آکادمی ظلی نیا

مهمترین چالشی که یک شرکت با آن مواجه است امر استخدام کارکنان است.برخلاف بسیاری از تصورات که استخدام کارکنان را جدی نمی گیرند،در این امر باید حساسیت زیادی به خرج داده شود.استخدام امری است که در آن به ما آزادی عمل داده شده است پس حال که به ما این امکان داده شده است باید بهترین گزینه را انتخاب کنیم که مجبور نباشیم عواقب بد آن را پرداخت کنیم. در این مقاله به بررسی اصول و فواید کلی استخدام می پردازیم.

اهمیت استخدام کارکنان

شاه کلید یک مجموعه خوب استخدام و انتخاب افراد توامند است.استخدام خوب برای یک سازمان از جنبه های گوناگون حائز اهمیت است

کمترین نظارت

استخدام افراد کارا و با انگیزه موجب می شود که ما کمترین نظارت را روی این افراد داشته باشیم و وقت خود را برای نظارت روی آنان هدر ندهیم. هرچه افراد به کاری که انجام می دهند بیشتر علاقه مند باشند ظرفیت کاری آنان بالاتررفته و نیاز به کنترل کمتری دارند

انگیزش آسانتر

افرادی که به کار خود علاقه مند هستند و با شور و اشتیاق آن را ادامه می دهند در واقع از انگیزه کافی برای کار برخوردار هستند و نیازی نیست که ما نگران دلسردی آنان از کار باشیم.این افراد به راحتی به شور می آیند و می توان انگیزه لازم برای انجام کارهارا در آنان ایجاد کرد.بنابراین هنگام گزینش افرادی را انتخاب کنید که شور و اشتیاق خود را برای این کار به خوبی نشان می دهند.

پیشرفت سریع

استخدام افراد مناسب موجب می شود که آنان نسبت به کاری که انجام می دهند انگیزه کافی را داشته باشند.این انگیزه اعتماد به نفسشان را بالا برده و موجب یادگیری بیشترشان برای پیشرفت خود در آن کار می شود.در نتیجه نه تنها آن ها پیشرفت خواهند کرد بلکه با پیشرفت اعضا کل شرکت نیز به دستاوردهای بزرگی خواهد رسید.

داشتن اهرم های زیاد

افراد کارا به گونه ای اهرم های شرکت تلقی می شوند این افراد به دنبال پیدا کردن اهرم برای کار خود هستند، بنابراین همواره تلاش می کنند که به گونه ای کار کنند که با کار کم تر،بیشترین بازده را داشته باشند. پیدا کردن این اهرم ها موجب می شود که شرکت اهرم های زیادی را در اختیار داشته باشد.نکته ای که در اینجا لازم است گفته شود این است که اگر ما اینگونه افراد را استخدام می کنیم باید ساختار شرکت خود را نیز به گونه ای بچینیم که به نظرات افراد مختلف ارزش داده شود. باید یک سیستم پاداش اصولی داشته باشیم و برای افراد خلاق پاداشی را درنظر بگیریم تا بتوانیم انگیزه لازم را در آنان ایجاد کرده و موجب دلسردی این افراد نگردیم.

رسیدن به اهداف

مهمترین اهمیت استخدام کارکنان نیل به اهداف شرکت می باشد.این افراد پویایی و سرعت لازم جهت پیشبرد سازمان به سمت اهدافش را دارند و روز به روز موجب فتح اهداف کوتاه مدت و نزدیک شدن به هدف های عالی شرکت می شوند.

مهمترین دلایل ضعف در استخدام کارکنان

استخدام احساسی

بسیاری از مدیران به دلیل پیروی از احساسات اقدام به این کار می کنند. مثلا می بینند فردی از فامیل بیکار است و یا فردی را می بینند و از روی دلسوزی اقدام به استخدام می کنند. اگر شما دید سیستمی دارید و به تعالی فکر می کنید هیچگاه اینگونه استخدام نکنید شما باید تا می توانید لایق ترین افراد را جذب سازمان خود کنید.

عدم شناخت دلایل استخدام

بسیاری از مدیران هستند که نمی دانند از استخدام چه می خواهند،هیچ دلیل مشخصی از استخدام ندارند تنها فکر می کنند که با افزایش نیرو می توانند ظرفیت تولید و یا فروش خود را بالاتر برند.این یک دلیل اشتباه است یا اصلادلیلی برای استخدام نیست ما نمی توانیم بدون ارزیابی اقدام به استخدام نیروی جدید کنیم.

