و چه کسی آن را رهبری می کند، درمواردی بسیاری از شرکت ها برای اینکه بتوانند ظرفیت کارمندی را بسنجند وی را ساعت ها در صف انتظار نگه می دارند. دیده شده برخی از شرکت ها صندلی هایی با پایه کوتاه برای مراجعه کنندگان قرار می دهند و برخی دیگر از شرکت ها در هنگام مصاحبه حضوری به هتاکی و دشنام به فرد مصاحبه شونده روی می آورند و وی را تحقیر می کنند.

برخی از شرکت ها برای اینکه بتوانند بسنجند که فرد چقدر اعتماد به نفس دارد یکی از پایه های صندلی را کوتاهتر در نظر می گیرند و همچنین در برخی موارد دیده شده است که در مصاحبه ی حضوری سیگار کشیده و دود سیگار را به طرف فرد می فرستند اینها از جمله از کارهای اشتباهی است که ممکن است مدیران مرتکب شوند و اگر فردی با این شرایط قبول کرد که در شرکت کار کند این فرد یا بسیار بیچاره است و یا اینکه تعادل روانی ندارد.

شما باید برای مصاحبه حضوری محیطی آرام را برای فرد به وجود آورید، باید محیطی را ایجاد کنید تا افراد با اعتماد به نفس بتوانند با خیالی آسوده با شما صحبت کنند. باید فنون مذاکره را به خوبی بدانید. باید بتوانید با ایجاد محیطی آرام برای فرد شرکت خود را به خوبی بازاریابی کنید و حتی از این راه برند شرکت خود را مطرح کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − یازده =