آکادمی ظلی نیا

بدنه ی سخنرانی

داستان خود را به صورت موجز بیان کنید؛ تنها بخش های کلیدی را مورد توجه قرار دهید.

حداکثر با یکی دو جمله، داستان را به نکته ی مورد نظرتان مرتبط کنید.

بدنه ی سخنرانی، در حقیقت بخشی ست که بین مقدمه و نتیجه گیری می آید. این بخش، طولانی ترین بخش و هدف آن انتقال نکات اصلی است.

در ادامه ی بدنه ی سخنرانی، باید به دو نکته ی مهم توجه داشته باشید: تعیین نکات اصلی که قصد دارید مطرح کنید و مشخص نمودن ترتیب بیان این نکات. برخی روش های موثر برای مشخص نمودن ترتیب یا توالیِ بدنه از این قرار است:

از مشکل به راه حل:

در این شیوه، ابتدا مشکل را مطرح می کنید، سپس به پیشنهاد راه حل می پردازید و تاکید می کنید که این راه حل چگونه به حل مشکل کمک می کند.

توالیِ زمان:

در این شیوه، یکسری رویداد را از زمان گذشته تا حال مطرح می کنید. بدین ترتیب که با توجه به ترتیبِ زمانِ رویدادها، مخاطبان خود را قدم به قدم از گذشته به حال می آورید. همچنین زمان دقیق رویدادها را مشخص می کنید تا درباره ی توالی زمانی آن ها ابهامی وجود نداشته باشد.

از چگونگی امور در گذشته تا اینکه در آینده باید چگونه باشند:

در این شیوه، شما بیان می کنید که امور در گذشته چگونه بودند و چگونه باید باشند و مسیر جدیدی پیشنهاد می دهید تا مشخص کنید با این تغییر، چگونه امور در آینده بهبود خواهد یافت. گاهی نیز به خطرات حفظ شرایط کنونی اشاره می کنید و خاطرنشان می سازید که اگر اوضاع فعلی در آینده تغییر نکند، چه مشکلاتی به وجود خواهد آمد.

از امور کلی به امور جزئی و مشخص:

در این شیوه، با یک سری اطلاعات کلی آغاز می  کنید و به جزئیات می رسید. گاهی اوقات نیز ابتدا پیشنهاد اصلی تان را مطرحمی کنید و سپس برای اجرای آن پیشنهاداتی ارائه می دهید.

از امور کم اهمیت به امور مهم و حیاتی:

در این شیوه، شما به سوی یک نقطه ی اوج حرکت می کنید. بدین ترتیب که هر بخش از اطلاعات به مثابه ی پس زمینه ی بخشی است که از پی آن می آید و اهمیت هر بخش از بخش قبلی بیشتر است تا به نقطه ی اوج برسد.

به ترتیبِ روال منطقی:

گاهی اوقات، مسائل مختلفی که در یک گرفتار مطرح می شوند، تنها در یک ترتیب منطقی معنی دار می شوند. برای مثال اگر به توضیحی مراحل مختلف یک فرآیند می پردازید، شیوه ی منطقی این است که مراحل را به ترتیب سرح دهید.

فواید و خصوصیات:

فواید، به معنای منافعی است که از پیشنهاد شما عاید می شود. خصوصیات، به معنای چگونگی تاثیر یک پیشنهاد، یک محصول و یا خدمات مشخص است. فواید، بخش اصلی اندو خصوصیات، جزئیات را تشکیل می دهند.

ترتیب متقاعد کننده:

در برخی موارد، فرد سخنران سعی دارد دیگران را به اتخاذ دیدگاه خاصی ترغیب کند و یا آنان را متقاعد کند که اقدام خاصی را انجام دهند. برای این نوع ارائه ی اطلاعات، سه شیوه پیشنهاد می شود:

  • اگر قصد دارید مشتری را متقاعد کنید که محصول شما را خریداری کند، خصوصیات آن محصول را شرح دهید و سپس بر فواید آن برای مشتری تاکید کنید.
  • اگر سعی دارید پیشنهاداتی برای حل یک مشکل مهم ارائه دهید و دیگران را متقاعد کنید که پیشنهادات شما را به کار گیرند، ابتدا شرحی از پیشینه ی موضوع بیان کنید و سپس به بیان آنچه باید انجام شود و دلیل آن را بپردازید.
  • در موارد دیگر، مثلا اگر سعی دارید دیگران را متقاعد کنید که از فرآیند خاصی حمایت کنند، پیشنهاد خود را مطرح کنید و سپس بر فواید آن تاکید کنید و پیشنهادات خود را برای مراحل بعدی ارائه دهید.

با تعیین توالی در سخنرانی تان، موجب روانیِ آن می شوید. ابتدا نکات اصلی مورد نظرتان را مطرح کنید. پس از تعیین نکات اصلی، به جزئیات  و داستان ها و مثال های مرتبط با موضوع بیندیشید.

به منظور دستیابی به روان شدن و جذابیت بیشتر سخنرانی هایتان، می توانید از گذار و داستان استفاده کنید.

گذار ها یا به اصطلاح اهل هنر پاساژها، مانند نواختن بی وقفه موسیقی اند؛ بدین ترتیب که هنگام سخنرانی در انتقال از یک مبحث به مبحث دیگر به کار می آیند. آن ها مانند پلی بخش های مختلف صحبت های شما را به هم وصل می کنند و معمولا در حد یکی دو جمله اند. در بهترین حالت، سخنران با اشاره ای به موضوع قبلی، جمله ای در ارتباط با موضوعی که در پی می آید بان می کند. برای مثال: (اکنون که به بررسی دلایل بروز این مشکل پرداختیم، قصد دارم راه حلی برای رفع آن ارائه بدهم.)

هنگام بیان داستان، شما تجربیان خود و یا دیگران را در زمینه ی موضوع مورد بحث مطرح می کنید. اگر می خواهید بیان داستان به موثرترین نحو انجام شود، نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  • مقصود و پیام داستان را معین کنید.
  • مشخص کنید چهوقت و کجا قصد دارید آن را بیان کنید – به هنگام آغاز یک مبحث و یا پس از مطرح کردن یک مطلب و برای ارائه ی مثال و توضیح  بیشتر درباره ی آن.
  • برای بیان داستان خود، توالی مشخصی در نظر بگیرید. بهترین توالی ها عبارتند از توالی زمانی و یا پیش رفتن به سمت نقطه ی اوج.
  • داستان خود را به صورت موجز بیان کنید؛ تنها بخش های کلیدی را مورد توجه قرار دهید.
  • حداکثر با یکی دو جمله، داستان را به نکته ی مورد نظرتان مرتبط کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =