آکادمی ظلی نیا

به اعتقاد من، در دنیای فعلی، آنقدر موضوع خوب صحبت کردن و فن بیان خوب داشتن مهم است که شاید بهتر باشد مدارس و دانشگاه به جای این که 16 سال وقت دانش آموزان را به موضوع نوشتن اختصاص دهند و حتی دقیقه‌ای به مهارت صحبت کردنن نپردازند،‌با یک تغییر نگرش کلی، فرصت بسیاری را به مهارت صحبت کردن و فن بیان قوی اخصاص دهند.

هرچند در حال حاضر امکان این را نداریم که تغییری در سیستم آموزشی داشته باشیم، اما اهمیت این موضوع آنقدر بالاست که مجموعه مقاله‌های با عنوان مهارت‌های خوب صحبت کردن و مهارت‌های فن بیان برای شما عزیزان در سایت تدارک دیده‌ایم که به مرورر  زمان تکمیل‌تر نیز خواهند شد.

این که چطور صحبت خوب کنیم، فن بیان خوبی داشته باشیم و اصلاً کلام ما به گونه‌ای باشد که بتوانیم نظر مخاطبان را جلب کنیم و به بهترین نحو صحبت کنیم، موضوع بسیار مهم است که هر فردی (به خصوص سخنرانان) باید به آن توجه کنند.

درصد قابل توجهی از ارتباطات ما در طول روز با ارتباطات کلامی توأم است! پس دلیلی وجود ندارد که بهترین فن بیان و بهترین مهارت‌های صحبت‌کردن و صحبت در جمع را نداشته باشیم! ما باید یاد بگیریم چگونه روابط عمومی بالا داشته باشیم؟ خوب و زیبا صحبت کردن و پر انرژی صبحت کردن بسیار مهم است.

فن بیان یعنی توانایی صحبت کردن.

فن بیان یعنی استفاده درست و بجا از تمامی ارکان ارتباط برای اینکه منظورمان را درست به مخاطب برسانیم. که هم شامل محتوای کلام و سخن است و هم به طرز ادای آن مرتبط می شود.

یعنی هم خوب حرف بزنیم، و هم حرفی که متناسب هر شخص و هر مکان و به اقتضای شرایط باشد و هم آن حرف سنجیده و مناسب را با رعایت اصول و قواعد سخن گفتن موثر بیان کنیم . برای داشتن فن بیان باید بتوانید خوب و با اعتماد به نفس حرف بزنید و البته واضح صحبت کنید. منظور از واضح صحبت کردن این است که شمرده صحبت کنیم وتن صدایمان را پایین بیاوریم. برای اینکه خوب صحبت کنید به جملات خود ساختار بدهید. سعی کنید از اصطلاحات کمتر استفاده کنید. برای شنونده هضم یک جمله مطابق با دستور زبان راحت‌تر است.

از آنجا که ما انسانها موجوداتی اجتماعی و ارتباطی هستم، بیان خوب لازمه ارتباط انسانی به شمار می رود. بیان خوب و موثر ابزاری برای پیشبرد اهداف در زندگی خانوادگی و حرفه ای می باشد.

یکی از مهمترین دلایل محبوبیت و موفقیت افراد اجتماعی موفق آن است که به نحو تحسین برانگیزی ارتباط برقرار می کنند.

 فن بیان موثر بر نحوه استدلال کردن و تفکر انتقادی ما تاثیر بسزایی گذاشته و از این طریق راحت تر می توانیم نظرات مخالف خود را بیان کرده و دیگران را متقاعد کنیم که به حرف و عقیده ما احترام بگذارند.

این که چطور خوب صحبت کنیم، و فن بیان خوبی داشته باشیم و اصلاً کلام ما به گونه‌ای باشد که بتوانیم نظر مخاطبان را جلب کنیم و به بهترین نحو صحبت کنیم، موضوع بسیار مهم است که هر فردی (به خصوص سخنرانان) باید به آن توجه کنند.

چطور می توانیم فن بیان خوبی داشته باشیم و خوب صحبت کنیم؟

قبل از هر چیزی باید بگویم که اگر می‌خواهید خوب صحبت کنید بدون  هیچ شکی از راه های ترغیب دیگران و اینکه بتوانیم فردی تاثیر گذار و حتی مطلوب باشیم زیبا و صحیح صحبت کنیم،

 اگر بیاموزیم که چه زمانی صحبت کنیم، چگونه حرف بزنیم و چه کلماتی را به زبان بیاوریم، مطمئنا فردی جذاب و حرفه ای خواهیم بود و دیگران به ما احترام می گذارند.

با یادگیری مهارت های فن بیان می توانیم جایگاه اجتماعی مطلوب تری داشته باشیم  و می توانیم دیگران را برای همکاری با خودمان ترغیب کنیم.

از دیگر مزایای هنر زیبا سخن گفتن، بهتر شدن ارتباطات خانوادگی خواهد بود و تاثیر فوق العاده ای بر روی زندگی شخصی و البته کاری خواهد گذاشت. اینکه بدانیم با همسرمان، فرزند مان، پدر و مادر و یا برادر و خواهر چگونه صحبت کنیم که میزان تنش ها را به حداقل برسانیم، می تواند برای یک زندگی رویایی، بسیار کاربردی و مفید باشد.

درصد قابل توجهی از ارتباطات ما در طول روز با ارتباطات کلامی توأم است!

پس دلیلی وجود ندارد که بهترین فن بیان و بهترین مهارت‌های صحبت‌کردن و صحبت در جمع را نداشته باشیم!

ما باید یاد بگیریم چگونه روابط عمومی بالا داشته باشیم؟ 

خوب و زیبا و پر انرژی صحبت کردن بسیار مهم است.

 از جمله سوالاتی که ممکن است هر روز  ذهنمان درگیر آن شود اینست که:

  • چگونه جذاب صحبت کنیم؟
  • چگونه درست صحبت کنیم؟
  • چگونه روابط اجتماعی قوی داشته باشیم؟

طبق تحقیقات انجام شده، به طور میانگین، 43 درصد از ارتباطات ما، صرف شنیدن و 32 درصد صرف صحبت کردن می‌شود! این عدد فوق‌العاده قابل تأمل است! 75 درصد ارتباطات ما، ‌ارتباطات کلامی است و اگر فن بیان خوبی نداشته باشیم، مطمئناً نمی‌توانیم موفقیت‌های زیادی کسب کنیم زیرا ارتباطات ضعیفی خواهیم داشت. 

فن بیان؛ در حقیقت فنون و مهارت‌هایی است که شما با استفاده از تمام اجزای ارتباطی خود (نه فقط دهان و زبان) برای ارتباطات  کلامی خود به کار می‌برید.

بنابراین شما باید بتوانید اولاً یک صحبت موثر در ذهن خود طراحی کنید و سپس به توانایی دست بیابید که بتوانید آنچه در ذهن دارید را به خوبی به زبان بیاورید!

راز افرادی که در ارتباط برقرار کردن مهارت دارند، چیست؟ همه‌چیز به رساندن پیام مربوط است.

یک اصل خیلی مهم در فن بیان این است که ما باید در هر شرایطی  که هستیم باید فن بیان خود را روز به روز بهتر کنیم.

برای بهبود فن بیان باید از سه مرحله مهم عبور کنید:

  1. مطالب را به صورت تئوری یاد بگیرید.
  2. تمرین مناسب و کافی داشته باشید (شبیه سازی)
  3. و به صورت واقعی در زندگی خود به کار ببرید (تا پس از مدتی به صورت ناخودآگاه از این روش‌ها استفاده کنید

برای داشتن فن بیانی خوب می توانیم از موارد زیر استفاده کنیم:

چطور خوب صحبت کنیم

به گونه‌ای بلند حرف بزنید که صدایتان شنیده شود.

برای اینکه دیگران صدای شما را بشنوند باید به اندازه کافی بلند حرف بزنید. نه زیاد داد بزنید نه آنقدر آرام که بعضی از مخاطبان شما صدای شما را نشنوند. اگر با صدای آرام حرف بزنید خود را به گونه‌ای نشان می‌دهید که کم رو هستید و اعتماد به نفس ندارید.

دایره لغات خود را افزایش دهید

هرچه بیشتر بخوانید، دانش شما بیشتر شده و دایره لغات شما افزایش میابد. بدون اینکه بدانید عبارات بیشتری یاد می‌گیرید و بعد از مدتی متوجه می‌شوید که دارید از همین عبارات در جملات خود استفاده می‌کنید.

مختصر و مفید حرف بزنید

یکی از بخش‌های مهم خوب صحبت کردن رعایت اختصار است. فن بیان به این معنی نیست که هرچه می‌دانید را در اختیار شنونده قرار دهید. شاید تصور کنید که باید برای فهماندن حرفتان مثال‌های بیشتری بزنید، در صورتی که یکی دو مثال کافیست. فراموش نکنید که همیشه از وراجی و تکرار دوری کنید تا شنونده دچار خستگی نشود.

اگر برای یک سخنرانی آماده می‌شوید، حرف‌های خود را روی کاغذ نوشته و باصدای بلند بخوانید. با این کار می‌توانیدبفهمید کجاها دچار زیاده گویی شده‌اید.

نکات اصلی صحبتتان را تکرار کنید

ممکن است فکر کنید که یکبار بیان کردن نکات اصلی حرف‌هایتان کافی است.  اما باید گفت اشتباه می‌کنید. چه بخواهید برای یک جمعیت سخنرانی کنید چه در حال بحث با یک دوست باشید، بهتر است که در پایان صحبت خود نکات اصلی بحث خود را برای واضح‌تر شدن پیامتان دوباره تکرار کنید.

از مثال‌‌ها و دلایل محکم استفاده کنید

در صحبت خود از اعداد و ارقام و مثال‌های واقعی استفاده کنید. چه بخواهید مخاطبان خود را قانع کنید که بشر به انرژی‌های تجدیدپذیر رو بیاورد یا به دوست خود بفهمانید بسته به موضوع بحث، استفاده از یک یا چند دلیل علمی کفایتمی‌کند.

روی پیامتان متمرکز شوید نه خودتان

به جای اینکه به نگرانی و استرس خودتان فکر کنید، روی پیام و مخاطبتان تمرکز کنید. مهم‌ترین چیز این است که پیامتان را به خوبی منتقل کنید نه اینکه مثلا شبیه آنتونی رابینز یا استو جابز شوید.

قبل از اینکه صحبت را شروع کنید به پیامتان فکر کنید. به اینکه پیام شما چقدر مهم است و کار شما تنها انتقال آن است. این کار باعث می‌شود نگران این نباشید که چقدر عرق کرده‌اید یا چقدر تند تند حرف می‌زنید.

نفوذ باعث می شود روابط قدرتمندی با دیگران بسازیید

کافیست فن بیان خوبی داشته باشید تا به راحتی در دیگران نفوذ کنید و بتوانید با آنها دوست شوید، روابط کاری و تجاری بسازید، دوستان بهتری انتخاب کنید و همیشه بتوانید با سخنان تان در دیگران نفوذ کنید.

راهکارهای افزایش تقویت قدرت بیان

با سرعت کمتر و شمرده صحبت کنید.

با اعتماد به نفس و بدون من من کردن صحبت را آغاز کنید.

فروتن باشید و زیاد از خودتان تعریف نکنید.

صاف بایستید یا صاف بنشینید و از حرکت سر استفاده کنید.

آنقدر تمرین کنید که نیاز به برگه نداشته باشید.

روانشناسان می‌گویند که سطح خودباوری شما یا ” مقدار علاقه‌ای که به خودتان داریدتعیین‌کننده کیفیت زندگی درونی و بیرونی شماست.

هر اندازه شما بهتر و متقاعدکننده‌تر صحبت کنید، فن بیان بهتری داشته باشید، بیشتر خود را دوست خواهید داشت. هرچقدر بیشتر خودتان را دوست داشته باشید، در روابط با دیگران مثبت‌تر و زیباتر ظاهر می‌شوید و در نتیجه سالم‌تر، خوشحال‌تر و مثبت‌تر خواهید بود.

بنابراین داشتن فن بیان خوب و توانایی خوب صحبت کردن باعث می‌شود، موردتوجه بیشتری بین اطرافیانمان قرار بگیریم و درنتیجه عزت‌نفس ما بیشتر می‌شود.

بنابراین توانایی خوب صحبت کردن باعث بالا رفتن اعتماد به ‌نفس و قدرت شخصی‌مان می‌شود.

افرادی که دارای فن بیان خوبی هستند به ‌سرعت توجه اطرافیانشان را به سمت خود جلب می‌کنند.

در حیقیقت فن بیان خوب مانند جرقه ای است که ما را به حرکت وادار کرده و می تواند سکوی پرتاب ما باشد.

برهمین اساس داشتن فن بیان خوب جزء پارامترهای اصلی برای موفق شدن در فعالیت‌های شغلی و اجتماعی و صدالبته در زندگی شخصی می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 2 =