×
خانه » مقالات » توسعه فردی » آموزش و یاد گیری » تکنیک های قوی کردن صدا
02 اردیبهشت 1399

تکنیک های قوی کردن صدا

کسی بهترین سخنور است که …درس می دهد و خوشحال می کند، و به اذهان مستمعین نفوذ می کند.

سیسرو

زمانی که سخن می گویید، صدای تان ابزار بسیار مهمی است. خوشبختانه برای افزایش قدرت متقاعدکنندگی تان در هر موقعیت یا سخنرانی، می توانید استفاده از صدای تان را مانند نواختن یک وسیله موسیقی بیاموزید. خوانندگان به خاطر تعلیم صدای شان برای ساعت ها در هر روز و گاه برای ماه ها و سال ها، برای رسیدن به میزان بالاتری از کیفیت و بازپژواک معروف هستند. شما نیز باید اینگونه باشید. صداهای قوی، ژرف تر، پر طنین ترو محکم تر هستند. در ذهن آنها انرژی و قدرت القاء می شود. زمانی که با قدرت و اعتماد به نفس سخنرانی می کنید، مثل اینکه به خوبی بر موضوع تان مسلط هستید و به اهمیت نکاتی که مطرح می کنید اعتقاد دارید، مستمعین تان نیز شما را باور خواهند کرد و نقطه نظرتان را می پذیرند.

سرعت سخن گفتن تان را کاهش دهید

زمانی که به آهستگی سخن می گویید،  صدای تان قدرت و نفوذ بیشتری دارد. مستمعین تان این فرصت را دارند که از سخنان شما مجذوب و از آن متاثر شوند. در این صورت شما از خودتان اعتماد به نفس ساطع می کنید. اهمیت بیشتری به کلمات تان می بخشید. افراد قدرتمند به آهستگی سخن می گویند،  به صراحت تلفظ می کنندو خودشان را با اعتماد به نفس جلوه می کنند. سخنران مطمئن با صدای رسا قدرتمند و مترقی است.

به هرحال، زمانی که با سرعت سخن می گویید، زیر و بمی صدای تان افزایش می یابد و تا اندازه ای در اغلب اوقات شبیه جیغ و صدای بچه می شود. بنابراین، تاثیر کلمات و نفوذتان پایین می آید، چرا که مستمعین اهمیت یا ارزش گفته های سخنران را پایین می آورند.

داشتن انرژی ضروری است

مهم ترین اساس سخنرانی عالی، انرژی است. سخنرانی که به عنوان (مکالمه ای شورمندانه) توصیف شده است در مراحل بالایی از انرژی، برای تعداد زیادی از مردم و در طی مسافتی طولانی رسا می شود.

چند سال پیش، برای ۳۰۰۰ نفر در هتل تازه ای در ارلاندو سخنرانی کردم. سخنرانی من بخش مهمی از یک کنفرانس چهل روزه بود. از آنجا که سیستم های صوتی جدید بودند، تنها برای اطمینان، برای من دو میکروفون مجزا متصل کرده بودند.

ظرف پنج دقیقه پس از شروع سخنرانی ام، هر دو میکروفون از کار افتادند. اما سالن لبریز از جمعیت بود و برنامه ها نیز فشرده بودند. بنابراین تصمیم گرفتم که بدون میکروفون سخنرانی کنم و صدایم را طوری رسا کردم که کل حضار آن را بشنوند.

تا اندازه ای، قادر بودم این کار را با آن وضعیت انجام دهم. ظرف ۹۰ ثانیه قادر شدم که صدایم را به انتهای سالن برسانم.

تکنیک های قوی کردن صدا

 پس از آن بسیار هیجان زده بودم. این اتفاق به من میزان زیادی انرژی داد که برای ساعت ها به بلندی سخن بگویم، تنها ۹۰ دقیقه برای برنامه ریزی سخنرانی ام کافی بود. خبر خوب اینکه سخنرانی ام به خوبی شنیده شد. نسخه های سخنرانی ام در میان هزاران نفر تکثیر و توزیع شد. همه باید قادر به شنیدن صدای تان باشند

زمانی که برای مستمعین در هر اندازه ای سخنرانی می کنید، هدف تان باید این باشد که صدای تان را برای دورترین افراد از صحنه رسا کنید. با رسا کردن صدای تان تا این اندازه، توجه همه را در این بین جلب می کنید.

در هر صورت، سیستم صوتی بهترین دوست شماست. از پیش با دقت آن را امتحان کنید. در تمام طول سالن راه بروید و بررسی کنید که آیا در جایی نقطه کوری وجود دارند. اطمینان حاصل کنید که تمام مناطق سالن برای بلندگوهای صدا سیم کشی شده اند.

چیزی برای ضمانت وجود ندارد

چند وقت پیش، برای ۸۰۰ نفر در فیلادلفیا سمیناری یک روزه را برگزار کردم. در گذشته در همان سالن سخنرانی کرده بودم. سیستم صوتی بررسی شد و ظاهرا خوب کار می کرد.

اما زمانی که شروع به سخنرانی کردم، نیمه ی عقبی مستمعین ناراحت و معترض بودند، کار دشواری بود که سخنرانی را با آرامش و اعتماد به نفس ادامه دهم.

