آکادمی ظلی نیا

چطور در مهارت سخنوری و فن بیان بهتر شویم؟

اکثر ما در طول زندگی سعی داریم مهارت ها خود را بهبود داده و وظیفه ای را که به عهده داریم به بهترین شکل ممکن به انجام برسانیم. اما حتما شما هم متوجه شده اید که در بسیاری از موارد، با تمام تلاش و سخت کوشی که برای بهبود مهارت خود انجام می دهیم، به پیشرفت و موفقیت مورد نظر دست پیدا نکرده و در گسترش توانمندی های خود دچار ایستایی و رکود می شویم. افزایش توانایی و مهارت در زمینه فن بیان، سخنرانی و مهارتهای ارتباطی نیز از این امر مستثنی نیست. در ادامه سعی خواهیم کرد دلایل این رکود و راه های مقابله با آنرا توضیح دهیم.

منطقه یادگیری

منطقه یادگیری به منطقه ای گفته می شود که در آن برنامه هایی برای پیشرفت اهداف و بهبود عملکرد طراحی می کنیم. در منطقه یادگیری بر روی مواردی که هنوز به آنها دست پیدا نکرده ایم تمرکز کرده و برای پیشرفت هرچه بیشتر و دستیابی به آنها برنامه ریزی و تمرین می کنیم. در منطقه یادگیری بر روی مشکلاتی که هنوز بر آنها‌ها فائق نیامده ایم تمرکز می‌کنیم. در منطقه یادگیری اشتباهات و خطاهایی که در هنگام انجام یک فعالیت رخ می دهد را مورد بررسی قرار داده و از آنها درس بگیریم.

علت اینکه بسیاری از ما خیلی پیشرفت نمی‌کنیم به این دلیل است که با وجود سخت کوشی‌هایمان، به صرف کردن بیشتر زمانمان در منطقه‌ی عملکرد تمایل داریم. این امر پیشرفت ما را با تاخیر مواجه خواهد کرد.

“دماستنیز” وکیل و یکی از بهترین سخنوران یونان باستان بود. او برای تبدیل شدن به بهترین سخنران یونان باستان، تمام وقت خود را برای اجرای سخنرانی ها و یا دفاعیات خود صرف نکرد چراکه اینها منطقه عملکرد او بودند. او قسمتی از وقت خود را صرف انجام فعالیتهای طرح ریزی شده، برای بهبود عمکرد خود کرد. در حقیقت او قسمتی از زمان خود را در منطقه یادگیری صرف آموختن و مطالعه در زمینه فعالیتهای مرتبط با تخصص خود کرد. او چون وکیل بود در کنار یادگیری قانون، فلسفه را نیز آموخت. او متوجه شد که در هنگام سخنرانی باید بتواند شنوندگان را جذب کرده و آنها را با خود همراه کند به همین دلیل متقاعد سازی و بازیگری آموخت.

در صورت تمایل می توانید مقاله چرا مخاطب به ما توجه نمی کند؟ را مطالعه بفرمایید.

برای اینکه از شر یک عادت عجیب که بالابردن غیر ارادی شانه‌اش بود خلاص شود، سخنرانی‌هاش را روبروی آینه تمرین می‌کرد، درحالی که یک شمشیر را از سقف آویزان کرده بود تا زمانی اگر شانه‌اش رو بالا برد، شانه اش صدمه ببیند و به این ترتیب توانست این عادت را ترک کرده و در حقیقت عملکرد خود را بهبود دهد. برای اینکه بتواند واضحتر صحبت کند هنگام سخنرانی در دهان خود سنگ میریخت و برای تقویت تن صدایش گاهی اوقات در مقابل اقیانوس تمرین می کرد. فعالیتهای “دماستنیز” در منطقه یادگیری بسیار متفاوت با منطقه عملکردی او بوده است.

قدرت کلمات:

یکی از موثرترین راههای تقویت و پرورش فن بیان این است که از معجزه کلمات استفاده کنیم. قدرت واژگان را بشناسم و با جادوی کلام هم بر خود و هم بر دیگران تاثیر مثبت گذاشته و بر دل و جان مخاطب نفوذ کنیم و رد پای نیکی از خود بجای بگذاریم. با ما باشید تا جادوی کلام را دریابید و از آن بهره ببرید. یکی از موثرترین راههایی که کمک می کند فن بیان خوبی داشته باشیم این است که قدرت کلمات را درک کنیم.

کلمات معجزه می کنند کلمات و جملاتی که بکار می بریم می تواند آغازگر یک رابطه باشند و یا ویران کننده یک زندگی و گاه از چنان قدرتی برخوردارند که می توانند مسیر زندگی فردی را تغییر دهند. پس بر ما واجب است که کلمات و معانی آنها را بشناسیم در استفاده درست از آنها دقت بیشتری کنیم.

هوش کلامی خود را بالا ببریم:

اگر برای شما هم اتفاق افتاده که در موقعیتی قرار گرفته اید به دنبال واژه بگردید با به اصطلاح حرف نوک زبانتان باشد ولی نتوانید آن را بیان کنید و یا برای توصیف درست کسی یا چیزی به مشکل برخورد کنید، باید هوش کلامی خود را تقویت کرده و دایره واژگانتان را غنی کنید. هوش کلامی توانایی فکر کردن و استفاده از زبان برای بیان منظور است و افراد با هوش گفتاری بالا، از کلام به زیبایی برای رسیدن به مقصود خود استفاده می کنند. مسلما اگر ما بتوانیم منظور و مقصودمان را با بیانی ساده و قوی بسته به موقعیت و مخاطب با جملاتی متفاوت و درست بیان کنیم، مسلما سطح بالاتر و بهتری از تعاملات و ارتباطات خانوادگی و اجتماعی را تجربه خواهیم کرد و با استفاده از این ابزار قدرتمند راحت تر به جایگاه متناسبی که خواهان آن هستیم دست خواهیم یافت. با بیان قوی و غنی براحتی می توانیم از بروز سوء تفاهمات و اختلافات جلوگیری کرده و بهتر و زیباتر افکار و عقایدمان را ابراز کرده و به مقصودمان برسیم.

مهمترین سلاح را درست استفاده کنیم:

با توجه به اهمیت کلمات در سخن گفتن و ارتباط برقرار کردن، لازم دانستم در این مقاله بطور اختصاصی به آن پرداخته و اهمیت آن را یادآور شوم. کلمات شاید مهمترین سلاحی باشد که انسان در هر شرایطی با خود به همراه دارد. ولی چرا برخی مواقع از این سلاح به درستی استفاده نمی کنیم، چرا یادمان می رود که هر حرف و کلمه ای که از دهانمان خارج می شود مثل تیری که شلیک شده، راه بازگشتی ندارد؟ تیری که گاه ناخواسته با آن به روح و روان اطرافیانمان آسیب می رسانیم. بسا دشمنی ها و کینه ها که با سخنی نابجا شکل می گیرند و با سکوتی به موقع یا سخنی منطقی برطرف می شوند.

پس با آگاهی و علم نسبت به این سلاح قدرتمند در جهت تاثیرگذاری مثبت از آن استفاده کنیم.یادمان باشد هر کلمه ای که بر زبان می آوریم مانند سیم های برق با خود بارالکتریکی عظیمی و نادیدنی «احساس» را حمل می کنند و از قدرت نامرئی فزاینده ای برخوردارند که خیلی مواقع از آن بی خبریم! پس چرا تلاش نکنیم که از معجزه کلمات و قدرت بیان در جهت بر جای گذاشتن اثری مثبت از خود استفاده کنیم و با بکار بردن کلمات مثبت و بیانی دلنشین بر روح و روان اطرافیانمان رد پای خوبی از خود بر جای بگذاریم.امام علی علیه السلام در حکمت 394 نهج البلاغه در باب ارزش سخن می فرمایند:

رُبَّ قَوْلٍ أَنْفَذُ مِنْ صَوْلٍ —- بسا سخن که از حمله مسلحانه کارگرتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 3 =