×
خانه » مقالات » تبلیغات و افزایش فروش » آموزش ارتباط با مشتری » چگونه یک سخنرانی را شروع کنیم؟
07 فروردین 1399

چگونه یک سخنرانی را شروع کنیم؟

دشوارترین لحظات یک سخنرانی همان لحظه های ابتدایی است. شروع سخنرانی یعنی همان جملاتی برای شروع سخنرانی ، توجه اکثر حضار به شماست و در سکوت منتظر شنیدن اولین جمله شما هستند. این جمله تعیین می کند آیا مخاطبین جذب سخنرانی خواهند شد یا نه.

حتما شما هم می دانید که اولین لحظات دیدار با یک نفر، اثرگذارترین لحظات هستند. هر انسانی ناخودآگاه در همان چند ثانیه اول تصمیم می گیرد از طرف مقابل خوشش می آید یا نه. در مورد سخنرانی هم اوضاع به همین شکل است. جمله ای که صحبت را با آن شروع می کنید سرنوشت باقی جملات را تعیین می کند! اگر جمله اول جذاب و گیرا نباشد، اکثر مخاطبین به باقی صحبت ها هم توجه زیادی نخواهند کرد.

در اینجا ما نکاتی را من باب شروع یک سخنرانی آورده ایم:

(بر گرفته از کتاب سخنرانی پیروزمندانه)

1-از سازمان دهنده تشکر کنید.

می توانید با تشکر کردن از حضار به خاطر حضورشان و از سازمان به خاطر دعوت کردن شما برای سخنرانی شروع کنید.به فردی که شما را معرفی کرد و یک تن و یا چند تن از افراد ارشد در سازمان در میان حضار اشاره کنید. از آنها تمجید کنید، باعث شوید که آنها به خاطر حضورشان در آنجا احساس غرور و شادی کنند، و درست مانند دو شاخه الکتریکی در پریز در میان حضار به شما وصل شوند.

2-با جمله ای مثبت شروع کنید.

می توانید سخنانتان را با بیان اینکه چقدر حضار از بیانات تان لذت خواهند برد، شروع کنید: مثلا، می توانید بگویید: شما واقعا از زمانی که با هم سپری خواهیم کرد لذت خواهید برد. من قصد دارم با شما برخی از مهم ترین عقایدم را که تا به حال در این موضوع کشف شده اند در میان بگذارم.

3- از حضار تمجید کنید.

می توانید با تمجید صادقانه و محترمانه از حضار سخنرانی تان را شروع کنید.طوری به آنها لبخند بزنید که گویی از دیدن آنها بسیار خوشحال هستید، که گویی همه آنها دوستان قدیمی تان هستند که مدت هاست آنها را ندیده اید.

می توانید به آنها بگویید که حضور آنها در آنجا افتخار بزرگی است. که آنها مهم ترین افراد در این شغل و صنعت هستند و اینکه مشتاقانه به دنبال بیان عقایدتان برای آنها هستید. می توانید عباراتی از این قبیل را بیان کنید: افتخار دارم که امروز خدمتتان هستم. شما طراز اول و جزء 10 درصد افراد برتر در این صنعت هستید. تنها بهترین افراد در هر رشته ای برای آمدن در چنین کنفرانسی زمان می گذارند و فداکاری می کنند.

4- درباره حضار عباراتی الهام برانگیز را خلق کنید.

اغلب زمانی که با گروهی کارآفرین یا شبکه ای سخن می گویم،این گونه شروع می کنم:از اینکه در کنار من هستید متشکرم. لازم به ذکر است که امروز سالنی پر از میلیونر خود ساخته مورد خطاب من قرار دارند و یا در مورد هر چیزی که موضوع سخنرانی تان می باشد.

بعد از بیان این عبارات،ساکت می ایستم،در حالی که لبخند میزنم به اطرافم نگاه می کنم،اجازه می دهم که حرف هایم در وجود آنها رسوخ کند. آنگاه با گفتن این عبارات ادامه می دهم: آنچه من فهمیدماین است که تمام افراد حاضر در این جا یا میلیونری خود ساخته می شوند و یا در آینده به فرد مهمی تبدیل می شوند. آیا این مطلب صحبت دارد؟

این آغاز همیشه،هم صدایی(بله) را به دنیال دارد. همه لبخند می زنند و تایید می کنند که هدف شان این است که میلیونری خود ساخته شوند.بعد از این نوع سرآغاز همه کاملا هشیار،آگاه و آماده شنیدن حرف های من می شوند.

5- به وقایع اخیر اشاره کنید.

از وقایع مهم اخیر برای توضیح یا اثبات نکات تان در میان سخنانتان استفاده کنید.می توانید با خود نسخه ای از روزنامه ببرید و در هنگام معرفی تان به آن اشاره کنید. این تصویر بصری از شما، نگه داشتن روزنامه و گزارش کردن یا خواندن نکته ای مهم،توجه حضار را جلب می کند و موجب می شود که آنها با اشتیاق به سخنانتان گوش فرا دهند.

6- به وقایع تاریخی اشاره کنید.

چندین یال برای مطالعه ی تاریخ نظامی وقت گذاشته ام،مخصوصا اینکه مبارزات و زندگی ژنرال های بزرگ و نبرد های مهمی را مطالعه کردم که آنها در آن پیروز شدند. یکی از مهمترین آن افراد الکساندر کبیر بود.

یک روز، از من خواسته شد که برای مدیران یک شرکت ثروتمند 500 میلیون دلاری سخنرانی در مورد اصول ریاست ارائه کنم. تصمیم گرفتم از مبارزه الکساندر کبیر در مقابل داریوش ایرانی داستان فوق العاده ای بسازم و خصوصیات رهبری یکی از فرماندهان بزرگ را در تایخ توضیح دهم.من با این جملات سخنانم را آغاز کردم:

زمانی در دوره ای مرد جوانی بود که الکس نام داشت و در خانواده ای فقیر بزرگ شد. اما الکس اندکی رویایی بود و. از همین سنین پایین، او می خواست که کل دنیای شناخته شده را فتح کند. اما مشکل کوچکی وجود داشت.بیشتر دنیای شناخته شده تحت کنترل حکومت چند ملیتی بزرگی به اسم امپراطوری پارسی بود، تحت پادشاهی داریوش کبیر دوم قرار داشت.برای برآورده مردن آرزویش،الکس قصد داشت عنان قدرت را از رهبری بگیرد که در امر حکومت بسیار قاطع بود.

این موقعیت مشابه همان موقعیتی است که با رقیبان اصلی تان در بازار کنونی با آن روبرو هستید. شما قصد دارید که از همه مهارت های رهبری برای برنده شدن در نبرد های بازاریابی آینده بهره بگیرید.

7- اشاره به شخصی معروف

می توانید با اشاره به فرد یا نشریه ای معروف که اخیرا عبارتی مهم را بیان کرده اند، سخنان تان را شروع کنید.

در این جا مثالی می آورم:

یکی از موضوعاتی که من به صورت مرتب با آن سرو کار دارم، اهمیت رشد مداوم شخصی و حرفه ای است. من عباراتی مانند این را بیان خواهم کرد: در قرن بیست و یک،دانش و کاردانی راهکار رسیدن به موفقیت هستند. همان طوری که مربی بسکتبال،پت ریلی می گوید:اگر بهتر نشوی،بدتر می شوی.

8-یکی از مکالمات اخیر را تکرار کنید.

با بیان داستانی از مکالمه ای اخیر با فردی در میان حضار،سخنانتان را شروع کنید. برای نمونه، ممکن است بگویم: چند دقیقه پیش،با تام رابینسون در لابی سخن می گفتم. او به منگفت که اکنون،بهترین زمان برای کار کردن در این صنعت است و من موافقم.

9- عباراتی شوکه کننده را بیان کنید.

