×
خانه » مقالات » آموزش رایگان » چرا وچگونه میترسیم ؟
25 اسفند 1399

چرا وچگونه میترسیم ؟

ترس همزاد آدمی است چرا که ما را در برابر خطرات ایمن می‌کند. بنابراین جای تعجب ندارد بخشی از مغز «سیستم لیمبیک» که مسئولیت ترس را بر عهده دارد در یکی از قدیمی‌ترین قسمت‌های آن واقع شده است. مراقب ترس خود باشید زیرا از شما محافظت می‌کند. خوشحال باشید و افتخار کنید که مکانیسم جادویی ترس را دارید که به شما امکان می‌دهد بسیار مؤثرتر زنده بمانید.  با این همه این طبیعی‌ترین احساس آدمی که بقا را تضمین می‌کند اگر از حد خاصی بگذرد ما را ناتوان کرده و بر رفتار و کنش‌های عاطفی و اجتماعی ما مسلط می‌شود و این یعنی شکست، افسردگی، اضطراب، تنهایی و تداوم حالِ بد در تمامی اوقات و روزهای زندگی. 

ترس می تواند در شرایط اضطراری سیگنال های واکنشی جدی ایجاد کندهمچنین می تواند زمانی ایجاد شود که با رویدادی غیر خطرناک مانند امتحانات، سخنرانی عمومی، شغل جدید، قرار عاشقانه و یا حتی مهمانی روبرو هستید. این یک پاسخ طبیعی به تهدیدی است که می تواند ذهنی یا واقعی باشد.

برخی از افراد بر اثر ترس پریشان شده و می خواهند از موقعیت هایی که ممکن است باعث ترس و اضطراب شود، دوری کنند. شکستن این چرخه می تواند دشوار باشد، اما روش های زیادی برای انجام آن وجود دارد. می توانید بیاموزید که احساس ترس کمتری داشته باشید و با ترس روبرو شوید تا این امر مانع از زندگی شما نشود.

ترس و اضطراب

چه چیزی باعث ترس شما می شود؟

بسیاری از چیزها باعث می شود احساس ترس کنیم. ترس از بعضی چیزها مانند آتش سوزی می تواند شما را ایمن نگه دارد. ترس از شکست می تواند باعث تلاش بیشتر شود تا شکست نخورید، اما اگر این احساس بیش از حد قوی باشد، ممکن است نتیجه عکس داشته باشد.آنچه از آن می ترسید و چگونگی برخورد با آن در هر فرد متفاوت است. فقط دانستن اینکه چه چیزی و چرا باعث ترس شما می شود، می تواند اولین قدم برای حل مشکلات ترس باشد.

چه چیزی شما را مضطرب می کند؟

از آنجا که اضطراب نوعی ترس است،  کلمه “اضطراب” معمولا برای توصیف نگرانی یا هنگامی که ترس آزار دهنده است و به مرور زمان ادامه می یابد، استفاده می شود. همچنین زمانی به کار می رود که ترس مربوط به یک رویداد در آینده باشد تا زمان حاضر.

اضطراب کلمه ای است که اغلب هنگام توصیف ترس مداوم توسط متخصصان بهداشت استفاده می شود. اشکال احساس ترس و اضطراب بسیار شبیه بهم هستند، زیرا حس اصلی یکسان است.

احساس ترس و اضطراب چیست؟

وقتی احساس ترس و نگرانی شدیدی می کنید، ذهن و بدن خیلی سریع کار می کنند. این ها بعضی از مواردی است که ممکن است اتفاق بیفتد:

 • قلب شما خیلی سریع می تپد، شاید با ضربان بی نظم
 • افزایش تعداد تنفس
 • ضعف عضلانی
 • افزایش تعریق
 • احساس سستی روده ها
 • تمرکز دشوار
 • احساس سرگیجه
 • عدم توانایی حرکت (بر اثر شوک)
 • ناتوانی در غذا خوردن
 • عرق گرم و سرد
 • دهان خشک
 • تنش عضلانی

با اضطراب، در طولانی مدت، ممکن است برخی از علائم فوق و همچنین احساس ترس آزاردهنده داشته باشید و دچار تحریک پذیری، مشکلات خواب و سردرد شوید یا در شروع کار و برنامه ریزی برای آینده مشکل پیدا کنید، شاید در رابطه جنسی هم به مشکل بربخورید و همچنین اعتماد به نفس خود را از دست دهید.

ترس و اضطراب

پر بَسامدترین ترس‌ها کدامند؟

ترس از تنهایی

این احساس ناشی از این واقعیت است که فرد نمی‌تواند مدت طولانی در تنهایی باشد. بسیاری از افراد همانطور که عادت دارند در جامعه زندگی کنند، مستعد این نوع ترس هستند. در زندگی بسیاری از افراد اتفاق افتاده است که پس از مشاجره یا درگیری با دوست خود، اغلب  شروع به ترس از این می‌کنند که نکند دیگران او را ترک کنند و تنها بمانند. این اندیشه منفی باعث می‌شود که در سایر روابط خود نیز دچار شک شده و در دوری باطل گرفتار آید که حاصل آن دوری از دیگران و تنهایی است.مبارزه با چنین اندیشه‌ای ممکن و ضروری است. سعی کنید خود را بیشتر دوست داشته باشید ، به ویژگی‌های شخصیت خود ارزش دهید و مرتباً بهبود پیدا کنید.

ترس از مرگ

یکی از ترس‌هایی که در جوامع مدرن و خصوصا در میان جوانان زیاد دیده می شود ترس از مرگ است. این ترس خصوصا زمانی رخ می‌دهد که کسی از اطرافیان بمیرد یا در موقعیت‌هایی مثل جنگ یا بیماری‌های همه‌گیری چون کرونا که با تعداد بالای مرگ و میر در جامعه مواجه هستیم. مرگ ناشناخته است، بنابراین بسیاری نمی‌خواهند با آن چه راز و رمزش برای آنها باقی مانده است، روبرو شوند. این افراد دائما  علاوه بر ترس از مرگ خود، نگران اند که اتفاق بدی برای خانواده‌شان رخ دهد.غلبه بر این نوع ترس کار ساده‎ای نیست. در برخی موارد ، افراد حتی به کمک متخصصان نیز احتیاج دارند. البته اگر شما فقط غریزه حفظ خود را دارید  هیچ مشکلی در این مورد وجود ندارد.

ترس از پیرشدن

اگر احساس ترس از تنها بودن و ترس از مردن دارید‌، به زودی می‌ترسید که سریع پیر شوید. اصولاً این ترس از آنجا ناشی می‌شود که شما هیچ چیز خوبی در زندگی افراد سالخورده نمی‌بینید. همچنین، مردم به دلیل اینکه در سالمندان بیماری‌های غیر قابل تحمل و دردهایی مزمن ایجاد می شود، از پیر شدن می‌ترسند.این نوع ترس را می‌توان به شرح زیر برطرف کرد: عجله نکنید، شما همچنان از نظر جسم و روح جوان هستید. به آنچه در انتظار 30-40 سال دیگر شما نیست فکر نکنید. نگاهی به اطراف بیندازید، زیرا افراد سالخورده‌ای وجود دارند که حتی در سن 80 سالگی همچنان با انرژی و از نظر بهداشتی سالم باقی می مانند.

ترس از ارتفاعات

ترس از ارتفاعات، که از نظر علمی “آکروفوبیا”خوانده می شود، اغلب با تجربه‌ای ناخوشایند در دوران کودکی همراه است. گفتنی است که درک عمق ترس شما در این مورد ضروری است. به عنوان مثال، اگر شما فقط احساس ناامنی می‌کنید و سعی می‌کنید با دقت رفتار کنید، این واکنش کاملاً طبیعی است اما اگر با وحشت از ارتفاع می‌ترسید‌، باید دلایل آن را بفهمید و از ترس خلاص شوید.

ترس از ناتوانی در حل مشکلات

در جدیدترین  مطالعات روانشناسی شناختی ، محققان تغییرات جالبی در نظریه های یادگیری ایجاد می کنند. آنها معتقدند كه افراد وقتی  می‌توانند معتقد باشند كه آمادگی حل مشكلات را ندارند، مستعد ترس هستند. به این معنی که اگر شما باور داشته باشید که از حل مسائل و چالش‌های شغلی، خانوادگی، عاطفی و غیره ناتوانید دچار ترسِ ناتوانی از حل مشکلات می‌شوید. به عبارت دیگر این ذهنیت منفی شما است که ترس را در شما نهادینه کرده و به ناتوانی عملی شما می انجامد.

 

ترس به جامانده از گذشته

اکثر موقعیت‌هایی که در آنها ترس را تجربه می‌کنیم ، واکنش‌های “آموخته شده” بدن ما نسبت به رویدادهایی است که قبلاً تجربه شده است. علم روانشناسی تأیید می‌کند که یک تجربه ناخوشایند یا ترسناک در گذشته در شرایط مختلف می‌تواند منجر به این واقعیت شود که فرد همچنان به تلاش برای فرار از وضعیت مشابه ادامه دهد و اگر فرار غیرممکن باشد، از ترس شدید شکایت می کند.به عنوان مثال، اگر زمانی در اثر قطع برق فردی در آسانسور گیر کرده باشد، ممکن است  او به طور خودکار افکار پر از ترسی نسبت به آسانسور داشته باشد تا جایی که حتی ممکن است استفاده از آسانسور را به طور کامل متوقف کند.

ترس و اضطراب

تاکتیک برای غلبه و مهار ترس

در حد امکان با ترس خود روبرو شوید.

اگر همیشه از موقعیت هایی که باعث ترس شما می شود، دوری می کنید، ممکن است از کارهایی که می خواهید یا باید انجام دهید، دست بکشید. شما نمی دانید که آیا اوضاع همیشه به همان شکلی که انتظار دارید بد است، بنابراین فرصتی را برای دست یافتن به نحوه مدیریت ترس خود و کاهش اضطراب را از دست می دهید. اگر این الگو را پیش بگیرید، مشکلات اضطراب افزایش می یابد. قرار گرفتن در معرض ترس ها خود می تواند روشی مؤثر برای غلبه بر این اضطراب باشد.

ترس خود را با دیگران در میان بگذارید

 صحبت کردن با دیگری و شخصی که مورد اعتماد شما باشد، مرحله دیگری در مدیریت ترس است. به خاطر داشته باشید فردی را برای این کار انتخاب کنید که با شما همدلی کرده و شنونده خوبی باشد.

خودت را بشناس

سعی کنید در مورد ترس یا اضطراب خود بیشتر بدانید. یک دفترچه برای اضطراب و تفکرات داشته و یادداشت کنید که چگونه و چه موقع اتفاق می افتد. می توانید برای مقابله با ترس، اهداف کوچک و قابل دستیابی خود را تعیین کنید. می توانید لیستی از مواردی را که به شما کمک می کند، در مواقعی که احتمالاً می ترسیدید یا مضطرب می شوید، به همراه داشته باشید. این ترفند می تواند روشی مؤثر برای پرداختن به عوامل اساسی که در اضطراب شما نقش دارند، باشد.

ترس و اضطراب

محمد ظلی نیا

مدرس توسعه فردی و مالی، نویسنده کتاب انسان قدرتمند، برگزار کننده سمینارهای مختلف در سراسر کشور، بنیانگذار موسسه رواق اندیشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =