آکادمی ظلی نیا

هنگام شروع کار اولین موضوعی که اهمیت دارد،صحبت درمورد حقوق است. حقوق اولیه‌ ای که شما قرار است بگیرید، خیلی چیزها را در کاری که قرار است انجام دهید ، مشخص می‌کند ؛ و از طرف دیگر ، پاسخ‌ها به پرسش کارفرما در مورد دستمزد معمولا توسط افرادی که سابقه کار حرفه‌ای قبلی داشته‌اند، صادقانه تر از افرادی است که قبلا شغل ثابتی نداشته‌اند.

نکات مهم استخدامی

وقتی که به تازگی در جایی استخدام شده‌اید حتما در ضمن این که خوشحال هستید ، دلتان هم مقداری بر سر این که چه اتفاق هایی در مسیر کاری تان پیش خواهد آمد ، شور می زند . در چنین شرایطی به‌نظر می‌رسد که مذاکره‌ کردن برایتان کمی دشوار است و نمی‌دانید که دقیقا باید چه نوع برخوردی برای آگاهی و کسب مطالبات‌تان داشته باشید. مثلا بحث حقوق و دستمزد، بحثی بسیار مهم است. حقوق اولیه‌ی شما خیلی چیزها را در دوران کاری و حرفه‌ای‌تان مشخص می‌کند. افزایش حقوق، پاداش‌ها، مزایا و حتی حقوق بازنشستگی از روی اولین حقوق تعیین می‌شوند. صحبت‌نکردن یا درست مذاکره نکردن در این‌باره می‌تواند برای‌تان گران تمام بشود. در ادامه این مقاله ، به باورهای نا درستی که در مذاکره برای دریافت اولین حقوق وجود دارد برایتان اشاره می کنیم :

۱ ) دلیل تجربه‌ی کم کاری ای که دارم ، بهتر است که چانه نزنم

اغلب افراد جویای کار ، یادشان می رود که این استرس و دلشوره‌ای که آن ها در جریان کاریابی و مصاحبه تحمل می‌کنند، یک‌ طرفه نیست و طرف مقابل آن ها هم نیز اصطراب ها و نگرانی‌های مخصوص به خودش را دارد . مصاحبه‌کننده ها هم باید ساعات طولانی صرف کنند تا از میان رزومه‌های مختلف و تعداد بسیار زیادی از درخواست‌هایی که به آنها ارائه می‌شود، گزینه‌هایی مناسب را تشخیص بدهند و برای مراحل بعدی دعوت به مصاحبه و آزمون کنند.

همان‌طور که می‌بینید ، این موضوع تلاشی دوطرفه برای یافتن نیرو و کار مناسب است و در واقع نوعی مذاکره است که هر دو طرف باید درباره‌ی آن چانه‌زنی کنند. پس یادتان نرود که شما هم این حق را دارید که در این جلسه بر سر حقوقتان بحث کنید و چانه بزنید تا در نهایت به یک توافق دو طرفه و دو سر سود برسید.

۲ ) من مجبور به قبول این شرایط هستم چون انتخابی ندارم.

درست است که شما تجربه‌‌ی کاری ندارید ، اما این دلیل نمی‌شود تا قدرت و مهارت و تخصصی را که به‌واسطه‌ی آن پذیرفته شده‌اید، دست‌کم بگیرید. شما هم قرار است برای شغلی که پیش روی‌تان است و آن را می خواهید قبول کنید ، از وقت و نیروی خودتان استفاده کنید و بنابراین قطعا باید قدرت چانه‌زنی بالایی داشته باشید اما همچنان باید این پیشنهاد حقوقی را که مورد نظرتان است را در قالب یک پیشنهاد قابل‌مذاکره ارائه دهید ، نه این که تقاضایی عاجزانه و ملتمسانه داشته باشید .

۳ ) حقوق من بیشتر از آن چیزی است که تصورش را میکردم پس نباید حرفی بزنم.

هنگامی که به شما دستمزدی بالاتر از انتظارتان پیشنهاد می‌شود ، هول نشوید . این به‌معنای قابل مذاکره نبودن شرایط نیست. باید حواس‌تان باشد که در مورد مبلغ پرداختی شما تبعیضی قائل نشده باشند و میزان و مبلغ حقوقی که به شما پرداخت می شود ، با شغل و وظیفه‌ای که بر عهده شما قرار داده می شود ، تناسب کافی را داشته باشد .

۴ ) جنسیت تاثیر زیادی در چانه‌زنی و مذاکره دارد

هیچ وقت به دلیل جنسیت خودتان از مذاکره کردن نترسید . اصلا فرقی نمی‌کند که شما مرد باشید یا زن ! باید بتوانید مثبت ، قانع‌کننده ، و مؤثر ظاهر بشوید و نشان بدهید شخصی هستید که قادر به حل مسئله های کاری پیش رویش است . شما باید توانایی‌های خود را اثبات کنید و نشان بدهید که با هر کسی و در هر موقعیتی می توانید ارتباطات مؤثر و خوبی برقرار کنید .

۵ ) به دلیل شرایط بد اقتصادی چانه زنی ممنوع

حتی اگر که شرایط اقتصادی شرکت‌ها برای پرداخت خوب نباشد ، همچنان به نیروهای ماهر و حرفه و کاری، احترام گذاشته می‌شود و قدر ان را می دانند و استعداد و توانمندی شان را بی‌پاسخ نخواهند گذاشت . پس هیچ‌وقت تسلیم شرایط نشوید و بدانید که حقوق تنها موضوعی نیست که قابلیت مذاکره و چانه‌زنی دارد . موارد متعددی نظیر ساعات کاری ، مأموریت‌ها، شرح شغلی و… قابل‌بررسی و مذاکره هستند و این که شما فردی تازه‌کار هستید ، اصلا دلیل موجهی نیست که بخواهید بر سر مسئله میزان حقوقتان سکوت کنید و کوتاه بیایید .

۶ ) اینترنت ، یک منبع و مرجع خوب است که از طریق آن می توانید متوجه میزان مبلغ پرداختی بشوید

این مطلب حقیقت دارد که این‌ روزها همه‌چیز را می توانیم در اینترنت جست ‌و جو ‌کنیم . مبلغ مناسب برای دریافت حقوق هم از این قاعده مستثنی نیست ، اما باید به‌خاطر داشته باشید که این قضیه تا حدودی بستگی به شرایط دارد و به عوامل مختلفی مانند محل کار ، منابع در اختیار شرکت و کارفرما ، ظرفیت‌ها و توانایی‌های مختلف افراد و … بستگی دارد . بنابراین بهتر است که به‌جای اینکه صرفا به اینترنت و… اعتماد کنید ، از آشنایان و دوستان خودتان ، نظرشان را درباره‌ی حقوق درخور پست موردنظرتان بپرسید و سعی کنید با توجه به شرایط هر شرکتی که برای مصاحبه می‌روید، اوضاع را به‌دقت بررسی کنید و اگر که پیشنهادشان منصفانه ایت ، به آن ها جواب مثبت بدهید .

۷ ) اصلا نیازی به آمادگی قبلی نیست و شما باید با شرایط جلو بروید

تلاش کنید که برای مذاکره در مورد اول حقوق دریافتی تان ، کاملا مسلط و آماده حاضر بشوید . از قبل روی صحبت‌ها، نظرات و شیوه‌ی رفتارتان فکر کنید و روندی فرضی را با دوست خود تمرین کنید تا آماده‌تر بشوید . باید بدانید که چگونه روند را پیش خواهید برد. تحقیقات نشان می‌دهند اگر فرض کنید که در حال دفاع از کس دیگری هستید و برای حفظ حقوق او تلاش می‌کنید ، در مذاکره موفق‌تر خواهید بود . با خودتان تمرین کنید که در گفته ها و بیان خواسته هایتان ، صریح و رک و راست باشید .

۸ ) مطالباتی که دارید را صریحا مطرح کنید

این کافی نیست که شما فقط یک سری مطالبات نعقول را طلب کنید ، بلکه باید در این زمینه بیشتر از خواسته‌هایتان پیش بروید . مذاکره به‌معنای بله یا نخیر گفتن نیست . باید با طرف مقابل وارد بازی کنش و واکنش بشوید و با انعطاف قضیه را طوری پیش ببرید که هر دو طرف به منفعت مقبولی برسند . به‌دنبال گرفتن امتیازات معقول باشید و سعی کنید که در نهایت در مذاکره تان به یک نتیجه دو سر برد برسید .

۹ ) ایده آل ترین رئیس ، فردی است که بله گفتن را بلد باشد

فراموش نکنید که اینکه پیشنهاد شما برای حقوق را فورا قبول بکنند ، اصلا علامت خوبی نیست . این موضوع نشان می‌دهد که شما جای چانه‌زنی بیشتری داشته‌اید و پیشنهادتان آن‌قدرها هم برای برآورده‌کردن ، سخت و دشوار نبوده است . اگر خواسته‌هایی سرسختانه مطرح کنید ، در مذاکره امتیازات بیشتری را از طرف مقابلتان خواهید گرفت .

۱۰ ) اگر که پاسخ منفی بشنوید ، به این معناست که شکست خورده اید

ما در طول دوران زندگی مان دائما مجبور به انجام مذاکره هستیم . مذاکره بر سر حقوق ، اولین و آخرین چالش پیش روی ما نخواهد بود . پس بهتر است از دریافت پاسخ منفی در مذاکرات ناراحت نشویم و آن را به‌منزله‌ی شکست یا اشتباه به حساب نیاوریم . هر مذاکره تجربه‌ی درخشانی است که ما را در برخوردها و موقعیت‌های بعدی آگاه‌تر می‌سازد . در مذاکره به رئیس و سایرین نشان می‌دهیم که صریح هستیم و مهارت مذاکره داریم . اصلا این مسئله که گاهی جواب منفی می شنوید ، نباید شما را مایوس و نا امید کند .

حقوق مورد انتظار چقدر است ؟

این سوال یکی از چالش برانگیز ترین سوالات برای پاسخ دهی است بخصوص که شما در یک زمینه تازه کار هستید ، در بیشتر موارد هرچند که شما دوست ندارید به این سوال پاسخ داهید و علاقه دارید که بجای آن خود مصاحبه کننده در مورد بودجه ی در نظر گرفته شده برای این موقعیت شغلی صحبت کند.

زمانیکه این سوال از شما پرسیده می شود میتوانید بجای اینکه یک رقم را اعلام نمایید ، مثلا بگویید من مطمئن هستم هر رقمی که شما برای این موقعیت در نظر گرفته اید عرف است یا اینکه من مطمئن هستم که ما می توانیم حقوقی منصفانه را بر اساس مسئولیتی که من بر گردن میگیرم در نظر بگیریم و از اینکه این جملات را بگویید نترسید زیرا کاری که شما برای آن درخواست داده اید بسیار متفاوت تر از کار سابق شما است و تعیین یک رنج قیمت برای شما دشوار خواهد بود .

نتیجه گیری

چنانچه در طول مصاحبه هیچ پیشنهادی در مورد میزان حقوق نشده است و فرد مصاحبه‌کننده در ادامه به بررسی موارد دیگری می‌پردازد ، شما می‌توانید با شروع بحث ، میزان حقوق درخواستی خود را پیشنهاد بدهید . اگر شما این کار را انجام ندهید ، ممکن است این چنین برداشت شود که برای شما میزان حقوق دریافتی مهم نیست و هر پیشنهادی در این زمینه مورد قبول شما خواهد بود .

هنگامی‌ که می‌خواهید در مورد میزان حقوق درخواستی خود پاسخی دهید ، به جای محدود کردن خود برای گفتن یک مقدار مشخص ، پیشنهاد خودتان را در یک محدوده قیمتی بیان کنید . مهارت های مذاکره در زندگی شغلی و حرفه‌ای ، خیلی ضروری هستند و مسیر پیشرفت تا حد زیادی به آن ها وابسته است . برای این که بتوانید مسیر شغلی ای را که در پیش رو دارید را بیمه کنید و در آن موفق باشید ، باید از اشتباهات متداولی که در مذاکره بر سر اولین حقوق وجود دارد ، دوری نمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − 2 =