آکادمی ظلی نیا

طرز بیان مطالب به نحوی که فهمیده شوند

در صورت داشتن عجله یا دودلی در برقراری ارتباط، ممکن است روی کلمات آغازین گیرکنید، من من کنید یا صدایتان را در آخر جملات پایین بیاورید. این شیوه ی صحبت کردن شفاف نیست. وقتی شما از پس زبان، لب ها و آرواره هایتان برنمی آیید، انتظار نداشته باشید شنوندگان جذب چیزهایی بشوند که می گویید،زیرا سخن در هم و برهم را به سختی میتوان درک کرد.

اگر چه کلمات از مصوت ها و صامت ها تشکیل می شوند، صامت ها قدرت و اثر بیشتری داشته و برای برقراری ارتباط شفاف اهمیتی کلیدی دارند. آن ها عبارات شما را پیش می برند،توجه شنوندگان را جلب می کنند، قدرت کلماتتان را افزایش داده و عواطف شما را برجسته تر نشان می دهند.

برای تقویت قدرت بیان، شفافیت و نفوذ کلام، تمرکزتان بر تاکید روی صامت ها باشد. به خصوص بر صامت های ابتدایی و پایانی کلمات، در صورت وجود، تمرکز کنید.یادتان باشد اگر چه برای اینکه مطلب را بفهمانید،شمرده و شفاف صحبت کردن مسئله ای حیاتی است، انجام بیش از حد و شدید این کار، احساسات را از واژگان تان می گیرد. شما می خواهید شفاف و روشن صحبت کنید، نه قلمبه سلمبه و پر طمطراق.

وقتی می خواهید یک کلمه یا ایده را برجسته کنید، حرف صامت ابتدای آن واژه یا بخشی را که می خواهید بر آن تاکید کنید، بکشید.با کشیدن آن حرف صامت و تاخیر در ادای بقیه واژه، به شنوندگان اطلاع می دهید که این واژه مهم است.

نتایج پژوهش ها نشان می دهد بیان دقیق و شمرده ی کلمات، مسئله ای ضروری برای افزایش بهره وری کارکنان، اعتماد مشتریان و ارائه سخنرانی های تاثیرگذار است.

اولین علت کیفیت صدای نامطلوب، تنش های عاطفی و جسمی است. وقتی بتوانید خود را از تنش برهانید، آن وقت می توانید صدایی شفاف و رسا داشته باشید.

شل کردن فک

وقتی فک خود را سفت می کنید و به هم فشار می دهید، صدایتان محدود و محصور می شود. یک فک شل و رها شده، بیان شما را تقویت می کند و می توانید کلمات را شمرده بیان کنید، در نتیجه نیز صدایتان آزاد می شود.

شل کردن لب ها

با اینکه سفت کردن لب بالایی کمک می کند احساساتتان را کنترل کنید، این مسئله مانع بیان شمرده و شفاف می شود. برای شل کردن لب ها، تمرین های زیر را پنج بار و دست کم یک بار در روز انجام دهید:

صدایی شبیه قایق موتوری یا اسب در آورید.

برای این کار لب هایتان را به صورت شل روی هم قرار دهید و هوا را به بیرون بدمید، طوری که هوای بین لب ها باعث لرزیدنشان شود، بگذاریدآب دهان تان در هوا پراکنده شود!

لب هایتان را به حالت لبخند بکشید

و بگویید: (( ای ی ی ی ی ))، آن ها را از هم باز کنید و بگویید: (( اَ ا ا ا ا ا )) و سپس آن ها را ببندید و بگویید (( او و و و و و و)). این کار را پنج بار تکرار کنید.

پنج بار بگویید: ((پیت، پَت، پیت، پَت، پیت،پَت، پیت، پَت، پیت، پَت)). حروف ت و پ را واضح تلفظ کنید. این کار را تکرارکنید و هر بار سرعتتان را بالاببرید. مطمئن شوید (پ) و (ت) را درست تلفظ می کنید.

عبارات زیر را پنج بار تکرار کنید

ابتدا با سرعت کم شروع کنید؛ سپس سرعتتان را به تدریج بالا ببرید تا زمانی که بتوانید عبارت ها را با سرعت معمول یک گفت و گو بیان کنید. وقتی این عبارت های زبان گیر را می گویید،کلمات را محکم و با تاکید ادا کنید و زبان،لب ها و آرواره ها را به کار گیرید:

تاجر تو چه تجارت می کنی

یه گرگه، گربه مرده خورده مرده

شیش سیخ جیگر،سیخی شیش هزار

حرکت دادن زبان

اگر زبان تان سفت باشد یا مثل ماهی ای که تازه از آب بیرون افتاده تکان بخورد، برای شفاف صحبت کردن دچار مشکل می شوید. تمرین های زیر را پنج بار تکرار کنید تا زبان تان باز شود و تنش را از خود دور کنید:

  • تا آنجا که می توانید زبان تان را به طرف سقف دهان برگردانید و سپس آن را تا حد امکان به طرف بیرون از دهان بکشید.
  • زبان را به سختی به هر یک از گونه هایتان فشار دهید. لب ها را به شکل دایره در آورده، بالای لب بالایی و زیر لب پایینی را لیس بزنید؛ سپس زبان را از یک طرف به طرف دیگر حرکت دهید.
  • لب هایتان را محکم گرد کنید؛ سپس زبان را لوله کرده و از میان گردی لب ها رد کنید.
  • سطح بالایی زبان را به سقف دهان فشار دهید و رها کنید. این حرکت را تکرار کنید و هر بار بر سرعت آن بیفزایید.

روی نکات مهم تاکید کنید

تاکید، نیرو یا پافشاری است که شما بر کلمات یا عبارات منتخب وارد می کنید تا ایده ها، مفاهیم و احساسات را برجسته کنید. وقتی از تاکید آوایی استفاده می کنید، به شنوندگان اطلاع می دهید که آنچه می گویید مهم است و با این کار ترغیبشان می کنید بیشتر توجه کنند.

اگر چه کلمات انتقال دهنده ی معانی اند، معانی خاص از نحوه ی تاکید شما یا نحوه ی بیان تان نشئت می گیرند. شما می توانید مفهوم یک جمله ی ساده را صرفا با تاکید بر کلمات مختلف تغییر دهید. برای مثال، جملات زیر را هر بار با تاکید بر کلمه ای که زیر آن خط کشیده شده بگویید و توجه کنید که چگونه برچسب کلمه ای ک مورد تاکید قرار می دهید، معانی مختلفی به ذهن می رسد:

(لیان) باید به پاریس برود

لیان (باید) به پاریس برود

لیان باید به (پاریس) برود

لیان باید به پاریس (برود)

مکث کردن

وقتی می خواهید ایده ها را از هم جدا کرده و توجه شنوندگان را نیز حفظ کنید.

مکث کنید. لحظه ای سکوت بین واژگان و عبارات شما به شنونده می گوید که قرار است چیز مهمی گفته شود. مکث، این فرصت را به شما می دهد که از خودتان عقب نیفتید و شنوندگان نیز فرصت جذب آنچه گفته اید، پیدا می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =