آکادمی ظلی نیا

 

در کف بینی شست ها نشان دهنده قدرت و خودِ شخصیتی هستند و به کارگیری غیرکلامی شستها توسط افراد مختلف نیز این ویژگی را تایید می کند. هم چنین افراد از شست برای نشان دادن سلطه، برتری جویی یا حتی تجاوز به حریم دیگران استفاده می کنند. ژست های مختلف شست برای نشان دادن سلطه، برتری جویی یا حتی تجاوز به حریم دیگران استفاده می کنند.

ژست های مختلف شست

ژست های مختلف شست به عنوان حرکات ثانویه و بخش حمایتی مجموعه ای ژست ها محسوب می شوند. نمایش های مختلف شست علائم مثبتی را ارائه می کنند و اغلب مدیران (خوشرو) از آن در مقابل زیر دستانشان استفاده می کنند،یا مرد عاشق در حضور زنی که دوستش دارد این حرکت ها را نشان می دهد. هم چنین آنها در میان افرادی متداولند که لباس های گران قیمت بر تن می کنند. افرادی که لباس جدید و بسیار زیبا می پوشند نیز بیشتر از افراد یکه لباس کهنه و قدیمی بر تن می کنند شست خود را به اطرافیان نشان می دهند.

 

شست ها بیانگر برتری جویی هستند وقتی بسیار قابل مشهود می شوند که شخص، پیام کلامی متناقضی را انتقال می دهد. برای مثال، وکیلی را تصور کنید که به روی هیئت ژوری می کند و با صدای آهسته می گوید: خانم ها و آقایانِ هیئت ژوری، به عقیده بنده … در حالی که طوری یقه لباسش را می گیرد که شست ها رو به بیرون می باشند و سر را به طوری عقب می برد که نشان دهنده حالت واسطه گرانه او می باشد. چنین ژستی، این حس را به هیئت ژوری القا می کند که وکیل در کلامش صداقت ندارد. اگر او می خواست فروتن به نظر برسد باید در مقابل آنها یک پا را جلو قرار می داد،دکمه های کت را باز می کرد، ژست های کف دست های باز را نشان می داد و کمی به جلو خم می شد تا خشوع یا حتی فرمانبرداری در مقابل هیئت ژوری را نشان دهد.

در ژست نمایش شست ها معمولا شخص، شست های خود را از جیب بیرون می گذارد و گاهی اوقات حتی به شیوه زیرکانه از جیب های پشت شلوارش می گذارد و گاهی اوقات بیشتر به شیوه زیرکانه از جیب های پشت شلوارش بیرون قرار می دهد و تلاش می کند تا رفتار سلطه گرانه خود را پنهان کند.

زنان سلطه گر یا تهاجمی نیز این ژست را انجام می دهند. جنبش زنان این امکان را برای آنها فراهم کرد تابرخی حرکات و ژست های مشابه مردان را انجام دهند. علاوه بر اینها چنانچه شخص به همراه بیرون گذاشتن شست ها، به شیء که در جلوی پایش قرار دارد ضربه بزند نشان می دهد که او بدین وسیله می خواهد تاثیر بسیار زیادی را بر طرف مقابل داشته باشد.

دست به سینه قرار گرفتن به طوری که شست ها بیرون و رو به بالا باشند نیز یکی دیگر از حرکات شست می باشند. این ژست که یک حرکت دو بخشی است از یک حرکت منفی یا تدافعی( دست به سینه بودن) و یک حرکت برتری جویی ( نمایش دادن شست ها) تشکیل شده است. شخصی که این حرکت را استفاده می کند معمولا با شست هایش منظور خود را بیان می کند و وقتی که ایستاده باشد به اشیایی که جلوی پایش هستند ضربه می زند.

 

هم چنین انگشت شست ممکن است به علامت تمسخر یا بی احترامی باشد. این حالت زمانی است که شخص با انگشت شست به شخص دیگری اشاره می کند.

برای مثال شوهری که با انگشت به همسرش اشاره می کند و به طرف دوستانش خم شده و می گوید: می دانید همه زن ها یک جور هستند!

در حقیقت او را برای بحث و مجادله دعوت می کند. در این حالت از تکان دادن شست به عنوان اشاره گر استفاده می شود تا زن را مسخره کند. در نتیجه اشاره با شست، یک حرکت عصبانی کننده زنان است به ویژه وقتی که مردی این کار را انجام دهد. اگر چه گاهی اوقات زنان از حرکت تکان دادن شست در مقابل زنان یا هر فردی که دوست ندارند استفاده می کنند اما این حرکت معمولا در بین زنان متداول نیست.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 3 =