می توانید سخنرانی تان را به نوعی بابیان عباراتی شوکه کننده شروع کنید: طبق تحقیقات اخیر، در سال جاری بیش از سال های گذشته در این صنعت تغییر، رقابت، و فرصت وجود دارد. و 72 در صد از افراد حاضردر سالن اگر به سرعت خودشان را با این تغییرات وفق دهند،نسبت به دو سال گذشته کاری متفاوت را انجام می دهند.

10- نقل قول کردن از تحقیقات اخیر

می توانید گزارشی از تحقیقات اخیر نقل قول کنید.

یک مثال این است: طبق مطالب جلد اخیر هفته کار در سال2007 تقریبا9000000 میلیونر در آمریکا وجود داشت،که بیشتر آنها خود ساخته بودند. . این مقدار تا سال 2015 دو برابر خواهد شد.

11- به آنها امید دهید.

گوستاو لوبن،فسلسوف فرانسوی،یک بار نوشت:تنها مذهب بشریت امید بوده و هست.

زمانی که به صورت گیرا سخن می گویید به نوعی به مردم امید می دهید. به خاطر داشته باشید که هدف نهایی این است که تغییر افکار،احساسات و اعمال را برانگیزید. باید سخنان شما به گونه ای باشند که به مردم الهام ببخشند و آنها را تحریک کنند که کارهایی را انجام بدهند که در صورت نشنیدن آنهبوط به کارهایی باشند که می خواهید انجام نمی دادند. تمام گفته های تان باید مردم انجام دهند دلایلی که این کارها را باید انجام بدهند.

12- در صورت امکان با طنز شروع کنید.

می توانید سخنانتان را با طنز شروع کنید، البته اگر شخصیت تان شوخ طبع است. باید مطمئن شوید که حضار داستان و لطیفه شما را به عنوان طنز تلقی می کنند.به همین دلیل، باید شوخی تان را چندین مرتبه با افراد دیگر امتحان کنید تا مطمئن شوید خوب عمل می کند.

در این جا نکته مهمی وجود دارد. بسیار آسان است که به نوعی با یک لطیفه شروع کنید.من از این کار تقریبا در همه سخنرانی هایم برای باز کردن ذهن حضار استفاده می کنم. آنگاه آموختم که اظهارات نخستینمسبک بقیه سخنانم را تعیین می کند. اگر من با طنز شروع کنم،حضار می پندارند که سخنانم خنده دار و سرگرم کننده خواهد بود. اگر در صورت به موضوعی جدی و ژرف تغییر جهت دهم، افراد اغلب سردرگم و دلسرد می شوند. مراقب باشید.

موارد دیگری نیز وجود دارد که فقط به نامبردن عناوین آن بسنده می کنیم.

13-یک بازیگر باشید.

14-سوالی طرح کنید، همایش را هدایت کنید.

15-موجب شوید که آنهابا یکدیگر سخن بگویند.

16-با مطرح کردن مشکلی بحث تان را باز کنید.

17-عبارتی را بیان کنید، سوالی را بپرسید

18- ساختن یک پل

19-به آنها درباره خودتان بگویید.

خلاصه

داشتن توانایی در شروعی محکم در مقابل هر نوع مستمعی مهارتی آموختنی است.عدم آگاهی یا آگاهی از چگونگی سازمان دهی بخش معرفی و به دست گرفتن کنترل صحنه می تواند موجب شکست یا موفق شدن سخنرانی تان شود و یا از طریق یافتن راه هایی برای باز کردن سخنانتان با گرما، دوستی و تاثیر بیشتر ظرف 30 ثانیه اول سخنرانی تان توجه مستمعین را جلب کنید.این هدف شماست.

محمد ظلی نیا

مدرس توسعه فردی و مالی، نویسنده کتاب انسان قدرتمند، برگزار کننده سمینارهای مختلف در سراسر کشور، بنیانگذار موسسه رواق اندیشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − نه =