آکادمی ظلی نیا

سخنرانی موثر

حقیقت در مورد سخنرانی های رسمی این است: آنچه می گویید مهم است، اما چگونگی بیان آن اهمیت بیشتری دارد.

 چگونگی ارائه ی مطالب، دربردارنده ی ارتباط غیر کلامی است. در اینجا با چگونگی انتقال پیام سر و کار داریم. در بخش های بعدی پنج رفتار غیرکلامی در هنگام سخنرانی را مطرح می کنیم و نحوه ی کاربرد موثر آن هارا خاطرنشان می سازیم. در اینجا خواهید دید که چگونه ابزارهای غیر کلامی سخن گفتن قاطعانه،در سخنرانی های رسمی موثر واقع می شود.

اهمیت ارتباط چشمی

هنگام سخنرانی معمولا همه به شما می نگرند، اما شما با چشمانتان چه کاری انجام می دهید؟

هنگام سخنرانی رسمی، معمولا چشمان شما به عنوان مکانیسم غیرکلامی موجب برقراری ارتباط  شما با مخاطبان می شوند. همچنان که آن ها به شما می نگرند، شما هم باید به آن ها نگاه کنید. برای دستیابی به این هدف رفتارهای زیر را انجام دهید:

به چهره های افراد بنگرید

هنگام سخنرانی اغلب شما ایستاده اید در حالی که مخاطبان نشسته اند. بنابراین ارتفاع شما از آن ها بیشتر است. پس اگر مستقیم به رو به رو بنگرید، کسی را نمی بینید و مخاطبان تعجب می کنند که شما به چه چیزی نگاه می کنید. در عوض سعی کنید به چهره های افراد بنگرید. با این کار اعتبار کلامتان افزایش می یابد و توجه به مخاطبان به شما جلب می شود.

به همه ی افراد توجه کنید

هنگامی که به افراد می نگرید، سعی کنید به همه ی آن ها توجه داشته باشید. از خیره شدن به تعداد مشخصی از افراد و نادیده گرفتن سایرین بپرهیزید. به هر فرد چند ثانیه ای بنگرید و از او بگذرید. اگر نکته ای درباره ی فرد خاصی بیان می کنید، به او نگاه کنید. با این کار، او احساس مهم بودن می کند و در می یابد که به او توجه دارید.

استفاده از حرکات دست

اگر تمام مدت به میزی که جلویتان است تکیه دهید، مانند سرباز حلبی به نظر می رسید. از سوی دیگر، اگر دستان خود را بیش از حد به اطراف پرتاب کنید مخاطبان تصور می کنند داروی خاصی مصرف کرده اید اما مشکل اغلب افراد این استکه به اندازه ی کافی دست های خود را حرکت نمی دهند. به نظر می رسد آن ها از اهمیت  به این کار آگاه نیستند.

هدف از استفاده حرکات دست در یک سخنرانی رسمی، پویایی و با نشاط کردن سخنرانی و نیز تاکید بر نکات اصلی است. اگر از حرکات دست استفاده  کنید آرام و پویا به نظر می رسید. به بیان دیگر، سخن گفتن با حرکات دست همواره عمل مفیدی است به ویژه هنگام سخنرانی. به توصیه های زیر برای استفاده ی موثر از حرکات دست توجه کنید:

حرکاتی متناسب با کلامتان به کار ببرید

حرکات دست به ویژه زمانی موثر است که آن ها را متناسب با کلامتان به کار ببرید. زمانی که با این حرکات، تصویری از کلماتی که بیان کرده اید ارائه می دهید یا بر نکته ای تاکید می کنید، تحرک سخن شما بیشتر شده و توجه مخاطبان بیشتر جلب می شود.

در حرکات دست خود تنوع به کار ببرید

اگر در تمامی طول صحبت تان تنها از یک یا دو خرکت دست استفاده کنید، این حرکات تاثیر مثبت خود را از دست می دهند، چون مخاطبان می پندارند این حرکات، ناشی از عادات عصبی شما هستند و نکات مهم صحبت شما را به ذهن نمی سپارند.با به کار بردن حرکات دست متنوع و متناسب در مراحل مختلف سخنرانی، واکنشِ مثبت مخاطبان را بر انگیزید.

