×
خانه » مقالات » توسعه فردی » ویژگی های افراد کاریزماتیک چیست؟
24 آذر 1399

ویژگی های افراد کاریزماتیک چیست؟

در این مقاله به ویژگی های افراد کاریزماتیک پرداختیم، با ما همراه باشید.

قبل از شروع این مقاله به نظر شما کاریزماتیک چه معنایی دارد؟

با چند مثال به بررسی واژه کاریزماتیک میپردازیم.

تا به حال نحوه صحبت کردن یک شخص باعث شده که با دقت به حرف های او گوش دهید؟

آیا با فردی ملاقات داشته اید که برای شما از جذابیت بالایی برخوردار بوده است؟

آیا فردی را دیده اید که بسیار تاثیرگذار با دیگران برخورد میکند؟

آیا فردی را میشناسید که کمتر کسی میتواند به او نه بگوید؟

در این موارد است که اگر دقت کنید میگوییم این افراد مهره مار دارند (!) یا بهتر و علمی تر اگر بگوییم، این افراد دارای شخصیت و ویژگی کاریزماتیک هستند! کاریزما یعنی اینکه شما بتوانید تاثیرگذار باشید و این ویژگی (بنابر نظر عده ای) تا حدودی ذاتی است ولی بیشتر، مهارتی است که افراد باید آن را کسب کنند.

کاریزماتیک باعث محبوبیت شما در محیط های اجتماعی، خانوادگی، محل کار و … می شود که شما را در رسیدن به اهداف مدنظرتان یاری می کند.

کلمه کاریزما (به یونانی: χάρισμα؛ تلفظ: «خاریسما») ازکلمه یونانی کاریس به معنای جذابیت گرفته شده است مترادف جذابیت رفتاری است. شخصیت کاریزماتیک شخصیتی است که برای دیگران جذاب است و به عنوان الگو و فرد الهام بخش بر روی دیگران تاثیر می‌گذارد

چرا باید به فردی کاریزماتیک تبدیل شویم؟

کمتر کسی است که نخواهد به یک فرد کاریزماتیک تبدیل شود؛ چرا که هر فردی در زندگی خواهان محبوبیت داشتن نزد عموم است.

حتی فکر کردن به این که نزد هر کسی محبوبیت داشته باشید بسیار جذاب است چه برسد به این که واقعا اتفاق بیفتد!

حال وقت آن است که با ویژگی افراد کاریزماتیک را آشنا شویم.

ویژگی های افراد کاریزماتیک

شنوندگان بسیار خوبی هستند

افراد کاریزماتیک شنوندگان بسیار خوبی هستند و وقتی فردی با آن ها صحبت میکند با دقت به صحبت های او گوش می دهند به نحوی که انگار در آن لحظه هیچ کار دیگری در دنیا به جز گوش دادن به شخص مقابل وجود ندارد. اگر فردی احساس کند که طرف مقابلش با دقت به سخنان او

ویزگی های افراد کاریزماتیک

گوش میدهد او نیز با دقت بیشتری شروع به توضیح دادن می کند و این ویژگی افراد کاریزماتیک باعث میشوند که گویندگان را به راحتی به خود جذب کنند.

اعتماد به نفس بالایی دارند

از جمله ویژگی های افراد کاریزماتیک، داشتن اعتماد به نفس بالا و یا حداقل وانمود کردن به داشتن اعتماد به نفس بالاست.

جمله ی معروفی است که میگوید: اعتماد به نفس یک قدرت فوق العاده است. هنگامی که شما شروع به خود باوری کنید، سحر و جادو شروع به اتفاق افتادن می کند.

وقتی هنگام حرف زدن مطمئن و محکم هستید ناخودآگاه اعتماد به نفستان را به دیگران انتقال می دهید و از این طریق به دیگران می فهمانید که خودتان را دوست دارید که این نوعی جذابیت است.

مثبت اندیش هستند

افراد کاریزماتیک به جای پرداختن به اتفاقات منفی و تاثیر پذیری از آنها اتفاقات مثبت زندگی را در نظر میگیرند و نسبت به آنها خود را تشویق می کنند برای انجام کارهای مثبت و همچنین این ویژگی مثبتشان را با دیگران نیز در میان می گذارند مثلا به افراد مختلف می گویند:

رانندگی شما مرا شگفت زده میکند!

غذایی که امروز پخته ای محشر است!

