آکادمی ظلی نیا

همانند بسیاری از رهبران تاریخی، توماس جفرسون مردی بود که در یک قالب خاص قرار نداشت، جفرسون به عنوان یک چشم انداز در نظر گرفته شد. جفرسون نیز مردی بود که به رغم تراژدی و ناامیدی شخصی، پیش رفت و موفق شد. آمریکا مدیون ذهنیت و شخصیت این مرد است. اگر چه بسیاری از درس ها را می توان از جفرسون آموخت، درک اینکه چگونه مهارت های رهبری خود را به نحوی که امروزه می بینیم می تواند به شرایط کسب و کار مدرن، علمی و حتی اجتماعی منصوب شود جذاب است. در اینجا چند پیشنهاد برای چگونگی رهبری شما مانند توماس جفرسون ارائه شده است.

۱. دانش خود را گسترش دهید :

جفرسون طبق طبیعت و تجربه، به پنج زبان صحبت می کرد و علاقه مند به فلسفه، علم، مذهب، معماری و اختراع بود. او به خوبی می خواند و همیشه دلش همراه دانش بود. حداقل یک قسمت از هفته خود را برای خواندن کتاب ها، مقالات، مجلات، روزنامه ها و دیگر منابع معتبر اطلاعات اختصاص دهید تا به دنبال پیشرفت در حوزه خود و فراتر از آن باشید.

یک رهبر باید پالس آنچه را که اکثریت مردم فکر می کند و به دنبال می کنند را بدانند. دانستن این چه اهمیتی برای افرادی که شما رهبری می کنید (چه تیمی یا چه شرکتی) دارد، همیشه به شما کمک می کند تا ایده ها و دیدگاه های خود را با آنها مقایسه کنید تا بتوانبد آنها را هدایت کنید. 

ادعا می کند “من بدون کتاب نمی توانم زندگی کنم”، جفرسون هزاران کتاب را برای کتابخانه خود در مونتی سیل جمع آوری کرد.

۲. در مورد طرز فکرتان حتی اگر محبوب نیست صحبت کنید :

مقاومت در برابر تغییر، هرچند مفید است، یک قاعده ی انسان است. در دوران جفرسون، آمریکایی آزاد به طور کامل متوجه نشد و بسیاری از آمریکایی ها مفهوم یک جامعه کاملا آزاد را درک نکردند. با این حال، جفرسون سرخوردگی خود را به ماندگاری مؤثر تبدیل کرد و با هر کسی که درباره دیدگاه وی درباره یک U.S.A. آزاد صحبت می کرد، صحبت کرد. او تاکید کرد و متقاعد شد تا رویای او به دست آورده شود.

به اصول خود برسید اجازه ندهید دیگران به شما و هدف اصلی شما نفوذ کنند یا از آن عبور کنند. به عنوان مثال، جفرسون معتقد بود که مردم باید قادر به انجام هر مذهبی باشند که می خواستند و مطبوعات باید از آزادی های خاصی برخوردار شوند. امروز آمریکایی ها از آزار و اذیت آزاد نیستند تا هر مذهبی را انتخاب کنند. علاوه بر این، آزادی مطبوعات همچنان ادامه دارد تا کسانی را که در ادارات دولتی هستند، به مردم پاسخگو باشند.

۳. تمرکز بر نقاط قوت خود :

زندگی به دنبال چیزی است که به طور عمده بر ضعف های شما متکی است. متوجه شده اید که همیشه با تمرکز کردن بر نقاط ضعف، زمان کمتری برای تمرکز بر نقاط قوت و در بسیاری موارد دارید. اگر اعتقاد داشته باشید که شما در موقعیتی قرار دارید که مناسب نیست یا شما به اندازه کافی واجد شرایط نیستید، آن را تبلیغ نکنید.

جفرسون وزیر امور خارجه توسط جورج واشنگتن شد و احساس کرد از کار در دولت دور باید بماند، بعد تصمیم خود را عوض کرد، زمانی که او احساس راحتی کرد موفق به ریاست جمهوری شد.

۴. بر قدرت و اعتماد به نفس خود تمرکز کنید :

تراژدی شخصی می تواند حتی قوی ترین رهبران را از بین ببرد. جفرسون پس از مرگ همسرش به شدت ترسید، متوجه شد که باید به جای آنکه ناامید شود نیاز دارد. هنگامی که با چالش ها روبرو می شوند، زمان خود را برای بهبود خود ببخشید، اما به مدت طولانی در غم و اندوه ناامید نشوید.

در سال ۱۷۸۶، جفرسون در مورد شور و اشتیاق زندگی اش، علیرغم تراژدی ها و ناامیدی ها نوشت: “از این رو ارزش قابل توجهی از لذت های فکری … همیشه در قدرت ماست بالاتر از نگرانی های این دنیای مرگبار، در نظر گرفتن حقیقت و طبیعت، ماده و حرکت، قوانینی که وجود خود را متصل می کنند، و موجودی ابدی که آنها را با این قوانین ساخته و آنها را محدود کرده است. بگذار این کار ما باشد. شاد باشید “

۵. تصحیح نواقص خود بدون حمایت از آنها :

حتی بزرگترین رهبر متوجه می شود که کامل نیست. اگر چه جفرسون یکی از بزرگترین رهبران محسوب می شود، اما شخصیت وی ناقص و ناسازگاری است.

اشتباهات خود را به عنوان یک تجربه یادگیری استفاده کنید. اگر از اشتباهات خود یاد نکنید نمیتوانید رهبری خود را بسازید و بیشتر کنید. با تایید اشتباهات خود و مطالعه آنها، می توانید توانایی و اعتبار خود را به عنوان یک رهبر تقویت کنید و از همان مشکلات و کاستی های آینده جلوگیری کنید.

اگر چه به طور گسترده ای می دانیم که جفرسون اشتباهات زیادی را مرتکب شد، روسای جمهور آینده برای مشاوره و درس خویش، به مراتب فراتر از زندگی واقعی او، به وی رسیدند.

۶. یاد بگیرید از دیگران :

حتی اگر این بدان معنی است که شما باید برای مدتی دنبال کنید رهبران بزرگ و مهارت های خود را نه تنها بدون دانش بلکه بدون شناسایی مربیان یا راهنماها، مطالعه راهبردهای خود و تدوین تکنیک های آنها به نفع خود، مهارت های خود را یاد می گیرند.

در زندگی خود آگاه باشید که همیشه چیزی را نمی دانید حتی در حوزه تخصص خودتان. حتی رهبران چشمانداز می فهمند که همیشه بهبود دانش شما منبع واقعی قدرت است – و غیر ممکن است که همه چیز را بدانیم. برای مثال، در طول ایجاد اعلامیه استقلال، جفرسون عضو کمیته بود.

او متهم به نوشتن یک پیش نویس بود، اما می دانست که جان آدامز عضو ارشد دانش و بینش بیشتری برای نوشتن پیش نویس داشت (اگر چه جفرسون در نهایت این سند را به عنوان نویسنده نوشت). او از آدامز می دانست، حتی از او می خواست که آن را بنویسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − سه =