توجه به طرز ایستادن و وضعیت بدنتان

به احتمال زیاد زیاد باید به حالت ایستاده سخنرانی کنید. در این حالت چگونه باید بایستید و قصد دارید با بدنتان چه کاری انجام دهید؟

اگر در پشت تریبون لم بدهید و یا بر روی میز خم شوید، به نظر می‌آید بیش از حد احساس راحتی می کنید و پیامتان جدی گرفته نمی شود . از سوی دیگر، اگر بی حرکت و صاف در یک جا بایستید نیز خیلی خشک جلوه می کنید. بهترین حالت کدام است؟

هنگام ایستادن باید احساسی حاکی از آگاهی، هوشیاری و اعتماد به نفس ارائه دهید. به گونه ای که در عین حال آرام و جدی به نظر برسید.به این منظور به توصیه های زیر توجه کنید :

راحت بایستید

 بدون خم شدن و یا تکیه دادن، راست بایستید و شانه هایتان را پایین نیندازید.

راحت بایستید

 می توانید متناسب با صحبت‌هایتان بدنتان را حرکت دهید. نیازی نیست در یک جا ثابت و بی حرکت بایستید. تحرک متعادل، موجب ایجاد انرژی مثبت می شود. اما مواظب باشید، به اطراف نروید و یا حرکات رقص انجام ندهید و موجب سرگیجه و دریازدگی مخاطبان نشوید!

 اگر در حالت نشسته قرار دارید، راست بنشینید

اگر باید در حالت نشسته سخنرانی کنید، راست بنشینید. معمولاً افراد وسوسه می‌شوند در صندلی لم بدهند. البته می‌توانید کمی به سمت مخاطبان خم شوید. با این کار توجه آنها را جلب می کنید و پیام خود را با اعتماد به نفس بیشتری ارائه می دهید.

استفاده صحیح از صدا

 صدای شما حجم لحن گفتارتان را مشخص می‌کند. در حقیقت صدای شما یکی از قدرتمندترین ابزارهای است که در اختیار دارید. باید سعی کنید صدایتان را به گونه‌ای به کار گیرید که پر انرژی و صادق جلوه کنید. یا به کار بردن موثر صدایتان، می توانید با اقتدار و اعتماد به نفس بیشتری پیامتان آن را انتقال دهید. به منظور استفاده ی موثر از صدایتان، به توصیه های زیر توجه کنید:

 بلند و واضح سخن بگویید

هنگام یک سخنرانی رسمی، باید به گونه‌ای سخن بگوید که افرادی که در انتهای سالن نشسته اند، صدای شما را بشنوند. با این کار همه متوجه قدرت صدایتان می‌شوند. البته این توصیه، به این معنا نیست که فریاد بزنید، کافی است طوری سخن بگویید که کسی برای شنیدن صدایتان به زحمت نیفتد.

ذهنتان باید حاکی از احترام و اهمیت باشد

 لحن صدای شما عواطف بسیاری را منتقل می‌کند که در معنای کلام بسیار موثرند. اگر سرخورده و یا ناراحت به نظر برسید،مخاطبان واکنش مثبتی نشان نمی دهند، و اگر صادق جلوه نکنید، به شما توجه نمی کنند. باید لحن صدایتان به گونه‌ای باشد که معنای پیامتان را به بهترین صورت انتقال دهد و به مخاطبان نشان دهد که برای آنها احترام و اهمیت قائل هستید. با این کار می توانید توجه حاضران را جلب کنید. به ویژه به عواطفی که می‌خواهید انتقال دهید بیاندیشید و سعی کنید لحن صدایتان متناسب با آن عواطف باشد.

 شور و اشتیاق داشته باشید

 لحن صدای شما باید دربردارنده شور و اشتیاق درباره ی موضوع مورد نظر باشد. در غیر این صورت، لحنتان یکنواخت می شود و توجه مخاطبان را از دست می‌دهید.

 در مواقعی برای تاکید بیشتر لحن خود را تغییر دهید.

 برای تاکید بر نکات مهم می توانید به بهترین شیوه از صدای تان استفاده کنید و با تغییر حجم لحن صدایتان توجه مخاطبان را برانگیزید. صدای خود را بالا یا پایین ببرید تا توجه آنان را به نکته خاصی جلب کنید.

فهرست مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 6 =