آکادمی ظلی نیا

مالیدن کف دست ها به یکدیگر

به تازگی یکی از دوستانم به ملاقات من و همسرم آمد تا در مورد جزئیات مسابقه اسکی که قصد داشتیم در تعطیلات در آن شرکت داشته باشیم، صحبت کنیم.

ناگهان دوستم به صندلیش تکیه داد و لبخندی به ما زد و کف دست ها را به هم مالید و با صدای بلند گفت: به شدت منتظر آن روز هستم!

او با زبان غیرکلامی به ما گفت که انتظار دارد تا در سفر پیش رو موفقیت بزرگی برای او رقم بخورد.

در این شکل مالیدن کف دست ها به هم روشی است که در آن افراد به طور غیرکلامی پیش بینی مثبتی رابیان می کنند.

پرتابگر تاس، آن را بین دستان خود میگیرد و کف دست ها را به هم می مالد و این کار نشان دهنده انتظار مثبت برنده شدنش است، برگزارکننده مراسم دست های خود را به هم می مالد و به حضار چنین اظهار می دارد.( مدت زمان طولانی است که منتظر شنیدن سخنان سخنران بعد هستیم)

چنانچه در بعضی موارد فرد با سرعت، دست ها را به هم بمالد، نشان می دهد که فرد به نتایج مثبتی که در انتظار آنهاست، خواهد رسید.

برای مثال تصور کنید که می خواهید خانه ای بخرید. به نزدیک ترین بنگاه املاک می روید. بعد از شرح ویژگی های ملکی که به دنبال آن هستید مشاور به سرعت دست ها را به هم می مالد و می گوید: یک جای خوب برایتان پیدا کردم!

این حرکت مشاور، نشان می دهد که پیش بینی می کند نتیجه کار به سودتان باشد. اما اگر او به کندی دست ها را بهم می مالید و آن جمله را می گفت چه احساسی پیدا می کردید؟ در این حالت او به نظر حیله گر یا نادرست می رسید و این حس را به شما انتقال می داد که نتیجه مورد انتظار بیشتر به سود اوست تا شما.

به ماموران فروش این طور آموزش داده می شود که اگر زمان شرح محصولات یا خدمات به خریداران بخواهند کف دست ها را به هم بمالند مطمئنا باید با سرعت این کار را انجام دهند تا مانع از قرار گرفتن خریدار در حالت تدافعی شوند.

وقتی که خریدار دست ها را به هم می مالد و به مامور فروش می گوید که اجازه بدید ببینم این موردی که گفتید چه جوره! این جمله نشان می دهد که خریدار انتظار چیز خوب دیگری را دارد و احتمالا آن را می خرد.

توجه کنید شخصی که در هوای سرد زمستان در ایستگاه اتوبوس ایستاده و به سرعت دست ها را به هم می مالد لزوما نمی تواند به دلیل منتظر اتوبوس بودن این کار را انجام دهد، بلکه به دلیل سرما می باشد.

مالیدن شست و انگشتان دیگر

ژست های دست در سخنرانی

مالیدن انگشت شست روی نوک انگشتان یا روی انگشت سبابه، معمولا به معنای توقع پول داشتن است. اغلب ماموران فروش انگشت شست را به نوک انگشتان خود می مالند و به مشتریان خود می گویند: می توانم ۴۰ درصد را برای شما پس انداز کنم؟

یا شخصی انگشت سبابه و انگشت شست را به هم می مالد و به دوستش می گوید(۱۰ دلار به من قرض بده) بدیهی است که افراد نباید دائما از این حرکت استفاده کنند.

قفل کردن دستان در همدیگر

این حرکت در ابتدا حرکت مطمئن به نظر می رسد؛ زیرا اشخاصی که این حرکت را انجام می دهند اغلب لبخند می زندد و با لحن شاد صحبت می کنند. ما فقط در یک مورد خاص فروشنده هایی را دیدم که به توصیف بازار فروشی که از دست داده بود می پرداخت.

همانطوری که بیشتر و بیشتر حادثه را شرح می داد متوجه شدم که نه تنها دست هایش را به شیوه ذکر شده در هم قفل کرده بود بلکه به حدی این کار شدید بود که رنگ آنها سفید شده بود به طوری که گویی آنها به هم جوش خورده اند. بنابراین در این مورد، این حرکت نشان دهنده ناکامی یا شرایط منفی بود.

تحقیقاتی که (نینبرگ) و (کالرو) بر روی حرکت ذکر شده انجام دادند، آن ها را به سمت این یافته هدایت کرد که این ژست، حرکت ناکامی می باشد و نشان می دهد که شخص سعی می کند تا شرایط منفی را پشت آن پنهان کند.

این حرکت به سه صورت انجام می شود: دستان جلوی صورت درهم قفل می شوند، دستان روی میز گذاشته می شوند، یا اگر فرد نشسته باشد دست هایش را روی لباس می گذارد و اگر ایستاده باشد دست هایش را جلوی خود می گیرد.

دست های برجی شکل

بررسی ها و تحقیقاتم بر روی این حرکت نشان می دهند که این حرکت مکررا در روابط رییس/مرئوس استفاده می شود و می تواند حرکت مجزایی باشد که اعتماد به نفس یا عالم نما بودن فرد را نشان می دهد.

اغلب مدیران زمانی این حرکت را انجام می دهند که می خواهند به زیر دستان خود دستوری بدهند یا توصیه ای بکنند. هم چنین این حرکت در بین حسابداران، وکلا و مدیران و مانند اینها متداول و عمومی است.

این حرکت به دو شکل انجام می شود که عبارتند از برجی شکل بالا که معمولا شخص در زمان گفتن عقاید و نظرات یا گفتگو، دست هایش را به این شکل نگه می دارد و حالت برجی شکل پایین که معمولا سخص در زمان گوش دادن به سخنان طرف مقابل دست هایش را به این شکل نگه می دارد.

قلاب کردن دست ها، بازو ها و مچ ها

چند مرد مشهور خاندان پادشهای بریتانیا اظهار داشتند که در زمان پیاده روی هعادت دارند که سرشان را بالا نگه دارند، چانه را رو به بیرون بدهند و در پشت کمر یک دست را در دیگری بگذارند.

نه تنها خانواده سلطنتی بریتانیا این حرکت را استفاده می کنند بلکه معمولا خاندان سلطنتی کشورهای دیگر نیز این کار را انجام می دهند و در سطح محلی نیز پلیسی که باتوم به دست در حال گشت زنی است، مدیر یا ناظم مدرسه که در حیاط راه می رود، پرسنل ارشد نظامی و مسئولین دیگر، نیز دست هایشان را به این حالت در پشت کمر می گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =