آکادمی ظلی نیا

این که شما بین ” کارمند بودن ” و ” کارمند نبودن ” یا به عبارت دیگر ، داشتن یک کسب و کار شخصی ، کدام یک را انتخاب کنید ، بستگی به این دارد که  بین اولویت ” داشتن امنیت ” و ” داشتن آزادی ” کدام را به عنوان ارزش خودتان انتخاب می کنید . هر کدام از این موارد ، فایده ها و مزایای مربوط به خودش را دارند .داشتن شغل آزاد یا همان شغل غیر کارمندی ، یعنی این که افراد برای خودشان کار یا شغلی را راه اندازی کنند . در حقیقت فرد غیر کارمند ، با سرمایه خودش کاری را راه می اندازد و به آن مشغول می شود . درست است که شغل آزاد در مقابل کارمندی ، مزایای زیادی دارد ، اما نباید فراموش بکنیم که این کار ف معایب مربوط به خودشان را هم دارد .

در دوران گذشته ، اغلب افراد به کدام نوع شغل راغب تر بوده اند ؟

اگر به دوران گذشته هم نگاه کنیم ، می بینیم که اغلب افراد ، شغل آزاد داشته اند و به ندرت برای خودشان کارفرما داشته اند . در آن زمان ، باور اغلب افراد این بود که می توانند ایده های خلاقانه ای را که دارند ، در یک شغل آزاد عملی کنند ؛ اما بعضی از افراد دیگر هم عقیده داشتند که داشتن شغل آزاد ، دردسرهای زیادی دارد و گاهی هم به دلیل این که سرمایه کافی نداشتند تا شغلی را برای خودشان دست و پا بکنند ، به کارمندی اکتفا می کردند .

برای آن ها این جور جا افتاده بود که شغل های آزاد ، ساعت های کاری بیشتری در یک هفته دارند و در نتیجه می گفتند که کارمند بودن ، برای زنان و مادران بهتر است چون دیگر لازم نیست که ساعت های زیادی را در محل کارشان بگذرانند و از خانه و زندگی شان غافل شوند !

اینترنت و شغل آزاد

این روزها دسترسی به اینترنت باعث شده که فضای کاری زیادی به وجود بیاید تا افراد بتوانند خودشان کسب و کار جدیدی را به راه بیاندازند مثلا می توانند در فروشگاه های اینترنتی یا مراکز ارائه خدمات و کالاهایی برای رفع نیاز افراد و در معرض فروش گذاشتن آن ها ، به درآمد قابل توجهی برسند .

خوبی این کار این است که برای انجام آن لازم نیست که افراد حتما یک شرکت برای فروش محصولاتشان راه بیاندازند و این کار را می توانند حتی در داخل خانه هایشان هم انجام دهند . نباید فراموش کنیم که این کار ، نیاز به داشتن خلاقیت دارد و افرادی که به شغل آزاد مشغولند هم مثل کارمندانی که دارند معلمی می کنند ، لازم است که خلاقیت و ایده های نو فراوانی داشته باشند .

مشکلات شغل آزاد

مشکل اصلی داشتن شغل آزاد این است که درآمد ثابتی در طول یک ماه ندارند و درآمدشان با افت و خیز زیادی همراه است ! از طرف دیگر افرادی که شغل آزاد دارند ، نمی توانند از مرخصی زایمان یا حقوق بازنشستگی یا ساعات بیکاری برخوردار بشوند . شغل آزاد نسبت به کارمندی ، استرس خیلی بیشتری هم دارد و علاوه بر این ، به تجربه و سرمایه بیشتری هم نیاز دارد .

محاسن شغل آزاد

افرادی که شغل آزاد دارند ، دیگردر زندگی شان از رئیس خبری نیست و خودشان کارفرمای خودشان هستند . هر زمان که بخواهند سر کارشان می روند و هر زمانی هم که بخواهند ، کارشان را تعطیل می کنند . به عبارت دیگر خودتان ساعت کاری تان را تنظیم می کنید و هر پولی که به دست می آورید ، تمام و کمال برای خودتان است و نیازی ندارید که صبر کنید تا در سر برج ، حقوق بگیرید !

مشکلات زندگی کارمندی

کارمندی هم مثل شغل آزاد ، مسئولیت پذیری زیادی دارد . شما مجبورید که سر ساعت مشخصی در محل کارتان حاضر بشوید و سر ساعت مشخصی هم آن جا را ترک بکنید وگرنه تاخیر می خورید و از طرف رئیستان بازخواست می شوید . وقتی که شما کارمند باشید ، هر ماه فقط یک حقوق ثابت می گیرید و مجبورید که با همان مقدار پول ثابت ، قسط های وام ، قبض هایتان ، هزینه های تحصیلی و درمانی و … خودتان و خانواده تان را پرداخت کنید . ممکن است که افرادی که تا به حال تجربه کارمندی را نداشته اند ، نتوانند با این حقوق ثابت ، نیازهای مالی شان را برآورده بکنند و چرخ زندگی شان را آن طور که می خواهند ، بچرخانند .

