آکادمی ظلی نیا

سعی کردم تمرینات فن بیان را به صورت کاربردی و عملی توضیح بدم  و سعی می کنم تمام نکات را با جزئیات بیان کنم . پس تا پایان این مطلب با من همراه باشید. به شما قول میدم که با انجام این تمرینات تقویت فن بیان رو درصورت تمرین هر روز در صبح و شب هر کدام به مدت نهایتا ۵ دقیقه در عرض کمتر از ۱ ماه در خود شگفتی احساس کنید.

تمرین ۱ از تمرینات فن بیان: تمرین خودکار

سعی کنید، هروقت بیکار بودید یا مشغول فکر کردن بودید یک خودکار به صورت افقی مانند تصویر زیر در انتهای دهان خود قرار دهید. این تمرین باعث میشه که در حین صحبت کردن و سخنرانی در جمع، در شرایطی که استرس و اضطراب بر ما حاکمه دهانمان بیشتر باز شود و بتوانیم کلمات را واضح تر بیان کنیم که قطعا باعث میشه مخاطبانی که صدای ما رو می شنوند، به نظرشان حرفه ای تر به نظر برسیم.

تمرین ۲ از تمرینات فن بیان: تمرین تندگویی

اگر درحین رفتن به محل کارتان با اتوموبیل شخصی هستید، می توانید این تمرین رو انجام دهید. به طوری که به مدت ۳ دقیقه صحبت هایی که می خواهید انجام دهید رو به صورت تند تند و بدون مکث و سریع بازگو کنید. شاید به نظر برسه خب من که نمی رسم هر روز ۳ دقیقه مطلب آماده کنم و حفظ کنم، راه حل اینه که شما می تونید از هرچی که به فکرتان رسید پشت سر هم بازگو کنید. این تمرین باعث می شه که مطالب سریعا از مغز شما به زبان شما برسه و بدون ایجاد مکث در حین سخنرانی بتونید بدون فراموشی کلمات و جملات را بیان کنید.

فرض کنید الان در ماشین شخصی ام هستم، و درختان را می بینم. این طور با خودم تمرین می کنم: درخت سبزه. این درخته چناره. درختا هوا رو تسویه می کنن.درختا تو پایین برگاشون زرد میشه و میریزن و رفته گر بیچاره این برگا رو باید جمع کنه وگر نه بش حقوق نمیدن و تا انتها …

تمرین ۳ از تمرینات فن بیان: مشدد خوانی

یک جمله انتخاب کنید و سعی کنید روی تمام حرفاش تشدید بذارید و با فشار و زور هر چه تمام تر این کلمات رو ادا کنید طوری که صورتتان از شدت فشار قرمز شود ( نگران نباشید برای یک جمله هیچ اتفاقی برای سلامتیتان نمی افند). این تمرین هم باعث میشه کلمات رو با حجم بیشتری ادا کنیمو صدای پخته تری داشته باشیم.

تمرین ۴ از تمرینات فن بیان: تمرین خواندن آهنگ

یکی از بهترین آهنگ هایی که دوس دارید و حفظ هستید رو روی گوشی یا کامپیوترتان پخش کنید و سعی کنید دقیقا بالا پایین های آهنگ رو هم باش در بیاورید و صدایتان را بالا پایین بیاورید.بعد صدای آهنگ رو کم کنید، طوری کهکه وقتی میخواهید بخوانید صدای خواننده خیلی کم باشد و سعی کنید همخوانی کنید.

تمرین ۵ از تمرینات فن بیان: تمرین اعتماد به نفس

به چیزی که میخواهید صحبت کنید اعتماد کامل داشته باشید. سعی کنید از چیزی سخن بگویید که کاملا به موضوع آن تسلط دارید و به آن اعتماد دارید. چیزهایی که بر خلاف عقیده شما باشند را راحت می توان از لحن صحبت های شما فهمید و چهره و حرکات شما فهمید. برای اوایل کار می توانید از تخصص های خودتان صحبت کنید و تمرین کنید.

تمرین ۶ از تمرینات فن بیان: تمرین کِش

یک کش تهیه کنید، این کش را به دور مچ دستتان بیاندازید، و شروع کنید به سخنرانی، هر وقت، میان کلماتتان از کلمات پر کننده، مثل اِ – آ – خدمتتون عرض کنم که – عرض کنم خدمتتون، یا هر تیکه کلامی را که به کار بردید، سریعا کش را از مچ دست بلند کنید و محکم به دستتان ضربه بزنید، یک ماه این کار را انجام دهید دیگر از این کلمات و تیکه کلام ها استفاده نمی کنید. دردی که از ضربه کش به مغز وا وارد می شود، باعث خواهد شد که مغز اگر من بعد خواست از این کلمات استفاده کند یاد دردی بعد از آن حاصل می شود بیوفتد و نا خودآگاه دیگر کلمات به زبان ما نمی آیند. ( البته اگر کش دم دست نبود نیشگون هم جواب می دهد! )

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 19 =