آکادمی ظلی نیا

توسعه فردی دقیقا چیست ؟

مغز انسان جای بسیار زیادی برای رشد دارد تمدن تا لحظه کنونی خودش فقط با میانگین استفاده ۱۰% مغزمان به اینجا رسیده است .

و اگر کارایی مغزمان را بالا ببریم چه میشود؟

در این قرن توسعه فردی مانند اعصار گذشته آموختن شکار و شمشیر زنی و غیره نیست ؛ در این دوره زندگی ما نیاز به مهارت دارد که باید یاد بگیریم و به عبارتی بر توسعه فردی خودمان توجه کنیم .

توسعه فردی امروز به چند رکن اساسی تقسیم شده است ، ارکانی که توجه به آنها و داشتن مهارت در هرکدام باعث خواهد شد که زندگی بهترین داشته باشیم و شاد تر زندگی کنیم .

درواقع ما به توسعه فردی روی آوردیم که زندگی شادتری برای خودمان بسازیم ، مخصوصا در نسل جوا امروز که بسیار جای شکر گزاری دارد .

چون ما در نسل های قبلی دیدیم که نبود مهارت زندگی سالیان سال پدران و مادرنمان را رنج داد .

از این جهت من اقدام کردم تا در سایت رسانه امین مقاله در این جهت داشته باشیم که هم کمکی به نسل جوان کرده باشیم و هم در کنار کار و تلاش بتوانیم زندگی شاد تری داشته باشیم .

برنامه توسعه‌فردی برای کسانی مناسب است که:
دلیل محکمی برای تغییرِ خود دارند.
اشتیاق فراوانی به یادگیری و رشد دارند.
می‌خواهند از پتانسیل و استعداد خود را در مسیر مناسب استفاده کنند.
می‌خواهند مسیر شغلی مناسب خود را پیدا کنند.
تمایل دارند از درستی انتخاب مسیر شغلی و حرفه‌ای خود مطمئن شوند.
می‌خواهند توانمند، معتبر، با نفوذ و اثربخش باشند.
می‌خواهند مدیریت بر خود به شیوه‌ای اثربخش را یاد بگیرند.

و میخواهند از خوب به عالی رشد کنند

توسعه فکری
  • هر هفته یا ماهانه یک کتاب جدید بخوانید.
  • ماهی یک بار به نمایشگاه‌های هنری، تئاتر یا کنسرت سر بزنید.
  • به یک ژانر یا هنرمند جدید موسیقی گوش دهید.
  • در مورد یک فیلسوف یا نویسنده جدید مطالعه کنید.

چند بخش از توسعه فردی که باید در نظر گرفته شوند

مهمترین بخش توسعه فردی و مهارت زندگی توجه به این موضوع است که ما روی آگاهی خود کار کنیم .

به عبارت دیگر ما با جامعه و کشور کاری نداریم و فقط برای بهتر زندگی کردن خودمان سعی میکنیم که مطالعه کنیم ، جالب است بدانید که کتاب هایی در زمینه توسعه فردی هم در هر کتاب فروشی وجود دارد و البته از دیدگاه تجاری هم این روزها پر فروش ترین کتاب های کشور هستند .

چندین سال پیش که هیچ وقت آن روز را فراموش نمیکنم اولین کتابم که خودم پول آن را دادم ، کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید بود که از آن روز تا به امروز روزی نبوده که بدون مطالعه کردن سپری کنم و بطور معمول روزانه ۲ ساعت مطالعه دارم و از این بابت خیلی خوشحالم .

این کتاب جزء کتابهایی است که میخواهم برایتان معرفی کنم و یا شاید هم آن را مطالعه کرده اید .

۱۰ نکته برای رشد فردی

۱. هر روز کتاب بخوانید. کتاب‌ها منبع دانش و خرد هستند. هرچه بیشتر کتاب بخوانید، دانش بیشتری در چنته خواهید داشت. می‌توانید از کتاب‌هایی مثل “چه کسی پنیر مرا جابجا کرد؟” و “هفت عادت” شروع کنید و بعد طبق سلیقه خودتان پیش بروید.

