آکادمی ظلی نیا

حتما شنیده اید که روش ارائه ی یک مطلب به صورت منسجم چگونه است:

به مخاطبان خود بگویید که قصد دارید چه مطلبی بیان کنید، آن مطلب را بیان کنید و سپس به آن ها بگویید که چه مطلبی برایشان بیان کردید. به بیان دیگر، از نظر محتوا، یک سخنرانی منسجم شامل سه بخش اصلی است:

مقدمه

بدنه

نتیجه گیری

محتوای یک سخنرانی رسمی عبارت است ازآنچه قصد دارید بیان کنید. در حقیقت، محتوا شامل بخش کلامی و اطلاعاتی است که قصد دارید انتقال دهید.اگر محتوای سخنرانی را در قالب سه بخش مطرح شده در بالا مطرح کنید، در نظر مخاطبان واضح و منسجم جلوه می کنید. در ادامه به شرح هریک از این سه بخش می پردازیم.

در آغاز: مقدمه

برای سخنرانی منسجم باید با مقدمه آغاز کنید. با مقدمه، سخن شما آغاز می شود. شیوه ی متداولی که بسیاری از افراد با استفاده از آن سخن خود را آغازمی کنند عبارت است از معرفی خودشان و اینکه قراراست درباره ی چه موضوعی سخن بگویند. اما این شیوه ی صحیحی نیست. یک مقدمه ی مناسب باید به سه هدف دست یابد:

  • جلب توجه مشتریان
  • مشخص نمودن موضوع صحبت و یا پیام اصلی
  • ارائه ی یک طرح کلی از مسائلی که مطرح می شوند

بیشتر اوقات بخش اول که جلب توجه مختاطبان است نادیده گرفته می شود و آن ها بدون اینکه مخاطبان را به موضوع علاقه مند کنند شروع به صحبت می کنند. اما نکته ی اصلی این است که اگر از همان آغاز توجه مخاطبان را جلب نکنید، تا پایان صحبت علاقه ای به سخنان شما نشان نمی دهند.

در زیر توصیه هایی برای جلب توجه مخاطبان ارائه می شود:

نقل قول بیاورید:

نقل قول عبارت است از بیان سخن فردی دیگر برای مقدمه چینی در مورد مطلبی که قصد دارید بیان کنید. در این کار باید به دو نکته توجه داشته باشید: یکی اینکه جمله ی مورد نظر را بیان کنید و دیگر اینکه آن را به موضوع خود ربط دهید. مثالی ارائه می کنیم. مدیر یک شرکت درباره ی تغییرات عمده ای که در آن شرکت در حال انجام است چنین می گوید:

((تنها چیزی که  باید از آن بترسیم، ترس است)) این سخن رئیس جمهور روزولت است که در زمان رکود اقتصادی برای آرام کردن ملت بیان کرد. و این پیامی است که می خواهم همه ی شما در این زمان که در شرکت تغییرات عظیمی در حال انجام است، به یاد داشته باشید.

لطیفه ای بگویید:

برای شروع سخنرانی می توانید لطیفه ی مناسبی بگویید تا تنش موجود را از بین ببرید و فضای آرام و دوستانه ای ایجاد کنید. در اینجا نیز نکته ی مهم این است لطیفه ای که بیان می کنید باید با موضوع صحبت تان مرتبط باشد، در غیر این صورت این کار موجب منحرف شدن توجه مخاطبان از موضوع اصلی می شود.

مثال: اگر در بیان لطیفه استعداد دارید، با این کار می توانید صحبت خود را با موفقیت آغاز کنید. پدر من استعداد خوبی در بیان لطیفه داشت و اغلب هنگام سخنرانی، ابتدا لطیفه ای می گفت؛ به طوری که پس از مدتی مخاطبان در آغاز صحبتش انتظار چنین  لطیفه ای داشتند و به محض اینکه او جمله ی ( موضوع صحبت امروز، مرا به یاد زمانی می اندازد که …) را بیان می کرد، مخاطبان شروع به خنده می کردند. پس از بیان لطیفه، او با مهارت آن را به موضوع صحبتش مرتبط می کرد. من که در بررخی از سخنرانی های او حضور داشتم، دیدم که گاهی اوقات، زمانی که او لطیفه را به موضوع صحبت خود ربط می داد، صدای بلند خنده به گوش می رسید.

اگر در بیان لطیفه استعداد ندارید، به فکر روش دیگری برای آغاز سخن خود باشید. هیچ چیز دردناک تر از این نیست که کسی با بدبختی سعی کند لطیفه ای بگوید و دیگران را بخنداند.

داستانی بگویید:

یکی از راه های دیگر آغاز صحبت به شیوه ای هوشمندانه، بیان یک داستان (کوتاه) است. در اینجا نیز باید در داستان نکته ای نهفته باشد که با موضوع مورد نظر مرتبط باشد.

جمله ی جسورانه ای بیان کنید:

در این شیوه، با جمله ای کوتاه و تفکر برانگیز سخن خود را آغاز کنید. این جمله را با صدای رسا و محکم بیان کنید تا توجه مخاطبان جلب شود. جمله ای که من گاهی اوقات در صحبت هایم درباره ی خدمات مشتری بیان می کنم این است: (به یاد داشته باشید. ارائه ی خدمات در کار شما تنها به این معنی نیست که چه کاری انجام می دهید. بلکه مهم تر از آن این استکه این کار را چگونه انجام می دهید.)

مخاطبان را به شرکت در بحث ترغیب کنید:

با این کار در آغاز صحبت از مخاطبان می خواهید کاری انجام دهند. با این کار آنها با انرژی بیشتری به سخنان شما گوش می دهند. و با ربط دادن این فعالیت با موضوع صحبت، توجه آن ها بیشتر به موضوع مورد بحث جلب می کنید. تنها نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که فعالیتی را انتخاب نکنید که با بی نظمی و سروصدای زیاد همراه باشد.

یک جمله ی استفهامی مطرح کنید:

جمله ی استفهامی، پرسش تفکر برانگیزی است که از مخاطبان می پرسید اما از آن ها انتظار ندارید که به آن پاسخ دهند. بلکه پاسخ آن در طی صحبت شما روشن می شود. در غیر این صورت، جمله ب شما ممکن است موجب سردرگمی مخاطبان شود.

مثال: اگر شما یکی از مشتریانی بودید که با این شرکت کار می کنند، چه چیز بیش از همه موجب سرخوردگی شما می شد؟ من با تیمِ تمرکز بر مشتری در این باره صحبت کرده ام و امروز قصد دارم یافته هایم را با شما در میان بگذارم تا بتوانیم  با هم برای رفع این مشکلات چاره ای بیندیشیم و کیفیت خدماتی را ارائه می دهیم بالا ببریم.

حقایق را با اهمیت بیان کنید:

با اینکار، مخاطبان با شنیدن آمار و اطلاعات جالب، علاقه مند می شوند به ادامه ی صحبت شما گوش بدهند. این امر به ویژه زمانی موثر است که اطلاعات ارائه شده اطلاعاتی محرمانه و مهم باشند. اما به یاد داشته باشید که این بخش باید کوتاه باشد.

فهرستی از موارد مشابه:

در این حالت حداقل سه مورد را عنوان می کنید که خصیصه ی مشترکی دارند و سپس به شرح نکتهی مشابه در آن ها می پردازید.

(جو دیویس، سو مک گی و جو مارتینز، در این دپارتمان فعالیت می کنند و شما هم به خوبی آن ها را می شناسید. همچنین، این سه نفر از شیوه ی برقراری ارتباطی که من امروز قصد دارم بیان کنم، استفاده کرده و تاثیر آن را در بهبود روابط کاری شان مشاهده نموده اند.)

ارائه ی یک مثال جالب:

در این روش، با نمایش چیزی  و یا بیان موقعیتی که در راستای موضوع مورد بحث است، توجه مخاطبان را جلب می کنید. اگر می خواهید این شیوه موثر واقع شود. باید این بخش کوتاه و مرتبط با موضوع باشد. بهترین حالتِ این روش، نمایش دادن تصاویری مربوط به پیش و پس از استفاده از یک محصول خاص است. به یاد میآورم که زمانی در یک جلسه حضور داشتم و فرد سخنگو دو تصویر از ریه های دو نفر که یکی سیگار می کشید و دیگری نمی کشید. نمایش داد. این کار تاثیر فوق العاده ای بر مخاطبان داشت.

هنگام آماده کردن مقدمه، در انتخاب شیوه ی مناسبِ شروع سخن برای جلب توجه مخاطبان دقت کنید. شیوه ای را برگزینید که برای ارائه ی پیام شما مناسب ترین است. سپس طراحی کلی از بحث خود ارائه دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − نه =