آکادمی ظلی نیا

انسان موجودی اجتماعی است و برای رفع نیازهای خود نیازمند برقراری ارتباط است. مهم‌ترین ابزار ارتباطی، کلام است. بیان شیوا و کلام شیرین باعث ایجاد و حفظ رابطه‌ها می‌گردد. شاید ایجاد رابطه چندان سخت نباشد اما حفظ آن نیازمند آموزش سخنرانی و توانایی‌هایی در خصوص بیان دارد.

صداسازی چیست؟

صداسازی مسئله ای است که هیچگاه نمی توانیم آن را از فن بیان جدا سازیم؛چرا که بدون داشتن صدایی اثر گذار ادای مطلب موثر نخواهد بود.

همچنین باید دانست که این صداسازی فقط با تمرین و تکرار می توان آن را به وضعیت مطلوبی رساند.

صدای ما همانند سازی است که نوازنده آن را می نوازد.در واقع این ساز نیست که خوش می نوازد این مهارت نوازنده است که ساز را چنین زیبا به صدا در می آورد.صداسازی در فن بیان نیز به همین گونه می باشد و با تمرین و تکرار و به دست آوردن مهارت های لازم برای صدا سازی می توانیم به بهترین نحو صدایی اثر گذار داشته باشیم.

تولید صوت در طبیعت متکی بر سه عامل می‌باشد. عامل ضربه زننده، ضربه گیرنده، و تشدیدکننده (منعکس کننده) که این سه عامل به تولید صوت سالم و طبیعی می‌پردازد. وقتی قرار است از یک ساز زهی مانند «تار» یا «گیتار» صدایی تولید شود ابتدا، باید با وسیله‌ای مثل مضراب یا ناخن انگشت زخمه‌ای و ضربه‌ای به یکی از سیم‌ها وارد شود سپس سیم، این ضربه‌ی زده شده را گرفته و سپس کل دستگاه‌ ساز باید این ضربه‌ی زده شده و گرفته شده را تشدید و منعکس نماید. اگر هر کدام از این عوامل نتواند بدرستی وظیفه‌ی خود را انجام دهد صوت به شکل سالم و مؤثر تولید نخواهد شد. در انسان هم صوت وابسته به این سه عامل برای تولید می‌باشد.

نفس ضربه می‌زند به تارهای صوتی و حنجره ضربه را می‌گیرد و عضلات اندام گفتار که در شکم، سینه، گردن، صورت، سینوس‌ها و حتی پشت کمر قرار دارند نفس زده شده به تارهای صوتی را تشدید و منعکس می‌نمایند. به همین دلیل می‌باشد که باید به تقویت عامل فیزیولوژیک صدا یعنی عوامل گفته شده پرداخت تا به صدایی رسا، سالم، مؤثر و شفاف و زیبا دست یافت.

NOISE به معنای صدای درهم و برهم و آزار دهنده است. هر صدایی در طبیعت  sound نامیده می‌شود. مثلا خش‌خش برگ و ریزش آبشار. صدای انسان معادل  voice است. صدای انسان می‌تواند جلوه‌ای از شخصیت او باشد. به وسیله صدا است که اندیشه‌ها و احساسات بیان می‌شوند و هر چه صدا حساستر و کاراتر باشد پیام دقیق‌تر منتقل می شود.

صدای خوب به مثابه داشتن یک ثروت است اما لازمبه ذکراست که بدون صدای خوب هم می توان موفق شد.

همانطور که برخی مشاهیر سخنوری لکنت زبان هم داشته اند اما با برجسته کردن سایر ویژگی ها،سخنرانی هایی اثربخش و الهام بخش داشته اند.

اگر صدای شما به قدری ملایم است که به سختی شنیده می‌شود یا اگر مرتب در ادای کلمات تپق می‌زنید یا کند سخن می‌گویید و یا هنگام حرف زدن به زحمت سخن می‌گویید، خیلی زود صحبت های شما، کارایی و اثر بخشی خود را از دست خواهد داد. نکته اینجاست که، بسیاری آموخته‌اند که چگونه صدای خود را مهار کرده و در اختیار داشته باشند.

چطور صدا سازی کنیم

در منزل صدا سازی کنید

هیچ جا خانه خود آدم نمی شود؛ خصوصا وقتی که قرار باشد برای سخنرانی و صداسازی در سخنرانی تمرین کنیم! برای شروع ابتدا قلم به دست شوید و پنج یا شش عبارت مرتبط با بحث گفتگو خود را روی کاغذ یادداشت کنید. مثلا اگر قرار است درباره موفقیت صحبت کنید. موفقیت را تعریف کنید؛چرا باید یک فرد موفق شویم و موفقیت به چه درد ما می خورد. عبارت های تکان دهنده در مورد این موضوع را بنویسید؛داستان زندگی افراد موفق و امثال این ها را جمع آوری کنید.

حالا می توانید کار را شروع کنید. هر یک از این عبارت ها را به عنوان یک سوغاتی به اعضا خانواده خود هدیه دهید. می پرسید چه طور؟ تکه های کاغذ یا کاغذ نوشته ها را بین اعضا خانواده خود تقسیم کنید و از آن ها بخواهید این کاغذ ها و متن های مختصر نوشته شده روی آن ها را به خاطر بسپارند. این کار برای مراحل بعدی قطعا لازم است؛ پس فعلا صبور باشید!

فضا سازی کنید.

برای شروع صدا سازی در فن بیان قبل از شروع سخنرانی یا گفتگو از یک فضا باز و بزرگ برای شبیه سازی ملاقات، مصاحبه یا مکالمه استفاده کنید. یکی از اتاق های بزرگ و جادار منزل را انتخاب کنید که خیلی راحت افراد بتوانند در آن رفت و آمد کنند و خلاصه تحرک داشته باشند.

ارتباطات چشمی در فضا سازی

اولین مرحله در صداسازی ارتباط چشمی می باشد؛از اعضای خانواده بخواهید به اتاق شما آمده و برای لحظاتی مقابل شما بایستند.تکنیک صدا سازی باید اینگونه تمرین شود؛به صورت مستقیم و در گفتگو با مخاطبان.

پس احساس خجالت نکنید.حالات نگاه کردن و برقراری ارتباط چشمی با مخاطبان مشخص می کند که تن صدای ما به چه شکل باشد و دقیقا با چه ولوم یا درجه صدایی صحبت کنیم.

برای ارتباطات چشمی با راهنما زیر کار را شروع کنید:

اطراف اتاق قدم بزنید

راه رفتنتان را سریع تر کنید

سرعت راه رفتن را کم کنید و کم کم متوقف شوید

به نگاه های مخاطبان خیره شوید و تا جایی پیش بروید و که نگاه هایتان به هم دوخته شود

همین روند را هر 60 ثانیه یک بار طی کنید و در ثانیه شصتم یک توقف کوتاه داشته باشید و ارتباط چشمی را برقرار کنید.

با تخلیه انرژی صداسازی کنید

صدای خود را صاف کنید؛ حالا با همراه مخاطبان خود تلاش کنید نوشته ها را با نرم ترین و لطیف ترین صدای خود بخوانید

حالا بر خلاف مرحله قبل تا حد ممکن صدایتان را بالا ببرید و تلاش کنید متن را با صدای بلند تر تا جایی که امکان دارد بخوانید

مجددا تن صدای خود را کم کنید و حالا چرخشی کار کنید. ابتدا صدای خود را بالا ببرید و به تدریج آرام تر صحبت کنید

واژگان را زمزمه کنید. زمزمه کردن با آرام حرف زدن فرق دارد. زیر لب حرف زدن طوری که همزمان وضوح و شفافیت صدا حس شده باشد زمزمه کردن است.

متن داخل برگه ها را این بار از آخر به اول بخوانید

حالا صدا خود را بالا ببرید و هر عبارات را یک بار دیگر با لبخند زدن بخوانید

تا حد امکان سرعت خود را در ادا کردن کلمات بالا ببرید و هجا ها را خوب تلفظ کنید.

پشنهادات

  • ترانه های مورد علاقه خود را با هر سبکی که هست با صدای خودتان تمرین کنید.
  • در آرامش به صدای خود گوش دهید تا بتوانید صدای خود را بهبود ببخشید.
  • هر روز آواز بخوانید
  • از خواندن نترسید سینه را سپر کرده و با اعتماد به نفس بخوانید
  • به خودتان اعتماد داشته باشید اگر اعتماد به نفس نداشته باشید نمی توانید به شکل کامل از توانایی خود استفاده کنید
  • هر روز تمرین سلفژ کنید گامی را انتخاب کنید که به شما فشار نیاورد.
  • تنفس صحیح را هنگام خواندن فراموش نکنید یک دم اشتباه صدای شما را خراب خواهد کرد.
  • هنگامی که اجراهای زیاد یا طولانی دارید چای سبز بنوشید این کار به تارهای صوتی شما آرامش خواهد داد.
  • از اجرا در مقابل جمعیت همیشه استقبال کنید با این کار تجربه شما بالا خواهد رفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 13 =