×
22 فروردین 1398

چگونه توسعه بازار داشته باشیم؟

توسعه بازار، استراتژی رشد کسب‌ و کار را توصیف می‌ کند که از طریق آن شرکت شما وارد یک بازار جدید با یک محصول جدید یا همان محصول قبل می‌ شود. توسعه کسب‌ و کار به بازارهای جدید می‌ تواند خطرناک باشد، اما هم چنین می‌ تواند سودآور هم باشد. همانند هر تصمیم در کسب‌ و کار، برنامه‌ریزی برای موفقیت در بازار جدید نیاز است.

۱. خلاصه‌ای از برنامه توسعه بازار خود را بنویسید :

 اطلاعاتی را در مورد محصولات و یا خدمات فعلی خود گرد آوری کنید. این اطلاعات باید شامل شرح هر محصول یا خدمات، اطلاعات قیمت گذاری و جزئیات بسته‌ بندی و نیز استراتژی‌ های بازاریابی فعلی باشد.

۲. رقبای فعلی خود را فهرست کنید :

 تا جایی که می‌ توانید اطلاعات بیشتری را در مورد محصولات و یا خدمات رقبای خود گرد آوری کنید. به دنبالاطلاعاتی باشید که در تقاوت شرکت خود و رقیب را نشان می دهد. این اطلاعات به شما این امکان را می‌ دهد که خودتان و رقبای خود را مقایسه کنید.

۳. سهم بازار از برنامه جدید خود را بنویسید :

 سهم بازار فعلی خود را با استفاده از اطلاعاتی که گردآوری کرده‌اید، مشخص کنید. سهم بازار نشان‌ دهنده درصد فروش شما از یک محصول در یک مکان مشخص است. 

به عنوان مثال: یک آرایشگاه  ممکن است ۲۰ درصد از بازار محلی را در اختیار داشته باشد.

۴. برنامه توسعه بازار خود را بنویسید :

معین کنید که کدام بازار را می‌ خواهید توسعه دهید. شرکت خود را با رقبای دیگر مقایسه کنید. نقاط قوت و ضعف تان چه هستند؟ نقاط قوت و ضعف رقبای شما کدامند؟ فرصت‌ های رشد احتمالی برای شرکت خود را شناسایی کنید.

۵. استراتژی بازاریابی خود را بنویسید :

توضیح دهید که چگونه می‌ خواهید محصول یا سرویس خود را در یک بازار جدید معرفی کنید. شامل اطلاعاتی در مورد بسته بندی، تبلیغات، نحوه ارسال و …. می شود.

۶. برنامه توسعه بازار را در زمان مشخصی پیش بینی کنید :

مشخص کنید در چه زمانی با توجه به استراتژی و بازاری که انتخاب کرده اید می توانید تارگت فروش محصول یا سرویس خود را در منطقه معلوم بزنید. و تمام داده های خود را به ثبت برسانید تا بتوانید استراتژی های جدید طراحی کنید.

پست وبیکو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × چهار =