آکادمی ظلی نیا

طوفان ذهنی یکی از قوی ترین روش های خلاقانه حل مسئله و دستیابی به اهداف است. این روش با استفاده از سوالات متمرکز، نیروی ذهن را درگیر یک مسئله خاص می کند.

همه افراد خلاق هستند. خلاقیت ویژگی طبیعی و ذاتی و افراد مثبت اندیشی است که عزت نفس بالای دارند. تنها تفاوت در این است که بعضی از افراد از حداکثر خلاقیت ذاتی خود استفاده می کنند، در حالی که دیگران بهره کمی از آن می برند.

به این مثال توجه کنید: تصور کنید یک فنجان قهوه برای خود می ریزید و کمی شکر به آن اضافه می کنید. بلافاصله کمی می نوشید و می بینید هنوز تلخ است. چه اتفاقی افتاده است؟ پاسخ این است که شکر را هم نزده اید تا با قهوه مخلوط شود.

خلاقیت نیز مانند شکر در ته فنجان قهوه است. باید آن را هم بزنید تا حل شده و با همه نوشیدنی آمیخته شود.

طوفان ذهنی

شما ذخایر عظیمی از خلاقیت دارید که می توانید با استفاده از انواع تکنیک ها ان ها را بهم بزنید و برانگیزد. روش طوفان ذهنی یکی از آن ها است.

براساس نظر متخصص مغز تونی بوزان، مغز حدود 100 میلیارد سلول دارد که هر یک از طریق غدد و رشته های عصبی به صورت مستقیم یا غیرمستقیم با حدود 20000 سلول دیگر مرتبط هستند.

تعداد افکاری که می توانند به ذهن تان خطور کنند بیشتر از تعداد مولکول های دنیا است. شما ذاتاً یک نابغه هستید.

ورزش فکری

بر اساس تجربیات من استفاده از این روش ساده در مقایسه با سایر تکنیک های تفکر خلاق، افراد بیشتری را ثروتمند و موفق کرده است. در سمینارها آن را «روش 20 ایده ای» می نامند.

دلیل قدرتمندی این روش سادگی آن است.

نخست، چند کاغذ بردارید و دشوارترین مسئله یا هدفتان را بالای صفحه و به شکل سوال بنویسید. برای مثال، اگر هدفتان دو برابر کردن فروش و سودآوری در دو سال آینده است، سوال به این شکل خواهد بود:

«برای دوبرابر کردن فروش و سودآوری در 24 ماه آینده چه کاری می توان انجام داد؟»

هرچه سوال دقیق تر باشد، بهتر است. بهتر است هدف خود را به صورت عددی یا مالی تعریف کنید.

تکنیک طوفان ذهنی

ارائه 20 پاسخ

سپس شروع به نوشتن پاسخ ها با ضمیر اول شخص کرده و از عبارات اجرایی استفاده کنید.

برای مثال می توانید بگویید: «ما 22 مدیر فروش جدید استخدام می کنیم و آموزش می دهیم». یا می توانید بنویسید «در 12 ماه آینده سه محصول جدید به مشتریان معرفی خواهیم کرد».

خود را موظف به نوشتن کنید تا حداقل 20 پاسخ ارائه دهید. این کار را می توانید شخصا و با استفاده از یک برگ کاغذ یا همراه گروه و با استفاده از وایت برد یا کاغذ بزرگ انجام دهید. اما باید خود را موظف کنید که در این تمرین حداقل 20 پاسخ ارائه دهید.

چهار روش تغییر

فقط چهار روش متفاوت برای دستیابی به اهداف یا حل مسئله وجود دارد. نخست اینکه کاری را بیشتر انجام دهید. دوم اینکه سایر کارها را کمتر انجام دهید. سوم اینکه کاری کاملا جدید آغاز کنید. چهارم اینکه انجام بعضی کارها را کاملا متوقف کنید.

هنگام ارائه 20 پاسخ، همچنان از خود بپرسید« چه کارهایی را باید بیشتر و چه کارهایی را کمتر انجام دهم؟باید چه کاری را شروع و چه کاری را متوقف کنم؟»

در این تمرین چند پاسخ اول بسیار ساده است. به راحتی میتوانید کارهایی که باید بیشتر یا کمتر انجام دهید را مشخص کنید.

پنج پاسخ بعدی دشوارتذ است. باید به دنبال مواردی بگردید که باد شروع کرده یا متوقف کنید.

10 پاسخ آخر از همه دشوارتر است و گاهی بیستمین پاسخ آن قدر دشوار است که احساس می کنید باید تسلیم شوبد. اما باید خود را مجبور کنید که حداقل 20 پاسخ بنویسید.

اغلب بیستمین پاسخ که نیازمند بیشترین تلاش ذهنی است، پاسخ سرنوشت سازی است که کسب و کار را متحول می کند یا زندگی شخص کاملا تغیرر می دهد.

کمیت از کیفیت مهم تر است

هربار که پاسخی می یابید و آن را می نویسید، توانایی های خلاقانه خود را آزاد می کنید و برمی انگیزید. نگران کیفیت نباشید، فقط به کمیت توجه کنید. اولین ایده ای که به ذهنتان می رسد را بنویسید و سپس متضاد آن را هم یادداشت کنید. سپس ترکیب دو ایده را بنویسید. حتی پاسخ های مسخره را هم بنویسید. فقط خود را مجبور کنید که حداقل 20 پاسخ بنویسید و جالب اینکه، گاهی جواب خودش را به شما نشان می دهد. بسیاری از دانشجویان من به این نتیجه رسیده اند که این روش در حل مسائلی که 6 ماه یا بیشتر با آن درگیر بوده اند، بسیار موثر بوده است.

اقدام سریع

وقتی 20 پاسخ به سوال خود دادید، آن ها را بازبینی کرده و حداقل یک ایده را می خواهید فورا اجرا کنید، انتخاب کنید. با اجرای سریع یک ایده، خلاقیت خود را در جریان نگه می دارید. اگر هر صبح قبل از شروع کار این تمرین را انجام دهید، خواهید دید که در تمام طول روز خلاقانه فکر می کنید و درست مثل اینکه صبح ورزش کرده باشدی، تمام روز شاداب تر و هوشیارتر هستید.

یکی از سخت ترین کارها برای افراد انجام کاری جدید یا متفاوت است. وقتی ایده فوق العاده ای ارائه می کنید، باید فورا بر تمایل طبیعی به تعلل یا سهل انگاری و پناه بردن به گوشه امن به جای عملی کردن آن ایده غلبه کنید.

دیدگاه ها و ایده هایی به ذهنتان خواهد رسید که خود و اطرافیانتان را شگفت زده خواهد کرد.

“برگرفته از کتاب خلاقیت و حل مسئله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =