آکادمی ظلی نیا

سروکله ‌زدن با یک آدم لجباز و چانه ‌زدن با او، برای اینکه نظرات ما را بپذیرد؛ کار فرسایشی و خسته‌کننده‌ای است؛ فرقی نمی‌کند که این فرد همکار ما باشد یا از اعضای خانواده‌مان. افراد لجباز غالبا از اینکه خودشان را کنار بگذارند و شیوه‌های جدید را امتحان کنند، هراس دارند. با دانستن این نکته می‌توانیم با استفاده از روش‌هایی، اطمینان خاطر این دسته از افراد را جلب کنیم و به‌جای اینکه از دست لجبازی‌هایشان موهای خودمان را بکنیم، راهی برای همراه‌کردن آنها با خود پیدا کنیم. در این مقاله به نحوه رفتار با افراد لجباز می‌پردازیم.

چرا لجبازی میکنیم؟

افراد لجوج همیشه لجباز نیستند. ممکن است اتفاقاتی خاص یا واکنش‌هایی باعث این رفتار آن‌ها شود. برای درک این موضوع مجبوریم این واقعیت را یادآور شویم که اکثر رفتار‌های آدمی بر پایه اجتناب از درد یا در طلب تشویق و پاداش است.

دفاع از هویت خود

 برخی مردم فکر میکنند اگر مردم با آنها موافق نباشند ، آنها بی ارزش میشوند.آنها خود را با ایده ها ، تصمیمها و افکارشان میشناسند و به همین علت ، حس میکنند که هویتشان لطمه دیده است .

باور داشتن به اینکه همه درحال تلاش برای تغییر باورهایش هستند

برای برخی افراد ، به هر دلیلی ، این باور به وجود آمده است که کسی به ایده های آنها توجه نمیکند و به همین علت ، آنها تلاش میکنند که عقاید مخالف داشته باشند و با این کار ، دیگران را مجبور کنند که به آنها توجه ویژه ایی داشته باشند حتی اگر خود، از درون قانع شده باشند.

داشتن دلیلی که نمیتوانند فاش کنند

برخی اوقات ، فرد مذکور ، دلیل بسیار محکمی را برای تغییر نکردن و ماندن پای حرفش دارد ، اما بخاطر خجالت کشیدن یا دلیل دیگری ، تصمیم میگیرد که دلایلش را مخفی کند.

چگونه با افراد لجباز برخورد کنیم؟

با کمی چرب‌زبانی شروع کنید

یکی از دلایل لجبازی در این دسته از افراد آن است که از اشتباه‌کردن متنفرند و تصور می‌کنند شیوه‌ی درست انجام هر کاری را می‌دانند. بنابراین درمقابل پیشنهاد روش‌های جدید، موضع می‌گیرند و وقتی طرف مقابل‌شان ایده‌ی خود را مطرح می‌کند، احساس می‌کنند به شخصیت آنها حمله شده است. با این مقدمه، سعی کنید در اولین برخورد، کمی چرب‌ زبانی به خرج دهید و از آنها تعریف و تمجید کنید. به‌این‌ترتیب، وقتی این افراد متوجه رفتار احترام‌آمیز شما نسبت خودشان شوند، از حالت دفاعی خود خارج شده و این تصور را که شما قصد دارید آنها را مجبور کنید مانند شما رفتار کنند، کنار می‌گذارند.

گفتن عبارت «تو داری اشتباه می‌کنی»، ممنوع!

آخرین چیزی که یک فرد لجباز می‌خواهد بشنود، شنیدن جمله‌هایی با این مضمون است: تو قطعا داری اشتباه می‌کنی؛ برداشت تو از این موضوع اشتباه است؛ منظور تو که واقعا این نیست، هست؟ و … . گفتن عباراتی از این دست، به فرد حالت دفاعی می‌دهد. پس بهتر است کمی صبر و حوصله به‌خرج دهید و به‌جای گفتن این عبارات، برای او روشن کنید که شما واقعا به نظرات او به‌طور کامل توجه کرده‌اید و ایده‌هایش برای شما جالب است؛ اما این ایده‌ها در زمان و موقعیت دیگری کارآمدتر است و در شرایط فعلی ترجیح می‌‌دهید به شیوه‌ی خودتان رفتار کنید.

هرگز به‌ روی آنها نیاورید که لجبازی می‌کنند

با گفتن عبارت «لجبازی نکن» فرد، حالت دفاعی به خود می‌گیرد و احتمال تغییر موضع او بسیار کمتر خواهد شد. پس اگر این کلمه نوک زبان‌تان بود، آن را نگویید

به او بفهمانید که تصمیمات شما می‌تواند به‌نفع او تمام شود

لجبازی افراد به این دلیل است که آن‌ها بیش‌ازحد روی خودشان حساب می‌کنند و شیوه‌ تصمیم‌گیری‌شان هم به آن‌ها کمک می‌کند تا احساس بهتری نسبت به خود داشته باشند و آنچه خودشان صلاح می‌دانند، انجام دهند.

روی نظر خود ، اصرار نکنید

 انعطاف پذیر باشید و با نیرو و اصرار بسیار ، روی حرف خود تاکید نکنید.هرچقدر روی مساله ایی اصرار بیشتری داشته باشید ، فرد لجباز ، محکم تر پای تصمیمش خواهد ماند.

سعی کنید دلیل پشت لجبازی فرد را متوجه شوید

چه بسا پشت این رفتار لجبازانه ، دلیلی منطقی نهفته باشد .بنا بر این سعی کنید بصورت صادقانه و باز با فرد مذکور حرف بزنید و تشخیص دهید که دقیقا چه چیزی باعث این رفتارش میشود.مثلا ممکن است فرد نیاز داشته باشد در زمانهایی ، تنها باشد یا بر روی کار خود متمرکز شود.در این حالت،با فراهم کردن این شرایط ، و اصرار نکردن بر بودن با او ، لجبازی برطرف خواهد شد.حتی ممکن است فرد لجباز ، برای انتقام گرفتن و یا صاف کردن یک بدهی رفتاری پیشین که از شما دارد، لجبازی کند ، حتی اگر منطقا بداند ، در مساله ایی ، حق با شماست.

حس مهم بودن را به او بدهید

همیشه این حس را به او بدهید که عقاید و باورها و نظرهای او برای شما مهم است.اگر فرد مذکور حس کند که نظرهایش برای شما مهم است، لجبازی کمتری را نشان خواهد داد.

چگونه رابطه ی عشقی خود را با یک فرد لجباز ، حفظ کنید ؟

لجبازی در یک رابطه عاشقانه ، میتواند باعث تخریب رابطه شود.زیرا لج کردن ، مخرب ارتباط است و هرچیزی که ارتباط را تخریب کند ، رابطه ی شما را خراب خواهد کرد.تصور کنید با فردی مواجه هستید که خود ، میداند کارش اشتباه است اما کماکان پای حرف خود می ایستد.بدیهی است که این مساله ، آسیب زیادی به رابطه خواهد زد.اما شما میتوانید با داشتن یک نگرش عمیق و درک کافی ، بجای اینکه از رفتار او ناراحت شوید ، علت اصلی را متوجه شوید.

اگر در رابطه عشقی بودید که در آن ، فرد مقابل شما لجباز است ، شما میتوانید از همین موضوع استفاده کنید تا رابطه خود با او را حفظ کنید.فقط کافیست به او بگویید که مثلا : “مردم میگویند رابطه ی ما به سرعت تمام خواهد شد”.با این کار ، او تلاش خواهد کرد که بهترین بوده و ثابت کند که همه ی مردم اشتباه میکنند و به همین علت ، بیشتر عاشق شما خواهد بود.

هرکسی ، از برخورد مردم لجباز و از اینکه حاضر نیستند نظرشان را عوض کنند(حتی وقتی که از درون قانع شده اند) متنفر است.اگر شما فرد لجبازی هستید ، سعی کنید دلیل قانع کننده ایی را،برای اینکه حاضر به تغییر نظر خود نیستید ، به ذهنتان ارائه کنید.و اگر نمیتوانید چنین دلیلی را ارائه کنید ، بپذیرید که اشتباه کرده اید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =