آکادمی ظلی نیا

قبلا تصور می شد فراموش کردن کلمات فقط به زمانی مربوط می شود که ما قصد مکالمه با کسانی را داریم که با ما هم زبان نیستند. در این صورت کاملا طبیعی است اگر معادل واژگان انگلیسی را فراموش کنیم و با این که از ذهنمان عبور می کنند نتوانیم آن ها را تلفظ کنیم. اما داستان درست از آن جایی آغاز می شود که ما گاهی کلمات ساده ای مثل در، پنجره، اسامی ماشین ها، برخی از کلمات علمی و به طور کلی آن چه که قصد داشتیم به زبان بیاوریم را فراموش می کنیم.

اگر شما هم در این لحظات دردناک گرفتار شده اید حتما می دانید که فراموش کردن کلمات حین صحبت کردن چه قدر روی اعتبار و حسن شهرت گوینده به عنوان معلم، استاد یا سخنران تاثیر می گذارد. با ما باشید تا با ریشه یابی این موضوع مشکلی برای برطرف کردن آن پیدا کنیم.

خلاص شدن از شر فراموش کردن کلمات حین صحبت کردن

مراحل فراموشی کلماتی که می خواهیم آن ها را ادا کنیم اما موفق نمی شویم عبارتند از:

باز کردن دهان و تکان دادن زبان

پردازشی در حد صدم ثانیه برای به خاطر آوردن موضوع

و نهایتا عدم موفقیت ما برای گفتن کلمات

دلایل فراموش کردن برخی از کلمات

به صورت کلی دو دلیل عمده برای به فراموشی سپرده شدن برخی از کلمات وجود دارد که در اغلب موارد به این دلایل است که ما موفق نمی شویم آن ها را به خوبی ادا کنیم:

عدم یادگیری کلمات به صورت متنی

ما بسیاری از کلماتی که به زبان می آوریم را حداقل یک بار روی کاغذ دیده ایم. اصلا به خاطر سپرده کلمات با فرم نوشتاری آن ها از روی کاغذ خیلی ساده تر است. مسلما وقتی که ما یک کلمه را فقط از زبان بقیه بشنویم نه تنها موفق نمی شویم کاملا درست آن را تلفظ کنیم بلکه به زودی آن را از یاد خواهیم برد

فرض کنید بارها به لغت stapler در یک دیکشنری تصویری یا متنی نگاه کرده اید. با توجه به ظرفیت های ذهنی ما فراموش کردن کلمه stapler در انگلیسی که معادل منگنه است تقریبا غیرممکن خواهد شد؛ مگر این که دچار سانحه خاصی از ناحیه مغز شوید!

یادگیری اشتباه کلمات

بسیاری از کلماتی که ما نمی توانیم به زبان آوریم ناشی از ترس ما برای درست ادا کردنشان است. خیلی از کلمات ثقیل و منسوخ فارسی دقیقا همین حالت را دارند. بنابراین بهتر است هنگام یادگیری کلمات از مراجع متنی معتبر و قابل اعتماد استفاده شود.

مشغولیت ذهنی

مورد دیگر که افراد بیان می کنند موقع حرف زدن کلمات یادم میره این است که مشغولیت ذهنی دارند.

برای مثال در حال فکر کردن به برنامه فردایشان هستند و غرق در افکارشان شده اند و از آن طرف یکی ازشان سوالی می پرسد و در اینجاست که ذهن آن شخص که مشغول به چیز دیگری است کلمات و جملات را پیدا نمی کند.

این مسئله بیشتر در آقایان رخ می دهد و دلیلش این است که آقایان در یک لحظه فقط می توانند به یک چیز واحد فکر کنند و اینکه بخواهند سریع روی موضوع دیگری سوئیچ کنند برایشان کمی دشوار است.

شخص مقابل ما بسیار بالاتر از ما است

یا حتی در خیلی از مواقع دیده ام که افراد وقتی با شخصی که از لحاظ اجتماعی از آن ها بالاتر هستند به تِ تِ پِ تِ می افتند و کلا حرف زدن یادشان می رود.

ذهن ما برای صحبت کردن تقویت و تربیت نشده

ذهن برای صحبت کردن دقیقا مثل عضلات بدن ما است و اگر تقویت نشود نمی تواند به خوبی از پسِ کارش بربیایید و معمولا اگر از شرایط عادی خارج شویم، برای مثال در هنگام داشتن استرس، نمی توانیم به خوبی صحبت کنیم و کلمات از یادمان می رود.

یک نکته که لازم می بینم بیان کنم این است همیشه عادت ها در هر شرایطی بهترین کارایی و نتیجه را به دنبال دارند.

و در اینجا هم ما باید سعی کنیم ذهنمان را برای حرف زدن تربیت و تقویت کنیم و این کار را آن قدر انجام دهیم که حتی بدون فکر کردن به جمله یا اسم خاصی بتوانیم به خوبی اسم ها و حرف هایی را که در آن لحظه می بایست بیان کنیم را بدون هیچ دغدغه ای بر زبان جاری کنیم.

راه حل

اصلی ترین دلایلی که برای مسئله ی، موقع حرف زدن کلمات یادم میره را با هم بررسی کردیم و یکی از این موارد آماده نبودن ذهن ما برای صحبت کردن بود

به عبارت دیگر اگر ما بتوانیم ذهنمان را برای حرف زدن تقویت و تربیت کنیم می توانیم از پسِ بیشتر شرایطی که خدمتتان بیان کردن بربیاییم.

تند صحبت کردن

یک تمرین بسیار قدرتمند برای اینکه موقع حرف زدن کلمات یادمان نرود و بتوانیم جمله ها را به خوبی پشت سر هم بچینیم این است که تند صحبت کنیم.

دقت کنید که این کار فقط برای زمان تمرین است، و زمانی که در حال حرف زدن با دیگران هستید می بایست سرعت صحبت کردنتان را کنترل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − شش =