×
خانه » مقالات » مدیریت کسب و کار ( ویژه مدیران ) » استخدام و اخراج » آیا داشتن معیارهای استخدام ضروری است؟
20 فروردین 1398

آیا داشتن معیارهای استخدام ضروری است؟

تعریف معیارهای استخدام مهمترین قسمت استخدام افراد می باشد. ما باید معیارهای استخدام را در نظر بگیریم و این معیارها را به صورت دستورالعملی اجرایی در بیاوریم تا هنگامی که افراد برای مراجعه به ما می آیند برای استخدام این افراد دچار سردرگمی نگردیم. با استفاده از معیارهای استخدام ما می دانیم که در واقع چه چیزی را از افراد می خواهیم و افرادی که به مجموعه خود اضافه می کنیم دارای چه ویژگی هایی هستند.

در مقاله نکته هایی شنیدنی برای استخدام کارکنان به این نکات اشاره شد که استخدام افراد نباید هرگز به صورت احساسی باشد. استخدام ناآگاهانه ضربان جبران ناپذیری را به سازمان ما خواهد زد. باید تا می توانیم استخدام ما هوشمندانه باشد تا بتوانیم بهترین اهرم ها را برای سازمان خود ایجاد کنیم. افراد پویا انگیزه بالایی دارند و حداکثر ظرفیت کاری را به ما بر می گردانند. همچنین این افراد با خلق ایده های نو موجب افزایش کسب درآمد خود و سازمان می گردند.

تعریف کلی ترین معیارهای استخدام

شرح کارمند ایده آل

یکی از معیارهای استخدام کارمند ایده آل است. اکثر مدیران نمی دانند که چه افرادی مناسب کار آنها می باشند و سعی دارند کارمندانی را استخدام کنند که بیشتر مطلوب خودشان است. اگر آنان را مناسب دیدند استخدام کرده و در غیر این صورت از استخدام این افراد دست می کشند. این رویه کاملا اشتباه است. ما باید بدانیم که چه نیرویی برای چه کاری مناسب هست، شما هرگز نمی توانید یک فرد خلاق را برای حسابداری انتخاب کنید. حسابدارها معمولا افرادی هستند که در چارچوب کارهای خود را انجام می دهند و افراد منضبطی هستند.

ولی افراد خلاق همیشه به دنبال کشف هستند و از یک جا نشینی فراریند. شما به عنوان یک مدیر باید فرق این افراد را به خوبی بدانید. باید بدانید برای چه کاری چه افرادی مناسب هستند و متناسب با آن کار افراد خود را انتخاب کنید. یک تیم فوتبال را در نظر بگیرید که بهترین مهاجم های سراسر جهان را در خود جای داده است. دقت کنید که در یک بازی نمی تواند از همه آنها استفاده کرده و کل توانایی این تیم در حمله نیست بلکه تیم به دفاع، هافبک و دروازه بان نیاز دارد. مطمئنا در این زمینه ها این تیم به مشکل خواهد خورد و مدام شکست را تجربه خواهد کرد. بنابراین مدیریت سازمان باید برای هر قسمتی بهترین افراد را برگزیند.

خصوصیات اخلاقی

همانطور که در بخش قبل به میزانی به آن پرداخته شد. ما باید برای هرکاری افراد مناسب با آن را استخدام کنیم. یک سری کارها ویژگی های اخلاقی خاصی را می پذیرد و کارهای دیگری یکسری ویژگی های اخلاقی را می پذیرد. ما معمولا به عنوان مدیر افرادی را استخدام می کنیم که شبیه به ما باشند، بنابراین این افراد همیشه ما را تایید می کنند و موافق ما خواهند بود. این سیل موافقت در سازمان هیچگاه خوب نیست زیرا ما هیچگاه از نقاط ضعف خود آگاه نخواهیم شد و از زوایای دیگر موضوع را بررسی نخواهیم کرد،

پس بزرگترین ضربه ها را نیز از همین قسمت خواهیم خورد. ما باید افرادی را با خصوصیات اخلاقی متفاوت استخدام کنیم. مثلا خصوصیت یک حسابدار و یک فرد برای بازاریابی و فروش هیچگاه مثل هم نیست. بازاریابان افرادی برون گرا هستند که می توانند به راحتی با افراد مختلف ارتباط برقرار کرده و به دنبال ایده های خلاقانه می گردند در حالیکه افراد حسابگر اینگونه نمی باشند.

مهارت های لازم

مهمترین بخش استخدام شناسایی مهارت های افراد می باشد. ما می دانیم که چه افرادی را می خواهیم و تعدادی را مورد بررسی قرار دادیم و در یک عده خصوصیات اخلاقی لازم در آنها را یافتیم حال نوبت به آن است که ببینیم آیا این افراد مهارت لازم برای انجام این کار را دارند یا خیر. برای شناسایی افراد مختلف معمولا از دو سری سوال استفاده می کنیم

سوالات کتبی

به صورت کاغذ هایی به افراد داده شده است و یکسری سوالات کلی از وی خواسته می شود که در آن یادداشت کند.

سوالات شفاهی

در این بخش سوالاتی که پرسیده می شود یکسری مربوط به جواب های سوالات کتبی می باشد و یکسری سوالات تست شخصیت فرد می باشد.
این سوالات که در مقاله های بعدی به آن خواهیم پرداخت به این دلیل مطرح می شود که اولا تشخیص دهیم که فردی که به ما مراجعه کرده است راست می گوید یا دروغ و سپس ببینیم که فرد از چه میزان مهارتی برخوردار است. این سوالات بخش دانش و نگرش را از هم جدا می کند. بخش دانشی فرد معمولا مربوط به بررسی میزان علم و آگاهی او می پردازد و بخش نگرشی رفتار و شخصیت فرد را مورد بررسی قرار می دهد.

باید به شما متذکر شویم که کسی که می خواهد از افراد مصاحبه باید با زبان بدن آشانایی داشته باشد تا بتواند حالات فرد را مورد بررسی قرار دهد. بنابراین به شما توصیه می کنم مقاله زبان بدن که در سایت تیم آموزشی ماهان تیموری قرار داده شده است را مطالعه کنید. آشنایی با زبان بدن به ما می آموزد که فرد در مقابل صحبتهای ما چه واکنشی از خود نشان می دهد و ما می توانیم صحت گفتار و رفتار فرد را مورد بررسی قرار دهیم.

در آخر باید به شما متذکر شوم که بسیار در امر استخدام حساسیت به خرج دهید، توجه داشته باشید اگر به دنبال نوابغ هستید از هر دویست تا سیصد مراجعه کننده ای که به شرکت شما می آیند یک نفر آنها می تواند به عنوان نابغه تلقی شود. بنابراین نسبت به انتخاب های خود حساس باشید و تا می توانید بسیار صبر و حوصله از خود نشان دهید تا بتوانید بهترین افراد را به مجموعه خود اضافه کنید. خیال نکنید اگر شما نوابغ را استخدام کردید دیگر کار تمام است و پله های ترقی را طی خواهید کرد. شما تازه در شروع کار هستید، نگه داشتن نوابغ مستلزم آن است که شما محیطی در خور این افراد را ایجاد کنید و باید بسترهای مناسب را برای رشد این افراد فراهم آورید.

پست وبیکو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =