آکادمی ظلی نیا

کاربرد صحیح مهارت های ارتباطی در خانواده بسیار مهم است. به همین دلیل زنان خانه‌دار به عنوان هدایت‌کننده ارتباطات اعضای خانواده با یکدیگر، باید مهارت‌های ارتباطی مختلف را به صورت دقیق و همه جانبه مورد بهره‌برداری قرار دهند.

ارتباط موثر چیست؟

برای تعریف ارتباط موثر ابتدا به تعریف ارتباط می پردازیم. ارتباط فرآیندی است، که در آن تبادل اطلاعات، افکار و احساسات بین مردم از طریق صحبت کردن، نوشتن و یا زبان بدن صورت می گیرد. ارتباط موثر زمانی رخ می دهد که، مطلب انتقال داده شده از سمت طرف دریافت کننده درک شده باشد. اهداف ارتباط موثر شامل ایجاد یک درک مشترک، تغییر رفتار و کسب اطلاعات می باشد.

اجزاء ارتباط موثر

ارتباط موثر با رمزگذاری و مهارت انتقال درست پیام در یک مسیر روشن و مستقیم، به گیرنده پیام آغاز می گردد. که به گیرنده اجازه رمزگشایی درست از پیام را می دهد.

 

انواع ارتباطات در خانواده
1. ارتباط شناختی: عبارت است از نفوذ در دنیای فرزندان و همسر، شناخت جنبه‌های وجودی به ویژه انگیزه‌ها، خواسته‌ها، کاستی‌ها و شناخت توانایی‌ها و استعدادهای فکری آنان. در ارتباط شناختی مهارت زندگی، نمونه‌برداری ادراکی و درک متقابل و همدلانه بسیار مؤثر است.
2. ارتباط کلامی: عبارت است از شناخت و مطرح نمودن توانمندی‌های کلامی و ذهنی و برتری‌های خاص و یا هر نوع برجستگی دیگر؛ به عبارت دیگر، استفاده از کلام و گفتگو در جهت بیان احساسات و درک آن از طرف مقابل به صورتی که موجب آرامش روحی و تعامل ملایم فرد با دیگران شود.
3. ارتباط عاطفی با همسر و فرزندان: خصوصاً در ارتباط با فرزندانی که دارای ویژگی‌های شخصیتی خاص هستند. در اصل ارتباط عاطفی از تعامل حسی و عاطفی زن و مرد در خانواده آغاز می‌شود. هر چه زن و مرد تعامل مناسب‌تر و منطقی‌تری داشته باشند، یقیناً در اثربخشی عواطف یکدیگر و ملایم نمودن عواطف هم فعال‌تر خواهند بود؛ ضمن آن که مهارت‌های ادراکی خود را نیز در جهت تعالی‌بخشی و رشد سطح هیجانی و عاطفی ارتباطات در خانواده به کار می‌گیرند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 13 =