آکادمی ظلی نیا

کلمات اضافه در سخنرانی:

در صحبت کردن در جمع یا سمینار باید از کلمات مناسب و زیبا و معنی دار استفاده کرد تا مخاطب جذب صحبت ها و مطالب ما شود.

استفاده کردن از کلمات اضافه باعث خسته شدن مخاطب برای گوش کردن به حرفای ما میشود و جذابیتی برای مخاطب ندارد

مثال:کلمات مثلا،ااا گفتن در جمله بندی ما،و….

برای صحبت کردن هرچه از کلمات زیبا و خوب صحبت کنیم بهترین نتیجه را میدهد

«صداها»، «کلمات» و «عبارات» جا پُر کن.

من این مقاله رو با استفاده از اصطلاح کلی “کلمات جا پُر کن” شروع کردم اما این کلمه در واقع شامل این سه قسمت می شه:

 

۱) صداهای جا پُر کن به عنوان مثل: اِ اِ اِ— ام ام ام — آ آ آ آ

۲) کلمات جا پُر کن به عنوان مثال: اساسا — در واقع — مثلا — فی الواقع

۳) عبارات جا پُر کن به عنوان مثال: به قول معروف —به قول گفتنی

همه این کلمات واژه ها و عبارات که در این طبقه بندی وجود داره به عنوان کلمات جا پُر کن هستن یعنی شما از آنها برای پر کردن فاصله بین فکر کردن و حرف زدن از آنها استفاده میکنید، در واقع این کلمات زائد هستند و نیازی نیست که از انها استفاده بشه.

چگونه می توان استفاده از کلمات «اِ اِ اِ و ام ام ام ام و آ آ آ آ»و دیگر « جا پُر کن ها » را متوقف ساخت؟

واژه های جا پُر کن مانند اِ اِ اِ و ام ام ام و آ آ آ آ در متن سخنرانی نوشته نمی شن و هنگامی که یک سخنران از آنها استفاده می کنه ، و جالب اینجاست که وقتی بررسی می کنیم می بینیم این #عادت_کلامی هنوز هم در همه جا حاضره و به وسیله ی بیشتر سخنران ها در سخنرانی های روزمره بیان می شه.

ما در کلاس هایی که با هنرآموزان داشته ایم اکثر آنها در سخنرانی هاشون از کلماتی مانند اِ اِ اِ و ام ام ام و آ آ آ آ استفاده می‌کردن و این موضوع در بین آنها خیلی شایع بود.

سوال اینجاست آیا راهی برای از بین بردن این عادت کلامی در سخنرانی ها و گفت و گو های روز مره وجود داره؟ آیا واقعا راهی هست که از دست این کلمات مزاحم راحت بشیم؟

در این مقاله ما اثرات منفی که جا پُر کن ها بر سخنرانی ما داره رو بررسی می کنیم و همچنین یک برنامه بسیار کاربردیه پنج مرحله ای برای کاهش آنها رو با شما به اشتراک میذاریم.

اِ اِ اِ اِ اِ اِ………مشکل کجاست؟

استفاده بیش از حد از این کلمات باعث آزار دادن مخاطب میشه و در واقع کاری میکنه که مخاطب ما پیام اصلی ما رو به درستی دریافت نکنه درواقع مخاطب ما به نوعی دارای یک فیلتر ذهنی هست و این کلماتی که ما بیش از حد تکرار میکنیم رو فیلتر میکنه، همین باعث میشه که دایره فیلتر شدن کلمات مون برای مخاطب بیشتر بشه.

شما به عنوان یک سخنران باید سعی کنید که استفاده از این نوع کلمات رو خیلی کاهش بدید؛ این کلمات و واژه ها هیچ کمکی به شما نمی کنن و اثرگذاری شما رو به عنوان یک سخنران کاهش میدن و باعث میشن تو ذهن مخاطب این پیام ها شکل بگیره:

  •  این سخنران آماده نیست!!!
  • این سخنران دارای دانش کمی تو این موضوع هست!!!
  • این سخنران علاقه کافی برای ارائه این موضوع نداره!!!

شکل گرفتن این احساسات و افکار در مغز مخاطبین به تَشخُّص ما در سخنرانی لطمه می زنه و مخاطب دیگه ما رو به چشم یک حرفه ای نگاه نمی کنه.

 کلمات مناسب اصلاً چه هستند؟

لمات مناسب چند ویژگی دارند که در ادامه قصد دارم در مورد آن صحبت کنم.

۱٫ کلمات مناسب و متناسب مخاطبان باشند.

۲٫ کلمات مناسب و متناسب خودمان باشند.

۳٫ کلمات مناسب و متناسب شرایط باشد.

حال قصد داریم پیش از آن که موارد بالا را بررسی کنیم، شرایط عمومی را مطرح کنیم که فارغ از هر محیط و مخاطب و شخصی کاربرد دارد.

باید چقدر کلمه باید بلد باشیم؟

همیشه وقتی کارمندانم گزارش روزانه ایمیل‌های ارسالی از طرف مخاطبان سایت را می‌آورند، با یک موضوع تکراری سرو کار دارم… همیشه تعدادی از افراد این سؤال را می‌پرسند که:

ما برای صحبت‌هایمان از چه کلماتی باید استفاده کنیم؟

در چنین شرایطی  من معمولاً این سؤال را با یک داستان پاسخ می‌دهم:

مردی در کنار رودخانه‌ای ایستاده بود. ناگهان صدای فریادی را می‌شنود و متوجه می‌شود که کسی در حال غرق شدن است. فوراً به آب می‌پرد و او را نجات می‌دهد.

اما پیش از آنکه نفسی تازه کند فریادهای دیگری را می‌شنود و باز به آب می‌پرد و دو نفر دیگر را نجات می‌دهد. اما پیش از اینکه حالش جا بیاید صدای چهار نفر دیگر را که کمک می‌خواهند می‌شنود.

او تمام روز را صرف نجات افرادی می‌کندکه در چنگال امواج خروشان گرفتار شده‌اند؛ غافل از اینکه چند قدمی بالاتر، دیوانه‌ای مردم را یکی یکی به رودخانه می‌انداخت.

این داستان برای استفاده مناسب از واژگان نیز بسیار کاربرد دارد. یعنی قرار نیست که من یک لیست از کلمات مناسب و کلمات جذاب به شما بدهم و شما نیز مثل کنکور کلمات را حفظ کنید و سپس در سخنرانی‌های خود این کلمات به صورت خودکار مورد استفاده شما قرار بگیرند!

این موضوع، به این معنی نیست که ما نباید سراغ هیچ کلمه‌ای برویم! بلکه منظور این است که اگر کلمات از ذهن ما به اصطلاح فرار می‌کنند، مشکل از جای دیگری است.

طبق بررسی زبانشناسان، دامنه واژگان و اصطلاحات در هر زبانی با زبانی دیگر متفاوت است اما به طور میانگین افراد تحصیل کرده چیزی در حدود ۲۵٫۰۰۰ واژه و افراد معمول‌تر حداقل ۱۲٫۰۰۰ واژه را درک می‌کنند. (برای مقایسه شاید برایتان جالب باشد اگر بگویم که در واژه نامه دهخدا حدود۳۴۳ هزار مدخل (یا واژه و عبارت)‌ وجود دارد!)

اما حقیقت این است که  طبق قانون ۸۰/۲۰ ما فقط از ۲۰ درصد این مقدار کلمات استفاده می‌کنیم (یعنی حداکثر ۵ هزار کلمه) و بنابراین نباید نگران دایره کلمات خود باشیم بلکه باید به فکر این باشیم که کلماتی که در ذهن خود داریم را به دایره کلماتی که به صورت روزمره استفاده می‌کنیم اضافه کنیم. همیچنین می توانیم لیست جملات شیک را برای خودمان درست کنیم.

برای همین موضوع، بهترین کاری که می‌توان انجام داد این است که یک دفترچه لغت داشته باشید. چیزی شبیه به دفتر لغاتی که معلمان دروس عربی و انگلیسی از ما می‌خواستند برای حفظ کلمات استفاده کنیم؛ با این تفاوت که من به شما تضمین می‌دهم از این دفترچه قرار است برای زندگی خود استفاده کنیم!

این که من به شما بگویم که فلان کلمات را حفظ بکنید، اصلاً شدنی نیست زیرا اولاً این کلمات در ذهن شما شکل نخواهد گرفت و دوماً این کلمه اصلاً ممکن است مناسب شما و شخصیت شما نباشد.

همه ما بسته به محیطی که در آن هستیم و جایگاه فرهنگی و شغلی خود باید از کلمات متناسب خود استفاده بکنیم.

مثلاً اگر یک پزشک یا یک فرد بازاری با ادبیاتی که من صحبت می‌کنم، صحبت کند بدون شک مورد تمسخر مخاطبان خود قرار خواهد گرفت و اگر من نیز از یک پزشک تقلید کنم و با ادبیات او سخن بگویم بدون شک مخاطبان من نیز دیگر در سخنرانی‌هایم حضور نخواهند داشت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 5 =