آکادمی ظلی نیا

گرفتن جلوی دهان

 

گرفتن جلوی دهان یکی از چند ژست بزرگسالان است که به اندازه ژست دست روی دهان کودکان مشخص و آشکار می باشد. در این ژست دست، دهان را می پوشاند و شست روی گونه فشار داده می شود؛ زیرا مغز به طور ناخودآگاه  به آن دستور می دهد تا مانع از خروج کلمات فریب آمیزی شود که بر زبان می آورد. گاهی اوقات این ژست می تواند با قرار گرفتن چند انگشت روی دهان یا حتی مشت بسته روی آن نشان داده شود البته در این موارد نیز همان مفهوم را به دنبال دارد.

بیشتر افراد سعی می کنند با سرفه کردن مصنوعی ژست گرفتن جلوی دهان را مخفی کنند. (همفری بوگارت) وقتی که نقش یک مجرم یا گانگستر را ایفا می کرد و در مورد فعالیت های جنایی با گانگسترهای دیگر صحبت یا با پلیس مذاکره می کرد و در مورد فعالیت های جنایی با گانگسترهای دیگر صحبت یا با پلیس مذاکره می کرد،از این حرکت استفاده می نمود و با این کار به طور غیرکلامی نادرستی سخنان خود را نشان می داد.

اگر شخصی در زمان صحبت از این حرکت استفاده کند نشان می دهد که او دروغ می گوید. اما اگر وقتی که شما صحبت می کنید این حرکت را انجام دهد، نشان می دهد که احساس می کند شما دروغ می گویید. یکی از رفتارهای عصبانی کننده ای که یک سخنران می تواند با آن روبرو شود این است که ببیند تمامی حضار در موقع سخنرانی او این حرکت را انجام می دهند. در  مورادی که تعداد حضار کم است یا گفتگو دونفره می باشد عاقلانه ترین راه این است که شخص، سخنانش را قطع کند و این طور سوال کند که آیا کسی پیشنهادی در مورد گفته های من دارد؟ این عمل باعث می شود تا حضار نظراتشان را آزادانه بیان کنند و او فرصت پیدا کند سخنانش را اصلاح کند و به پرسش های آنها پاسخ دهد.

لمس بینی

اساسا حرکت لمس بینی، شکل ماهرانه و مخفیانه ای از ژست گرفتن جلوی دهان است. این حرکت ممکن است به صورت چند مالش کوچک قسمت زیرین بینی باشد یا ممکن است به شکل یک تماس سریع و تقریبا غیرقابل مشاهده انجام شود. زنان این حرکت را به آرامی انجام می دهند.

دلیل مهمی که درباره ژست لمس بینی ارائه شده این است که وقتی افکار منفی به ذهن خطور می کند دستورات ناخودآگاهی به دست داده می شود تا دهان را بپوشاند اما در انتها همان طوری که شخصی سعی می کند تا کمتر این حرکت مشخص باشد، دستش را از صورتش دور می کند و حرکت سریع لمس بینی شکل می گیرد.

دلیل دیگر این است که دروغ گویی موجب تحریک اعصاب انتهایی بینی و حس خارش در آن می شود.مالیدن بینی برای تسکین چنین حسی می باشد. همیشه این پرسش مطرح است که: چرا شخص فقط در بینی احساس خارش می کند؟ معمولا خارش بینی با مالیدن یا خاراندن آن برطرف می شود و این عمل متفاوت از ضربه های کوچکی است که در حرکت لمس بینی اتفاق می افتند. این ژست نیز مانند ژست گرفتن جلوی دهان می تواند هم توسط گوینده و برای مخفی کردن کلمات فریب دهنده اش استفاده شود و هم توسط شنونده ای که نسبت به درستی سخنان فرد مقابل شک و تردید دارد.

مالیدن چشم

مالیدن چشم حرکتی است که در پی دستور ناخودآگاه مغز به دست، دست آن را انجام می دهد و با این کار مغز به فریب، شک و تردید یا دروغی که می بیند فکر نمی کند یا از نگاه کردن به چهره فردی که به او دروغ می گوید اجتناب می کند.

معمولا مردان با شدت این حرکت به یک نقطه دور خیره می شوند و یا زمین را نگاه می کنند. زنان به آرامی این حرکت را انجام می دهند. همچنین آنها به همراه این حرکت به سقف نگاه می کنند.

(زیر لب دروغ گفتن) نیز اشاره به گروهی از حرکات دارد که شامل به هم فشردن دندان ها، لبخند مصنوعی، مالیدن چشم ها و نگاه کردن به نقطه دیگر می باشد. بازیگران معمولا این گروه گروه حرکات را انجام می دهند تا عدم صداقت نقش خود را نمایش دهند اما به ندرت در زندگی واقعی، آنها را انجام می دهند.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + شانزده =