آکادمی ظلی نیا

شغل مناسب یا غیر مناسب؟

درسته که خیلی متداول شده که افراد شغل نامناسبی را برای خودشان انتخاب می کنند اما با استفاده از یک سری دستورالعمل ها می توانیم از ایجاد چنین شرایطی جلوگیری کنیم.اگر به دنبال یک شغل جدید هستید اما به علایم هشداردهنده ای که در ادامه برایتان می گوییم برخوردید یا به انجام یک کاری خیلی شوق و تمایل دارید اما آن چیزی که باید باشد نیست،باید از آن دست بکشید.

برای آگاهی از این علایم هشدار دهنده،با ما همراه باشید:

۱. علیرغم افزایش بار مسئولیتی،حقوق دریافتی افزایش پیدا نمی کند

بارها و بارها لیست مربوط به وظایف شغلی مخصوص به خودتان را خوانده اید و با خودتان تمرین کرده اید که صلاحیت خودتان در شغل و آمادگی خودتان را برای انجام مسئولیت هایی که دارید،توصیف بکنید اما موقعی که سر جلسه مصاحبه شغلی حاضر می شوید،وقتی که مصاحبه گر با شما درباره وظایفی که بر عهده دارید صحبت می کند،می بینید تعداد وظایفی که بر عهده شما قرارداده شده،بیشتر از حدی است که قبلا به شما گفته اند و به نظر می رسد که حتی بعضی از این کارها،زیادی هستند و اصلاربطی به شما و شغلی که دارید،ندارند و با وجود این که بار مسئولیت هایی که بر روی دوشتان گذاشته شده افزایش یافته است اما حقوق شما هیچ تغییری نکرده است و به تناسب کارتان بالا نرفته است،از پذیرش این شغل خودداری کنید.

مصاحبه شغلی

اگر چه درابتدای هر مصاحبه شغلی ای،اغلب مصاحبه گر به شما می گوید که گاهی باید وظایف و کارهای افراد دیگر را هم انجام دهید و نقایص کاری آن ها رابپوشانید.در هر صورت شما قبل از این که به طور دائمی بر سر یک شغل خاص حاضر بشوید،باید خیلی واضح و روشن برایتان جا بیفتد که برای انجام چه کاری استخدام شده اید؟آیا این شغل جدیدی که می خواهید بر سر آن بروید،برایتان فرصتی ایجاد می کند که بتوانید از آن طریق مهارت های جدید و بیشتری را یاد بگیرید؟

یا این که فقط تبدیل می شوید به یک سطل زباله ای که وظایف جا مانده دیگران به سمت آن سرازیر می شود؟ اگر به نظر شما لازم است که فرد جدیدی استخدام شود تا این پستی را که وظایفش به ناحق بر روی دوش شما گذاشته می شود،بر عهده بگیرد با خودتان فکر کنید که چرا اداره یا شرکت کسی را برای پر کردن این پست استخدام نمی کند؟

وظایف شما از طرف کارفرما

از کارفرمای خودتان سوال کنید که نقش یا وظیفه ای که شما بر عهده دارید را چگونه می بیند و توصیف می کند؟و روی چه حسابی یک سری وظایف غیرمرتبط با شما را بر عهده تان می گذارد و از شما انتظار دارد که وقتتان را به آن اختصاص دهید؟اگر احساس می کنید که به خاطر این وظایف فرعی و اضافه ای که به شما تحمیل کرده اند نمی توانید از پس انجام وظایف اصلی ای که باید انجام بدهید بر بیایید،یا این که حقوقی که به شما داده می شود،به نسبت این نقش های چند گانه ای که انجام می دهید منصفانه نباشد،باید بدانید که این کار،اصلا مناسب حالتان نیست.

۲. در این شغل ، فرصت یادگیری وجود ندارد

به همان مقدار که لازم است شما برای انجام شغل جدیدی که به آن وارد شده اید از قبل مهارت داشته باشید،به همان مقدار هم لازم است که رئیس شما،فرصت های جدیدی را برای یادگیری و کسب مهارت و به روز کردن دانش و توانایی شما فراهم کند.اهمیت این مسئله وقتی پر رنگ تر می شود که شما فرد جوان و تازه کاری باشید. مدیر شما می تواند از یک سری از افراد ماهر و متخصص دعوت کند که بیایند و برای شما سخنرانی بکنند و یا این که هزینه تان را متقبل شود تابتوانید دوره های کمک آموزشی ای را در خارج از محیط کاری تان بگذرانید. درنهایت به طور خلاصه برایتان بگویم،به شما باید این احساس دست بدهد که برای پیشرفت کاری تان و بالا بردن توانایی های شغلی تان دارد سرمایه گذاری صورت می گیرد .

اگر شغلی را پیدا کردید که هیچ نوع فرصت یادگیری را برایتان ایجاد نمی کند و فقط از شما انتظار دارند که آن قدر شنا کنید تا غرق شوید،باید ببینید که آیا در خودتان می بینید که یک تنه بااین شغل جدیدتان و وظایفی که بر عهده تان گذاشته می شود مواجه شوید یا نه؟

۳. وقتی که پستی را قبول می کنید،اولین قدم را در راه اشتباه گذاشته اید.

ممکن است که در ابتدا دید روشنی نسبت به مسیر شغلی ای که به تازگی پیش گرفته اید،نداشته باشید اما اگر به خوبی دقت کنید،نشانه هایی را می بینید که از همین اول به شما می گویند که این شغل مانند نردبانی شما را بالا می برد و یازمینه سقوط و تباهی شمارا فراهم می کند .

به عنوان مثال اگر شما مشتاق حل کردن مسئله هستید و دوست دارید که مهارت های خودتان را در این زمینه افزایش بدهید ، اما اگر شغلی که بر عهده گرفته اید،خیلی ساده باشد و اصلا چالش برانگیز نباشد،همین نشان می دهد که این شغل برای اهداف بلند مدتی که در سر دارید،مناسب نیست.

تجربیات جویندگان کار نشان داده است که حتی بعضی از کار فرمایان پا را فراتر گذاشته اند و از همان ابتدا به شما می گویند که شاید این همان شغلی نباشد که شما به دنبال آن می گردید.

مثلاخیلی رک و راست به شما می گوید که :

*آن هایی که قبل از شما آمده اند،از این شغل راضی نبوده اند

* این شغل ممکن است باعث شود که شما گامی به عقب بر دارید

*بیشتر درباره آن فکر کنید

این نشان می دهد که او از حالا پرچم قرمزش را بالابرده است و شما به احتمال زیاد در این کار،رضایت شغلی نخواهید داشت .

۴. سرعت تغییرات در محیط کارتان بالاست

اگر در شغلی که مشغول به آن هستید تغییرات زیادی می بینید ، اصلا نشانه خوبی نیست به ویژه اگر کسب و کار تازه کاری نباشد.این مسئله می تواند به خاطرمدیریت ضعیف مجموعه باشد یا این که در سازمان،فضای کاری مسمومی وجودداشته باشد.

زمانی که یک پیشنهاد شغلی را دریافت می کنید،همان اول از کارفرما این سوالات را باید بپرسید:

سایر کارمندانتان دوست دارند که چه شرایط یا چه چیزهایی در شرکت تغییر کند ؟

آیا به تازگی کسب وکار شما فشارو مشکلات رو به افزایشی را تجربه کرده است؟و اگر پاسخ شما به این سوال مثبت است،چه اقدامانی برای رفع آن انجام داده اید؟

اگر پاسخ مناسبی را از جانب او برای سوال هایتان دریافت نکردید یا این که از شما عذرخواهی کرد و یا نسبت به کارکنان قبلی خودش بدگویی کرد،تحت هیچ شرایطی این کار را قبول نکنید .

۵. هیچ کس از شما درباره اهداف بلند مدتی که در سر دارید،سوال نمی کند

برای جویندگان کار جوانی که دوست دارند به سرعت رشد بکنند،این خیلی مهم است که بدانند آیا برنامه بلند مدتی برای پیشرفت نقش شان وجود دارد یا خیر؟اگر مصاحبه کننده شما سوالاتی از قبیل ”در پنج سال آینده خودتان را در چه جایگاهی می بینید؟” یا ”چه اهداف بلند مدتی را در مسیر شغلی تان در سر دارید؟”را نپرسید،حواستان را جمع کنید و خودتان سوالاتی از قبیل”آیا این نقش طی ۶ ماه یا ۱ سال آینده گسترش می یابد؟” یا ”چه موفقیت هایی در این نقش برای من در یک سال آینده ایجاد می شود؟”را بپرسید.اگرمصاحبه گر جوابی متفاوت از این نقشی که امروز قرار است برعهده داشته باشید به شما ندهد،باید بدانید که کاری دارد به شما پیشنهاد می شود که امکان هیچ پیشرفتی در آن برای شما وجود ندارد.

گاهی اگر شغل نامناسبی نصیبتان شود،خودش برایتان تجربه ای می شود که این بار باید سر چه مسائلی حواستان را جمع کنید اما چه بهتر که با به کارگیری نکاتی که برایتان توضیح دادیم،از چشیدن این تجربیات تلخ جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =