آکادمی ظلی نیا

انتقاد درست از دیگران باعث رشد کردن افراد و بهتر شدن کیفیت کارها و برنامه هایشان می شود و عکس آن یعنی انتفاد نادرست باعث بوجود آمدن ناراحتی ها و مشکلات شده و آثار سوء زیادی می شود.همچنین ممکن است با انتقاد درست و بجایی که نتوانستیم به خوبی بیانش کنیم آینده فردمقابلمان را خراب کرده و حتی گاهی روحیه شخص را از بین ببریم.بنابراین باید راه های چگونه انتقاد کردن را بیاموزیم:

1 . مودب صحبت کنید:

به هیچ عنوان دیگران را تحقیر نکنید.از الفاظ رکیک و ناراحت کننده استفاده نکنید،که نه تنها موثر واقع نمی شود بلکه وجهه خودتان نزد فرد انتقاد شونده خراب می شود و ممکن است هیچگاه با شما روبرو نشود!چرا که همیشه به این فکرمیکند که شما فردی هستید که کارتان تخریب روحیه است.

2 . تمرکز بر کارانجام شده داشته باشید نه فرد انجام دهنده:

اگر میخواهید رفتار اشتباه شخصی را به او گوشزد کنید در مورد آن رفتار و یا کار انجام شده صحبت کنید نه این که درمورد شخصیت خود فرد با او صحبت کنید و شخصیت او را زیر سوال ببرید که در این صورت احساس بدی به او می دهد و هیچ تغییر مثبتی هم نخواهد داشت.

3 . انتقاد غیر مستقیم داشته باشید:

هرچقدر ظرفیت افراد برای انتقاد شدن بالا باشد باز هم هرکسی از انتقاد مستقیم دلگیر می شود

مانند:توهمیشه این کاررا میکنی!چه کار اشتباهی!رفتارت خیلی بد بود!این چه کاری است که انجام داده ای؟

بنابراین شما باید انتقاد خود را به صورت اشاره های کوچک به آن موضوع مطرح کنید وگرنه تاثیر عکس خواهد داشتو

4 . همه چیز دان نیستید!:

همه از افرادی که خود را همه چیز دان می دانند و خودشیفته هستند بدشان می آید.مخصوصا شخصی که مدام انگشت اشاره اش را به سمت اطرافیانش دراز کرده ودر حال انتقاد از آنهاست و به قولی به همه از بالانگاه می کند.

5 . نقاط مثبت را هم ببینید:

انتقاد باید سازنده باشد و هدف از انتقاد سازنده تغییر کارهای منفی دیگران است،اما این به این معنا نیست که تمام کارهای آن فرد اشتباه است پس می توان به این صورت گفت که:ببینید شما چقدر این کارها را خوب انجام داده اید این کار جدیدتان هم می تواند به همپای آن کارها شود.

6 . غرض شخصی نداشته باشید:

از روی غرض شخصی مثلا حسادت و یا ناراحتی و یا انتقام و ازاین قبیل احساسات از دیگران انتقاد نکنید.چرا که این کار نه تنها تاثیری بر شخص ندارد بلکه خودتان نیز آسیب می بینید.

7 . از مقایسه کردن بپرهیزید:

اگر برای انتقاد کردن به سمت مقایسه ای نروید که در آن از فرد دیگری به شدت تعریف کرده و نقاط ضعف طرف مقابلتان را به رخ او می کشید که در این صورت تاثیر انتقادتان عکس می شود و سازندگی انتقادتان را از بین می برد.

8 . در جمع انتقاد نکنید:

انتقاد در جمع باعث حس حقارت فرد انتقادشونده می شود و رنجش خاطر او از شما را در پی دارد اما اگر این انتقاد را درخلوت داشته باشید نشان دهنده حسن نیت شماست و حس خوبی را برای او به ارمغان می آورد و انتقاد شما تاثیر مثبت بیشتری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =