آکادمی ظلی نیا

طرز فکر

تحقیقات چند دهه ای خانم دکتر( کارول دوک) نشان می دهد اصلی ترین اصل موفقیت، داشتن طرز فکر(mindset) صحیح برای زندگی ست. شما اگر درست فکر نکنید قطعا نمیتوانید اقدام های درستی در زندگی داشته باشید و مبحث طرز فکر، کمک تان میکند تا بدانید چه توانمندی هایی دارید و ذهن شما چطور می تواند برای رساندن شما به اهدافتان برنامه ریزی شود.

کشف رسالت زندگی

من برای چه به دنیا آمده ام؟ قرار است با زندگی ام چه کار کنم؟ رسالت زندگی از نان شب هم واجب تر است؛ اگر رسالت خود را در زندگی پیدا نکرده باشیم، همیشه سرگردان خواهیم بود. داشتن هدف به ما کمک می کند برای مدتی از سردرگمی رها شویم؛ ولی یافتن رسالت زندگی در تمام طول حیات ما یک چراغ راهنماست.

قانون پنج ثانیه

چرا خیلی وقت ها در حالی که میدانیم چه کاری درست است، ولی انجامش نمی دهیم؟ چرا ترس باعث می شود یک زندگی یکنواخت داشته باشیم؟

قانون پنج ثانیه یعنی:

هر گاه کاری به ذهن‌تان زد که باید شروعش کنید از پنج تا یک را بشمارید

و دست‌به‌کار شوید.

حل مساله

زندگی ما سراسر حل مساله است! ولی هیچ وقت کسی به ما یاد نداده است که چطور از مسائل زندگی را حل کنید و اصلاً حل مسئله روش خاصی دارد یا نه؟

واقعیت این است که اگر ندانیم چطور مسائل زندگی را حل کنیم از رسیدن به خیلی از خواسته‌های خود باز می مانیم و با اقدامات بسیار اشتباه حتی ممکن است زندگی خود را خراب کنیم.

مدیریت ذهن

مدیریت ذهن ما موجود عجیبی است، برخلاف اینکه فکر می‌کنیم همیشه ذهن ما کمک می‌کند تا رشد کنیم ولی واقعیت این است که خیلی وقت‌ها ذهن ما به ما پیشنهاد های نادرستی می دهد. فکر های شیطانی یا جنسی که ممکن است برای همه ما اتفاق افتاده باشد نمونه‌هایی از پیشنهادهای ذهن ماست که البته ما تصمیم می‌گیریم به آنها گوش نکنیم اینکه بدانم چطور میتوانم با ذهنم کنار بیایم و چطور از افکاری که به ذهنم رسیده خارج شوم و زندگی کنم، موضوع بسیار مهمی ست.

فعالیت بدنی

تحقیقات زیادی نشان داده است که فعالیت بدنی و ورزش اصولی نه تنها باعث می‌شود بدن سالم تری داشته باشید که فعالیت‌های ذهنی ما را افزایش می‌دهد و به صورت کلی انرژی بیشتری در طول روز خواهیم داشت.

تغذیه اصولی

تغذیه یکی از اصلی ترین عوامل انرژی شماست در صورتی که به تغذیه تان توجه نکنید. علاوه بر این ممکن است دچار بیماری های ناخواسته شوید، انرژی کمی خواهید داشت و نمی توانید از حداکثر توان خود استفاده کنید.

 کامل گرایی

کمال گرایی یا به قولی کامل گرایی منفی یکی از بزرگترین دشمنان اهداف و به طور کلی زندگی انسانهاست وقتی شخصی کامل گرا باشد یعنی بخواهد همه چیز عالیِ عالی باشد در صورتی که ما انسان هستیم و هیچگاه نمی توانیم بدون نقص باشیم، به مشکل بزرگتری برمی خورد. یا از ترس کامل نبودن هیچ کاری انجام نمی دهد یا کارهایش به طرز عجیبی طول می کشند و در ضمن اطرافیان از دست او کلافه خواهند بود.

برنامه ریزی و مدیریت زمان

 برای رسیدن به اهداف برنامه ریزی های بلند مدت میان مدت کوتاه مدت و همچنین روزانه ضروری است که چطور برنامه درستی برای یک روزه خود تهیه کنیم، ذهن خودمان را برای انجام کارهای مناسب اهداف سازماندهی کنیم و چطور مدیریت‌زمان فوق‌العاده‌ای داشته باشیم، مهارتهایی است که بدون آنها نمی شود به خیلی از اهداف دیت پیدا کرد.

 بسیاری از ما برنامه‌ریزی می‌کنیم، ولی به محض بروز یک مشکل یا پیش آمدن یک کار ضروری، برنامه را رها می کنیم. دلیل این موضوع این است که برنامه ریزی درست بلد نیستیم!