۲. یک زبان جدید یاد بگیرید. یادگیری زبان یک تجربه عالیست. فرآیند آشنا شدن با یک زبان جدید و یک فرهنگ جدید، ذهن شما را باز می‌کند.

۳- سرگرمی‌های جدید انتخاب کنید. به‌جز سرگرمی‌های معمول‌تان چیز جدیدی هست که بتوانید انتخاب کنید؟ یا یک ورزش جدید؟ مثل فوتبال، اسکی، اسب سواری و… . یا اینکه یک سرگرمی تفریحی انتخاب کنید، مثل سفالگری، آشپزی، رقص و طراحی وب. یادگرفتن چیزهای جدید جنبه‌های مختلف شما را رشد می‌دهد، جنبه‌های فیزیکی، روحی و احساسی.

. در یک دوره آموزشی جدید شرکت کنید. دوره‌های آموزشی یک راه عالی برای یاد گرفتن دانش و مهارت‌های جدید هستند، با آدم‌های جدید هم آشنا می‌شوید. لازم نیست که یک دوره بلندمدت باشد، می‌توانید در کارگاه‌ها و سمینارهای یکی-دو روزه شرکت کنید.

۵. اتاق‌تان را الهام‌بخش کنید. اتاق شما روحیه و حالات شما را تعیین می‌کند. اگر در یک محیط الهام‌بخش زندگی کنید، واقعاً چیزهای جدید به ذهنتان می‌رسد. مثلاً پرده‌ها را کنار بزنید تا نور خورشید اتاق‌تان را روشن کند، تابلوهایی با نوشته‌ها یا عکس‌های الهام‌بخش به دیوارتان بزنید٬ برای مبل‌ها و صندلی از رنگ‌های روشن استفاده کنید و … .

۶. به ترس‌هایتان غلبه کنید. همه ما ترس‌هایی داریم، ترس از صحبت در جمع، ترس از بلاتکلیفی، ترس از ریسک کردن. این ترس‌ها ما را متوقف می‌کنند. اگر ترس‌هایتان را شناسایی کنید، حوزه‌هایی که نیاز به رشد دارید هم خواهید شناخت. در واقع ترس مثل قطب‌نمای رشد عمل می‌کند. اگر از چیزی می‌ترسیم، نشان‌دهنده چیزی است که باید در آن زمینه رشد کنیم.

۷. مهارت‌هایتان را ارتقا دهید. هرچقدر بیشتر تمرین کنید، در مهارت‌هایتان بهتر و قوی‌تر می‌شوید. پس حتما به فکر تمرین و بهتر کردن مهارت‌هایتان باشید.

. سحرخیز باشید. زود بیدار شدن (مثلا ۵-۶ صبح) واقعا به کارآمدی و کیفیت زندگی شما کمک می‌کند. وقتی که صبح زود از خواب بیدار می‌شوید، انرژی و سرزندگیتان تا شب ادامه پیدا می‌کند و به همه کارهای روزانه‌تان می‌رسید.

۹. برنامه ورزشی روزانه داشته باشید. هرچه زودتر به فکر روی فرم آمدن باشید، بهتر است. حداقل هفته‌ای سه بار و هر بار نیم ساعت برای ورزش کردن وقت بگذارید. اگر فعالیت‌های دیگر مثل پیاده‌روی، دویدن، دوچرخه سواری و شنا هم اضافه کنید که عالی می‌شود.

۱۰. برای زندگی‌تان کتاب راهنما بنویسید. شروع کنید به نوشتن چیزهای ضروری که زندگی شما را کامل می‌کند. مثلا از اهداف، ارزش‌ها و مقاصدتان بنویسید، درست مثل یک دفترچه راهنما برای زندگی. هر از چندگاهی به آن مراجعه کنید و ببینید چقدر طبق آن عمل می‌کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 16 =