توانایی خاصی در کارهای فنی داری و به راحتی آن ها را انجام میدهی!

ارتباط چشمی بر قرار می کنند

برقرار کردن ارتباط چشمی باعث می شود که این موضوع را به فرد مقابل القا کنند که من تمام حواسم به شماست. اما بر عکس این قضیه را در نظر بگیرید، مثلا شما در حال صحبت کردن با شخصی هستید اما به هیچ عنوان به او توجه نمی کنید و نگاهتان مدام به این طرف و آن طرف می چرخد و یا طرف مقابلی که با شما صحبت میکند اینگونه است، در این صورت ناخودآگاه در ذهن خود به این می اندیشید که اصلا توجهی به من ندارد و حرف من برای او ارزشی ندارد.

در این مورد چه شنونده باشید و چه گوینده فرقی ندارد.

زبان بدن خوبی دارند

همانطور که خودتان بهتر می دانید، زبان بدن همیشه معجزه میکند!

در مورد کاریزماتیک بودن نیز همین است. افراد کاریزماتیک یکسری حالت های چهره و بدن را دارند که آن ها را به یک فرد کاریزماتیک تبدیل کرده است:

صاف ایستادن

بالا نگه داشتن سر و شانه

ویژگی های افراد کاریزماتیک

لبخند به لب داشتن

دست به سینه نبودن

آرام دست دادن

و…

دیگران را صادقانه دوست دارند

خودشان را به تمام افراد از تمام نسل‌ها، پیشینه‌ها و فرهنگ‌ها نزدیک می‌دانند و این کار را صرف نظر از اینکه با چه کسی مواجه می‌شوند، انجام می‌دهند و در واقع همه را دوست دارند، چنین برخوردی به شما کمک می‌کند که شخصیت جذابی داشته باشید.

با دوست داشتن دیگران و اهمیت دادن به آنها در حقیقت به افراد حس مهم بودن می دهند ، با آنها همدلی می کنند ، و همدلی توانایی است که ما خودمان را دقیقاً در موقعیت آن شخص تصور کرده و درواقع خودمان را جای شخص بگذاریم و فقط زمانی قادر به انجام این کار خواهیم بود که از صمیم قلب به آنها اهمیت بدهیم و آنها را دوست داشته باشیم.

واضح صحبت می کنند

افراد کاریزماتیک قبل از صحبت کردن حتما فکر میکنند و هیچگاه بدون فکر صحبت نمی کنند. این مورد باعث می شود که هیچگاه در صحبت های خود مِن مِن نکنند و به اصطلاح تکیه کلام نداشته باشند و این موضوع تاثیر بیشتری روی شنونده دارد.

آماده شدن گوینده قبل از صحبت کردن باعث می شود که خود را از قبل برای سوال های احتمالی مخاطب نیز آماده کند.

یکی از شاخصه های مهم برای کاریزماتیک بودن داشتن فن بیان مناسب است . یعنی در حقیقت صدا و بیان ما هم یکی از پارامترهای ارتباط بهتر و جذاب بودن است . بنظر شما اگر این مهارت را نداشته باشیم چطور میتوانیم کاریزماتیک باشیم؟

حال بیایید با شخصیت های کاریزماتیک تاریخ آشنا شویم:

ناپلئون بناپارت

 فیدل کاسترو

وینستون چرچیل

ماهاتما گاندی

آدولف هیتلر

مارتین لوتر کینگ

وارن بافت

امام خمینی (ره)

مهران مدیری

شهاب حسینی

مطالعه زندگی این افراد و الگو قرار دادن آنها میتواند تا حد زیادی به شما کمک کند و شما را تبدیل به یک فرد کاریزماتیک کند.

با این تفاسیر و ویژگی هایی که گفته شد آیا شما هم شخصیتی کاریزماتیک دارید؟

چند مورد از این ویژگی ها را دارید؟ در میان روؤسا، نامزد، دوستان و اعضای خانواده شما کسی هست که این ویژگی‌ها را داشته باشد؟

دوست دارید شما هم فرد کاریزماتیکی باشید؟ هیچگاه دیر نیست! فقط کافی است سعی کنید این ویژگی را در خودتان تقویت کنید.

محمد ظلی نیا

مدرس توسعه فردی و مالی، نویسنده کتاب انسان قدرتمند، برگزار کننده سمینارهای مختلف در سراسر کشور، بنیانگذار موسسه رواق اندیشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − چهار =