محاسن زندگی کارمندی

وقتی که شما کارمند باشید ، می توانید از مزایای بیمه ، مرخصی های با حقوق ، حقوق کارمندی و … برخوردار بشوید . شما حتی خیلی از استرس هایی را که کارفرمایتان دارد را هم نخواهید داشت و در حقیقت شما کارتان را انجام می دهید و هر ماه هم سر روز مشخصی حقوقتان را می گیرید و کارفرما هم حتی اگر درآمد شرکتش در آن ماه چندان رضایت بخش و کافی نباشد ، مجبور است که حقوق شما را به طور کامل پرداخت کند و نوسانات بازار به شما هیچ گونه ارتباطی ندارد .

امنیت شغلی

همان طور که قبلا هم گفتیم ، کارمندان ، چون استخدام رسمی هستند ، آرامش بیشتری از نظر امنیت شغلی دارند اما افراد غیر کارمند ، بدون داشتن این امنیت شغلی هم احساس راحتی می کنند ؛ چون این افراد می دانند که شروع هر کسب و کار جدیدی ، با ریسک همراه است و برای این که بتوانند یک تجارت پولساز را برای خودشان ایجاد بکنند ، باید عطای رسمی بودن را به لقایش ببخشند !

پیروی از قوانین

کارمندان ، از قوانین پیروی می کنند اما افراد غیر کارمند ، قوانین را می شکنند و قاعده بازی را به هم می زنند تا بتوانند در کسب و کارشان به موفقیت برسند . با این حال ، حتی این افراد هم مجبور هستند که برای پیشبرد کارشان ، کارمندانی داشته باشند تا از قوانین جدیدشان پیروی کنند .

کار یا معامله

کارمندان ، همیشه مشغول به کارند اما در شغل آزاد ، افراد مشغول به معامله هستند . افراد غیر کارمند ، باید ایده هایشان را به سرمایه گذاران بفروشند و ارزش محصولات خودشان را به مشتریانشان نشان بدهند تا آن ها را با خودشان همراه بکنند .

شکست کاری

کارمندان ، شکست را دوست ندارند اما افراد غیر کارمند ، اغلب خودشان به استقبال شکست می روند تا بتوانند از اوضاعی که پیش آمده ، چیزهای بیشتری یاد بگیرند ؛ اما کارمندان تا آن جایی که بتوانند سعی می کنند که از شکست دوری کنند چون در غیر این صورت ، کارشان را از دست می دهند .

کارآفرینی

افراد کارمند ، باید شغل ثابتی را که برایشان در نظر گرفته شده است را در یک زمان خاص و با نظمی خاص ، انجام دهند . اما افرادی که به شغل آزاد مشغول هستند ، می توانند کارآفرینی بکنند و با به کار انداختن فکر و ایده های منحصر به فردشان ، کاری جدید را ایجاد کنند و از این طریق ، افراد دیگری را هم به سر کار بیاورند و برایشان درآمد زایی بکنند .

دنباله روی در مسیر

کارمندان باید دنباله رو یک مسیر خاص و از پیش تعیین شده باشند اما افراد غیر کارمند ، خودشان مسیر جدیدی را می سازند . وقتی هم که مشکلی پیش می آید ، کارمندان ترجیح می دهند که از کسی کمک بگیرند اما افراد مشغول به شغل آزاد ، خودشان به دنبال یک راه حل اساسی و درست می گردند تا سازمان بتواند به کارش ادامه دهد .

ریسک

کارمندان ، کمتر ریسک می کنند اما غیر کارمندها ، سرشان درد می کند برای ریسک کردن ! آن ها می دانند که تنها با ریسک کردن است که می توان از راه های جدید ، پول بیشتری به دست بیاورند .

نتیجه گیری

برای این که افراد بخواهند بین یک زندگی کارمندی یا غیر کارمندی ، یکی را برای خودشان انتخاب کنند ، لازم است که مزایا و معایب هر دوی این ها را همان طور که در بالا گفتیم ، بدانند و آن ها را در دو کفه ترازو بگذارند و در نهایت یکی را که با روحیات و آرزوها و برنامه ریزی زندگی شان سازگارتر است را انتخاب بکنند .

وقتی که فردی کارمند باشد ، لازم است که زندگی اش برنامه ریزی دقیق تری داشته باشد . باید شب ها تقریبا سر ساعت مشخصی بخوابد ، چون فردا باید به موقع بیدار شود تا بتواند سر وقت به کارش برسد و حضور خودش را اعلام کند ، در غیر این صورت اگر تاخیر بکند ، ممکن است که با توبیخ از جانب رئیسش مواجه شود و با جریمه مالی و حتی از دست دادن کارش رو به رو شود .

اما در شغل آزاد ، احتیاج به این برنامه ریزی دقیق نیست و ساعت کاری شما انعطاف بیشتری دارد اما از طرف دیگر ، به عبارت عامیانه ” کارتان بگیر و نگیر دارد ” و ممکن است که در یک ماه درآمد عالی داشته باشید اما در ماه دیگر مجبور شوید که از جیب بخورید و درآمد آن چنانی ای گیرتان نیاید و در مقابل ، افراد کارمند تحت هر شرایطی سر ماه در روز مشخصی می توانند حقوقشان را بگیرند و از قبل برای خرج کردن آن ، برنامه ریزی بکنند . این تفاوت ها را به علاوه ده ها تقاوت دیگر در نظر بگیرید و شغل و در نهایت زندگی مورد نظر خودتان را انتخاب بکنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × پنج =