ماجرا از این قرار بود که افراد مسئول، سیستم صوتی بلندگوها را در نیمه پشت سالن روشن نکرده بودند. آنها صرفا فراموش کرده بودند. و زمانی که سمینار شروع شد، افراد مسئول سیستم در سایر نقاط هتل ناپدید شده بودند! البته این اتفاق نیز رواج دارد. تنها نیم ساعت برای از میان برداشتن این مشکل لازم بود. در این ضمن، من مجبور شدم که در تمام مدت فریاد بزنم.

سیستم صوتی بسیار مهم است

جند وقت پیش، برای ۱۵۰۰ نفر سمیناری را در مرکز اجلاسی برگزار کردم که چندین بار در آنجا سخنرانی کرده بودم و هیچ گاه مشکلی به وجود نیامده بود.در این فرصت، کارکنان مرکز ضیافت که در گذشته از آن استفاده می کردیم از مرکز نمایشگاه استفاده کنیم.

تفاوت بین این دو سالن این بود که مرکز ضیافت با سقف و کف صوتی پوشیده بود. مرکز نمایشگاه دارای کف بتونی و بلند و سقفی مانند سقف آشیانه هواپیما بود.

به خاطر این ساختار که برای نمایشگاه طراحی شده بود، سالن اصلا هیچ انسجام صدایی نداشت. صداها از سقف و کف سالن برگشت می  خوردند و با خودشان برخورد می کردند، و پژواک و صداهای نامفهومی را ایجاد می کردند. زمانی که من شروع به سخنرانی کردم، هیچ کس در سالن به جز چند ردیف اول نمی توانستند گفته های مرا بشنوند. همه عصیان کردند. مردم ایستادند و فریاد زدند. آنها صندلی هایشان را ترک کردند تا مخالفت خود را به سازمان دهنده سمینار نشان دهند.همه جا هرج و مرج بود.

صدای انسان مانند ماهیچه است. با تمرین و استفاده می تواند قوی تر شود. بسیاری از افراد با صداهای ضغیف، با ساخت صدای شان از طریق تمرین فراوان، تبدیل به سخنرانان قوی و با اعتماد به نفس شده اند.

تکنیک

یکی از این تکنیک ها برای اجاد قدرت صوتی تان این است که با صدای بلند شعر بخوانید و آن را به خاطر بسپارید، و آنگاه آن را به طور مرتب به هنگام رانندگی یا پیاده روی از بر بخوانید. هنگام از بر خواندن یک قطعه شعر، تصور کنید که جلوی جمعی  سخنرانی عالی را ارئه می کنید. در کلمات تان احساس، توانایی، تاکید و انرژی به کار ببرید. آهسته سخن بگویید. تاکیدتان را بر روی هر کلمه یک خط شعر تغییر دهید  و از آن طریق مفهوم خط را عوض کنید. تصور کنید که کلمات کلیدهای پیانو هستند. هنگامی که یک خط شعر را از بر می خوانید، هر بار که آن خط را می خوانید تاکیدتان را از کلمه ای به کلمه دیگر تغییر دهید.

شاعر مورد علاقه من رابرت دابلیو. سرویس است. اشعار او بیشتر شبیه عباراتی با قافیه و تجانس آوایی شگفت انگیز است. زمانی که شما خودتان را متعهد می کنید که آنها را به خاطر بسپارید، می توانید برای بقیه عمرتان برای خودتان و دیگران از بر کنید.

صدای خودتان را ضبط کنید و به آن گوش دهید

هنگامی که قدرت آن را برای سخنرانی افزایش می دهید، صدای تان را هنگام خواندن شعر بر روی دستگاه ضبط صوت، ضبط کنید. به این نوارهای ضبط شده بارها و بارها گوش دهید، و به دنبال راه هایی برای بهبود تلفظ، ارائه و گام برداشتن تان باشید.

زمانی که شرکتم مهارت های سخنرانی را می آموزد، به شرکت کنندگان

تکنیک های قوی کردن صدا

می آموزیم که بایستند و درباره هر بخش از زندگی شان که بیشتر راحت هستند، داستانی را با ما در میان بگذارند.

ما به شرکت کنندگان آموزش می دهیم که با صدای بلند و با قدرت حرف بزنند و برای بیان نکات پر اهمیت شان از سر و حرکات اشاره استفاده کنند.

سخنرانی همگانی مانند داشتن مکالمه ای عادی نیست

رایج ترین اشتباهی که اغلب مردم مرتکب می شون عبارتند از؛ پیش تمرکز اندک در ارتباط با صدا، تپق زدن به واسطه تند حرف زدن، مکث زیاد با گفتن مداوم (اوم) یا اصلا مکث نکردن و استفاده نامطمءن و بی اثر از زبان بدن.

زمانی که به دانشجویان گفته می شود که سرزنده تر، پرانرژی تر و با اشتیاق تر و با احساس تر هستند، تلاش می کنند که این حالت موقع ضبط سخنرانی شان ادامه یابد، تقریبا همیشه متعجب می شوند که چگونه در اثر حرکت هایی کوچک و خودآگاهانه انگیزه می یابند.

 

برگرفته از کتاب “سخنرانی پیروزمندانه”  برایان تریسی

محمد ظلی نیا

مدرس توسعه فردی و مالی، نویسنده کتاب انسان قدرتمند، برگزار کننده سمینارهای مختلف در سراسر کشور، بنیانگذار موسسه رواق اندیشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 5 =