آکادمی ظلی نیا

تپق زدن کلمه‌ای است که به شکل های مختلفی بیان می‌شود مثل تپق، طپق و یا حتی در چند ایمیل عبارت نُطُق!

تپق زدن از دیدگاه افراد می تواند موارد مختلفی را شامل شود مثل:

1_اینکه جمله یا کلمه ای یادمان نیاید

2_ جمله یا کلمه ای را اشتباه بیان کنیم

3_جمله یا کلمه ای را جابجا تلفظ کنیم

4_جمله یا کلمه ای را قاطی تلفظ کنیم

تپق زدن فقط برای عده خاصی از افراد نیست بلکه ممکن است برای همه ما پیش بیاید که مثلاً اشتباهی در جمله بندی داشته باشیم یا یک کلمه را اشتباه تلفظ کنیم..البته افراد خجالتی به دلیل استرس زیادی که در جمع می گیرند ممکن است بیشتر دچار تپق زدن شوند.

چرا تپق میزنیم؟

به دلیل های متفاوتی ممکن است تپق بزنیم

1.ممکن است حواس ما پرت شده باشد و بر موضوع تمرکز نداشته باشیم

2. ترس و استرس موجب فراموشی و تپق زدن های شدید می شود

3.به زبان مسلط نیستیم (به زبان دیگری سخنرانی خواهیم داشت)

4.دچار استرس هستیم (و این استرس و ترس از سخنرانی و صحبت در جمع باعث می شود که مغز ما عملکرد کامل خود را نداشته باشد)

5.هنوز گرم نشده‌ایم (زمان بیشتری نیاز داریم تا زبان ما راحت در دهانمان بچرخد)

6.نیاز به تمرین زیادی داریم (چون هنوز با شرایط آشنا نیستیم و با تمرین از استرس کم می کنیم و تسلط بیشتری خواهیم داشت)

چیکار کنیم تپق نزنیم؟

برای این که تپق نزنیم و سوتی های کلامی نداشته باشیم و بسیار مسلط صحبت کنیم باید بتوانیم اجزای مختلف بیانمان را تقویت کنیم.

بخش‌هایی که مرتبط به هوش کلامی، مهارت‌های ذهنی و مهارت‌های جسمی هستند .

سریع صحبت نکنید و شمرده حرف بزنید

تند و سریع صحبت کردن شما عمدتا به این علت است که شما اعتماد به نفس کافی ندارید و عصبی مزاج هستید . صحبت نمودن سریع سبب می شود که در حین صحبت تپق بزنید بنابراین آرامش خود را حفظ کنید و حتی برای نرمال شدن روند صحبتتان وانمود کنید که عصبی نیستید. صحبت کردن با سرعت بالا هیچ کمکی به ادای درست کلمات و قابل فهم بودن صحبت هایتان نخواهد کرد.

شمرده تر صحبت کردن نه تنها باعث می شود که شنوندگان درک بهتری از گفته های شما داشته باشند، بلکه علائم اعتماد به نفس و خویشتن داری نیز در لحن شما نمود پیدا خواهد کرد.

از تپق زدن نترسید

اگر هنگام صحبت کردن ، در صحبت هایتان اشتباهی رخ داد نهراسید و تنها کافی است اشتباه خود را اصلاح کنید زیرا همه اشتباه میکنند.

صدای خود را ضبط کنید

با یک دستگاه ضبط صدا یا کامپیوتر و یک میکروفون صدای خود را ضبط کرده و برای پیدا کردن اشتباهاتتان به صدای ضبط شده گوش کنید تا جملات نامفهوم ونامعقول را پیدا نموده و اصلاح کنید.

خوب گوش کردن

به صحبت های سخنرانان و افرادی که در سخنوری تبحر دارند مانند مجریان رادیو و تلویزیون خوب گوش کرده و به نحوه ادای کلمات و سرعت ادای کلمات خوب توجه کنید.

واضح و شفاف صحبت کنید.

دهان خود را بیشتر از زمانی که صحبت می کنید باز کنید با این کار نه تنها لبها و دندانهایتان از حالت بسته بودن خارج می شود بلکه صدایتان بلندتر می شود.

در هنگام صحبت کردن انعطاف داشته باشید

انتهای جملات معمولی باید افتان بوده و به ارامی بیان شود اما آهنگ ادای اخر جملات پرسشی باید خیزان بوده و با صدای بلندتر ادا شود. دقت کنید هجا ها و کلمات مختلف تاکید های مختلفی دارند.

از دیافراگم خود کمک بگیرید.

از ماهیچه های شکم خود برای کنترل تنفستان در هنگام صحبت کردن استفاده کنید با استفاده از این روش حتی اگر با صدای بلند هم صحبت نکنید کلمات را به درستی ادا خواهید کرد.دست خود را روی شکمتان و درست زیر دنده ها قرار دهید حتما حرکت ماهیچه ها را در هنگام صحبت کردن به خوبی حس خواهید کرد.

یکی از مشکلاتی که مردم کلمات را ناتمام می گذارند و مکث غیرمنتظره ای در صحبت شان ایجاد می کنند آشنا نبودن با کلمات ربط و صفات است . پس برای غلبه بر این مشکل، کلمات ربط دهنده و صفات را بیاموزید تا اگر صحبت خود را فراموش نمودید، از آنها کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 13 =