نگاه به استخدام به عنوان یک بحران

دیگر مدیران هستند که به استخدام به عنوان یک بحران نگاه کرده ومی خواهند این بحران را هرچه سریعتر از سر خود باز کنند.بنابراین به سرعت اینکار را انجام داده و از آن به صورت سرسری می گذرند. این یک نگاه اشتباه است. ما باید استخدام را به عنوان مهمترین چالش سازمان خود بدانیم. یک نیروی بد،کافی است تا کل حرکت سازمان را با مشکل مواجه کند پس ما باید تا می توانیم از ورود این افراد به سازمان خود جلوگیری کنیم. باید بدانیم که افراد،مهم ترین اهرم های یک سازمان می باشند.پس ما باید تا می توانیم بهترین اهرم ها را در اختیار داشته باشیم.

آیا به استخدام کارکنان جدید نیاز است؟؟

در این مبحث اولین نکته ای که باید یادآور شویم این است که موفقیت یک سازمان به تعداد کارمندان آن نمی باشد.در گام اول باید از خود بپرسیم:

آیا واقعا به فرد جدیدی نیاز است؟

باید به درستی بررسی کنیم که آیا نیاز است که فرد جدیدی به مجموعه ی ما اضافه شود.این مشکل ممکن است از پایین بودن ظرفیت کاری کارکنان ما باشد.آیا نمی توانیم استراتژی هایی را پیاده کنیم تا ظرفیت کاری و انگیزش افراد را بالاتر ببریم تا بتوانیم از ورود نیروی جدید جلوگیری کنیم.همانطور که می دانیم حضور فیزیکی هر فرد در سازمان تا ۳ برابر حقوقی که دریافت می کند برای سازمان هزینه بر می باشد.آیا با جابه جایی افراد در سازمان مشکلات مارفع نخواهد شد.و آیا اگرمقداری به حقوق افراد اضافه کنیم یا هزینه هایی را تقبل کنیم نمی توانیم مشکلات به وجود آمده را حل کنیم.

ارتقا باید حتما درون سازمانی باشد

حتما اگر می خواهید مدیری در شرکت استخدام کنید دقت کنید که از افراد درون سازمان خود باشد. هیچگاه در بیرون از سازمان برای نیروهای خود مدیر استخدام نکنید. افراد شما هیچگاه از مدیریت جدید پیروی نخواهند کرد و مشکلات شما بیشتر خواهد شد. توجه به ارتقای فردی موجب انگیزش کارکنان شما می شود و ظرفیت کاری کارکنان را افزایش می دهد.با ارتقای فردی شما می توانید جای خالی این افراد را با استخدام نیروی جدید پر کنید. بهتر است سازمان خود را به تیم های مختلف تقسیم کرده و برای این تیم ها بارای گیری بین اعضای همان تیم مدیر انتخاب کنید و اعلام کنید که مدیر قابل تغییر است و هرکسی می تواند مدیر تیم خود باشد.این کار موجب می شود که افراد مدام در حال تلاش و یادگیری باشند.

استفاده اشخاص نزدیک

هیچگاه از اقوام درجه ۱ کسی را استخدام نکنید.این بی رحمی نیست.این افراد با توجه به اینکه از نزدیکان شما می باشند انتظارات زیادی از شما خواهند داشت و همچنین شما نیز از آنان انتظاراتی دارید که آنان نمی توانند برآورده کنند پس مشکلات بیشتری را برای سازمان شما ایجاد خواهد کرد.استخدام آشنایان درجه ۲ می تواند گزینه ی مناسبی باشد.آشنایان درجه ۲ آن دسته از افرادی هستند که توسط افراد مورداعتماد ما به ما معرفی می گردند،این افراد معرفی شده همیشه سعی دارند برای حفظ آبرو هم که شده بهترین عملکرد را داشته باشند پس خیال ما را تا حدی در این باره راحت می کنند.

نکته ای که در استخدام افراد مهم است این است که ما باید به استخدام به صورت جدی نگاه کنیم.تصوراشتباهی است که الان تعداد افراد بیکار زیاد است و اگر فردی برای ما خوب کار نکرد به سرعت وی را جابجا می کنیم.جابجایی افراد همانقدر هم که روند پیشرفت سازمان را کند می کند نیاز به هزینه هایی دارد که شما برای آموزش این افراد باید بپردازید.درست است اگر شما به وضعیت خود راضی هستید و میلی به پیشرفت ندارید به همینکار خود ادامه دهید.امابدانید که با اینکار اعتبار برند شما روز به روز به افول خواهد رفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + پانزده =