 تمرکز

در دنیای امروز حتی مهمتر از مدیریت زمان، مدیریت تمرکز است! اینکه بتوانیم برای مدتی روی کاری متمرکز بمانیم، ضرورت بسیار بزرگی ست! یک لحظه به این توجه کنید که در حال حاضر چقدر تمرکز دارید؟ موبایل، کامپیوتر، تبلت، شبکه ‌های اجتماعی کارهای عقب‌مانده، صحبت با دیگران، وسایل روی میزتان و کارهای عقب مانده در ذهن تان چقدر تمرکز شما را به هم می ریزد؟ مدیریت تکنولوژی

دو لبه تکنولوژی بسیار عجیب است! می تواند شما را به اوج برساند و باعث افزایش سرعت رشد شما شود یا اینکه به طرز عجیبی شما را از اهدافتان دور کند.

چه بخواهیم چه نخواهیم تکنولوژی بخش عمده‌ای از تمرکز، زمان و انرژی ما را به خودش اختصاص داده است و اگر ندانیم چطور تکنولوژی را مدیریت کنیم، صاحبان تکنولوژی، ما را مدیریت خواهند کرد.

ایجاد و حفظ انگیزه

داشتن انگیزه و شور و اشتیاق برای رسیدن به اهداف و تلاش کردن یکی از ضروری ترین نیازهای ما برای زندگی است. اگر اهداف مشخصی داشته باشید، ولی نسبت به آنها اشتیاقی در خود احساس نکنید، احتمالاً هیچ وقت به آنها دست پیدا نخواهید کرد.

سبک زندگی

تقریباً تمام افراد موفقی که آنها را می‌شناسیم، سبک زندگی مشخصی دارند؛ یعنی الگوهای ثابت یا روال هایی دارند که هر روز با آنها پیش می‌روند. اولین کاری که صبح بعد از بیدار شدن انجام میدهید، چیست؟

 به تعویق انداختن زنگ موبایل برای ۱۰ دقیقه بیشتر خوابیدن؟

 چک کردن موبایل؟

 خواندن ایمیل ها یا پیام ها در شبکه های اجتماعی؟

سرسختی و تاب آوری

تحقیقات زیادی نشان می‌دهد افرادی که به اهداف تحسین برانگیزی رسیده‌اند، سرسختی و تاب‌آوری زیادی داشته‌اند.

 ولی است که در راه رسیدن به اهداف، مشکلاتی برای ما پیش می آید و سوال اینجاست که در زمانی که شرایط سخت می‌شود ما چقدر سرسخت هستیم؟ چطور در مقابل مشکلات می ایستیم و کنار نمیکشیم.

عملگرایی

 هر چقدر که در مورد چیزی بدانیم، اما در مورد آن عمل نکنیم، فایده‌ای ندارد!

غلبه بر اهمال کاری

 اعمال کاری تنبلی و پشت گوش اندازی بلایی هستند که باعث می‌شود برسیم و از زندگی لذت ببریم در این دوره که به روز ساختالت افراد موفق آدمهای موفقی دارند برای خود ساخته اند.

بدون ایجاد عادت‌های خوب که در راستای اهداف و ارزش‌های ما باشند امکان ندارد بتوانیم در مسیر موفقیت با سرعت حرکت کنید ولی ساختن عادت ها تکنیک ها و روش های خاصی دارند و علم امروز به ما نشان می‌دهد چون چطور می توانیم به سادگی عادت های ارزشمندی را برای خود بسازیم.

افزایش بازدهی عملکرد

همه ما ۲۴ ساعت در طول روز وقت داریم ولی تعدادی از ما در همین ۲۴ ساعت کار های خیلی مهمی انجام می‌دهد در زن در ضمن در اگر چندین نفر مشغول کاری ببینیم هر کدامشان در یک ساعت کار متفاوتی کار انجام می‌دهند و بازدهی عملکرد متفاوتی دارد.

تصمیم گیری تصمیم‌های ما تعیین کننده این هستند که در زندگی به کجا می‌خواهیم برویم ولی جایی به ما آموزش دادند که شتر تصمیم بگیریم کسی به ما گفت که خطاهای رایج تصمیم گیری چیست برای همین است که بعضی ها بعضی وقتها از دستهای خودمان یا دیگر مترجم می‌شویم تعامل با افراد بدقلق و آخرین مهارتی که در دوره حرفه‌ای آموزش تعامل با افراد بدقلق است.

همانطور که می دانید من همه افراد قرار نیست در مسیر موفقیت همراه ما باشند ممکن است عده ای در راه ما سنگ اندازی کنند حالا انتخاب با شماست اگر برای رسیدن به اهداف خود مصمم هستید و باور دارید برای رسیدن به اهداف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 4 =