×
20 فروردین 1398

اصول کلی سوالات کتبی استخدام

موضوع این مقاله بررسی سوالات کتبی استخدام می باشد. سوالات کتبی استخدام چارچوبی دارد که برای استخدام باید رعایت کنیم. در مقالات قبلی به این موضوع پرداختیم که برای استخدام باید چه مراحلی را درنظر بگیریم. و باید تا مراحل آزمون شفاهی این کار را به منشی و افراد دیگر سازمان خود واگذار کنیم. و تا می توانیم تمرکز حواس خود را روی موضوعات مهم حفظ کنیم. اطلاعات کلی برای استخدام را به منشی واگذار می کنیم و منشی می تواند بسیاری از افراد را در همان مراحل ابتدایی رد کند و از حضور بی مورد این افراد در دفتر شرکت جلوگیری کند. افرادی که برای مراحل بعدی می آیند ما این آگاهی را داریم که این افراد حداقل ها را دارا می باشند، بنابراین می توانند افراد مدنظر ما باشند.

آزمون کتبی را نیز هم منشی و هم اگر فردی جهت امور استخدام در نظر گرفته ایم انجام دهد. نتایج آزمون به ما داده می شود و ما به بررسی جواب هایی که افراد داده اند می پردازیم و نمره می دهیم و افرادی را که برای آزمون شفاهی مشخص می شود را انتخاب کرده و از این مرحله به بعد مصاحبه افراد می تواند با خود ما یا با معاون ما انجام شود. باید این را در نظر داشته باشید که امر استخدام بسیار مهم است و باید فردی که اینکار را انجام می دهد باید از قدرت کافی در این کار برخوردار باشد. حال به بررسی سوالات کتبی استخدام می پردازیم

سوالات کتبی استخدام کارکنان به شرح زیر است

اطلاعات کلی

اولین بخش از سوالاتی که مطرح می باشد اطلاعات کلی درباره ی افراد می باشد. این اطلاعات می تواند شامل نام، نام خانوادگی و به طور کلی اطلاعات کلی در مورد شخص در این مرحله مطرح می شود.

مهارت های اولیه

مرحله دوم از سوالات کتبی استخدام بررسی مهارتهای اولیه فرد می باشد. باید بدانیم که مثلا فرد مورد نظر تا چه میزان با مهارت های کامپیوتر و اینترنت آشنایی دارد. باید سوالات را به گونه ای طراحی کنید که فرد برای جواب دادن به آنها به تشریح کامل نیاز داشته باشد و با کلمات جزئی بلی یا خیر نتواند جواب دهد. با این کار می توانید شخص را به خوبی محک بزنید.

علاقه های شخصی

بررسی علاقه های شخصی یکی از مهمترین مراحل سوالات کتبی استخدام می باشد. شما در این مرحله به عنوان مثال سوالی مطرح می کنید که اگر در محل کار یک ساعت بیکار بودید ترجیح می دهید چه کاری را انجام دهید؟ با طرح این چنین سوالاتی شما می توانید افراد ارزشمند را پیدا کنید شاید یکی مطالعه یا یکی بازی با گوشی و یا سرچ مطلب و… اینها جوابهایی است که خواهید شنید و با بررسی این جواب ها شما خواهید توانست به ویژگی افراد پی ببرید. همچنین می توانید مطرح کنید که در خارج از محل کار به سراغ چه کارهایی می روند؟ با اینکار شما فرد را در خارج از محل کار نیز خواهید شناخت و اینکه آیا این فرد فعال است ؟ یا خیر؟

سابقه کار

در این قسمت از سوالات کتبی استخدام از فرد می خواهیم که سابقه ی کار خود را برای ما تشریح کند، همچنین از وی می خواهیم که دلیل کارکردن خود را برای ما شرح دهد. از وی می پرسیم که چرا می خواهد با ما کار کند.چیزیکه در این مرحله نباید بپرسیم دلیل اخراج یا بیرون آمدن از کار قبلی می باشد. زیرا بسیاری از افراد در این مرحله حقیقت را بازگو نمی کنند و پیش زمینه ای برای پنهان کردن دلایل اصلی به وجود می آورند. بنابراین حتی در هنگام مصاحبه شفاهی نیز می تواند حقیقت را به راحتی انکار کند.

خصوصیات اخلاقی

باید سعی کنیم خصوصیات اخلاقی ای را از فرد بخواهیم که برای سازمان و شغلی که ما به آن نیاز داریم متناسب باشد.هر فردی با هر خصوصیت اخلاقی برای هرشغل متناسب نیست. باید از افراد بخواهیم که به طور کامل خصوصیات اخلاقی خود را تشریح کنند تا بتوانیم به طور کامل با آنها آشنا شویم.

یک سری سوالات ارزیابی

این سوالات که برگرفته از سوالات استخدامی شرکت های بزرگ می باشد به ما این امکان را می دهد که به طور دقیق تری خصوصیات افراد را مورد بررسی قرار دهیم. پاره ای از سوالات به شرح زیر است
در شرکت اپل استیو جابز معمولا سوالی دارد مبنی بر اینکه یک مودم را برای کودک ۸ ساله تشریح کنید، این سوال به این دلیل مطرح می شود که ما ببینیم که فرد چقدر می تواند مفهوم را منتقل کند و گیج نمی زند و گنگ و نامفهوم صحبت نمی کند.

حقوق درخواستی شما چقدر است؟ اگر به دنبال افراد خوب و نابغه هستید باید بدانید که افراد نابغه ارزش کاری خود را پایین نمی آورند و هیچگاه به شما نمی گویند که حقوقی به اندازه وزارت کار می خواهند؟
اطلاعاتی درباره خانواده و شغل پدر: این امر یک پیش زمینه ای در مورد فرد در اختیار ما قرار می دهد. زیرا دید خانوادگی روی فرد بسیار تاثیر می گذارد و دیدگاه فرد نسبت به کار مشخص می شود. مثلا افرادی که پدر آنها کارمند بوده است بیشتر به شغل کارمندی فکر می کنند.
بهترین روز زندگی شما در چند سال گذشته ، این سوال نیز کلی اطلاعات در اختیار ما قرار خواهد داد که ببینیم فرد چه چیزی را بهترین اتفاق زندگی خود می داند.

این سوالات به منظور تست اعتماد به نفس افراد نیز می باشد، زیرا بسیاری از افراد هنگامی که یک سوال به ظاهر بی ربط از آنان پرسیده می شود شکه شده و به کلی قافیه را می بازند
نمونه سوالات بیشتری وجود دارد که شما می توانید به آنها مراجعه کنید. و سوالات مناسب با شغل خود را در آن بیابید.

باید تا می توانیم سوالاتی را که می دانیم فرد ممکن است آنها را انکار کند در سوالات کتبی استخدام نیاوریم تا افراد بدون هیچ پیش زمینه ای برای مصاحبه حضوری با آن رو برو شوند. همچنین نیز باید سوالات را برای بخش های مختلف سازمان خود به صورت جداگانه طراحی کنیم مثلا سوالاتی که برای استخدام حسابدار انتخاب می کنید با سوالاتی که برای فروشنده انتخاب می کنید با یکدیگر متفاوت است. شما نمی توانید یک سوال را به آنان بدهید و افرادی که روحیه ی فروشندگی دارند را به عنوان حسابدار استخدام کنید. باید محدوده ی عملکرد افراد را بشناسید تا آنان بتوانند با ورود به محدوده عملکرد خود بتوانند به بهترین اهرم برای کسب و کار تبدیل شوند و برند ما را مطرح کنند.

پست وبیکو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =