×
خانه » مقالات » فن بیان و سخنرانی » سخنرانی حرفه ای » ۵ تمرین تقویت فن بیان
29 دی 1399

۵ تمرین تقویت فن بیان

در این مقاله به چند تمرین برای تقویت مهارت پرداخته ایم، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید. به شما قول می دهیم که با انجام این تمرین ها به صورت هر روز، هر کدام نهایتا 5 دقیقه در، کمتر از 1 ماه تغییر را در خود احساس کنید. فقط یادتان باشد حتماً حتماً باز هم تاکید می کنم حتماً قبل و بعد از تمرین یک لیوان کامل آب بنوشید.

تمرین اول: تمرین کِش

یک کش، کش پول یا کش دستنبد، تهیه کنید و به دور مچ دستتان بیاندازید و شروع کنید به صحبت کردن، هروقت، بین واژه ها از واژه های مثل اِ – آآ- مثلا – یا هر تیکه کلامی که خیلی زیاد به کار بردید، سریعا محکم به دستتان ضربه بزنید.

 یک ماه این کار را انجام بدهید دیگر از این تکیه کلام ها استفاده نمی کنید. ضربه کش به مغز دردی را وارد می کند، که باعث می شود مغز اگر خواست از این تکیه کلام ها استفاده کند یاد دردی می افتد که بعد از گفتنش بهش وارد می شد و ناخودآگاه دیگر کلمات به زبانتان نمی آیند.

تمرین دوم: تمرین خودکار

تمرین خودکار را به دو طریق می توانید انجام دهید، سعی کنید، در مواقع بیکاری یا وقتی غرق در فکر هستید یک خودکار به صورت افقی مانند تصویر زیر در دهان خود قرار بدهید.

یا خودکار را به صورت مستقیم مانند تصویر در دهان خود قرار بدهید.

۵ تمرین تقویت فن بیان

این تمرین باعث می شود که در حین صحبت کردن و سخنرانی در جمع، در شرایطی که دچار استرس و اضطراب شده اید، دهانتان بیشتر باز می شود و بتوانید کلمات را واضح تر بیان کنید که باعث می شود مخاطبانتان صدای شما را بشنوند. و به نظرشان حرفه ای تر به نظر می رسید.

تمرین سوم: تمرین مشدد خوانی

جمله ای را انتخاب کنید و سعی کنید روی تمام حرف ها تشدید بگذارید و با فشار و زور واژه ها را ادا کنید. این تمرین باعث می شود واژه ها رو بهتر ادا کنید و صدای شما هم پخته تر شود.

مثال: بّاّ سّخّنّرّاّنّیّ بّدّرّخّشّیّدّ.

فّنّ بّیّانّ عّاّمّلّیّ بّرّاّیّ مّوّفّقّیّتّ اّسّتّ.

تمرین چهارم: تمرین آواز

یکی از آهنگ های که دوست دارید و حفظ هستید را پخش کنید و سعی کنید دقیقا بالا پایین ها را با آهنگ هماهنگ باشید و صدایتان را بالا پایین بیاورید. و در آخر صدای آهنگ را کم کنید  و با خواننده همخوانی کنید.

این تمرین یک تمرین کمکی است برای قوی تر شدن لحن شما، حداکثر روزی 5 دقیقه می توانید آن را انجام دهید.

۵ تمرین تقویت فن بیان

تمرین پنجم: تمرین تندگویی

این تمرین را می توانید موقعی که با اتومبیل شخصی به محل کارتان می روید، انجام دهید. اینجوری که به مدت 3 دقیقه صحبت هایتان را به صورت تند تند و بدون مکث و سریع برای خودتان بگویید.

 یا اگر نتوانستید مطلب را آماده کنید نگران نباشید راه حل دارد؛ اینکه شما می توانید هرچی که به ذهنتان رسید پشت سرهم بگویید حتی اگه چرت و پرت باشه مشکلی نیست.

 این تمرین باعث می شود که مطالب سریع از مغز شما به زبانتان برسد و بدون ایجاد مکث حین سخنرانی بتوانید بدون فراموشی واژه ها و جملات را بیان کنید.

 

فرض کنید الان در ماشین شخصی ات هستی، و ساختمان محل کارت را می بینی. اینطوری با خودت تمرین می کنی: ساختمان بلندیه. 10 طبقه اس. پنجره هاش خوشگلن. من عاشق ساختمونشم. رنگش ارامش میده بهم. آسانسورش شیشه نیس. نمیدونم جنس دیواراش از چیه، نماش … و تا آخرش همینطور ادامه بدید حتی درمورد همکاران، هرچی که به ذهنتون می رسه به زبان بیارید.

۵ تمرین تقویت فن بیان

محمد ظلی نیا

مدرس توسعه فردی و مالی، نویسنده کتاب انسان قدرتمند، برگزار کننده سمینارهای مختلف در سراسر کشور، بنیانگذار موسسه رواق اندیشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 8 =