آکادمی ظلی نیا

تا به اینجا در مقالات قبل با معنا و مفهوم هدف آشنا شدیم:

هدف در لغت به معنای نشانه، غرض و مقصد می باشد. و در تعریف کامل آن می توان گفت که هدف، وضعیتی است که می خواهیم در آینده داشته باشیم و این خواستن حتما با عمل همراه است.

وقتی می گوییم هدف وضعیتی است که می خواهیم در آینده داشته باشیم، منظور از این وضعیت شرایط مادی، معنوی، جسمی، تحصیلی و شغلی، اجتماعی و… در آینده می باشد.

در واقع این وضعیت فقط به تنهایی یک هدف نیست، بلکه مجموعه ای از چندین هدف مهم، وضعیت مورد دلخواه شما را در آینده تشکیل می دهد.وقتی اهدف واقعی خود را مشخص کردید و به معنای واقعی قصد کردید به آن ها برسید،این جزئیات هستند که برای شما اهمیت پیدا می کنند.جزئیاتی مثل، زمان، مکان، اندازه، حجم، محیط و…

در کل هدف گذاری یعنی کشیدن و مشخص کردن مسیر و نقشه ی واضح برای رسیدن به مقصود و موفقیت.

اهمیت هدف در زندگی را متوجه شدیم:

داشتن هدف از انجام هر کاری به شما انگیزه می دهد که آن کار را سریع تر و با دقت بیشتر انجام دهید و برای آن ارزش قادل شوید هدفمند بودن باعث عدم گمراهی شما می شود و ذهن شما را متمرکز میکند.

جاستین ماسک معتقد است: “هدف از زندگی ترویج استعداد‌ها و موهبت‌های خود و تلاش برای کسب دانش درونی و ارتقا روح‌‌تان در تمام مدت عمر است: این هدف، چیزی است که شما زمانی و در جایی انجامش می‌دهید و ماهیت شما را نمایان می‌کند. این خدمتی است که دیگران به شما می‌کنند. مراقبت از خودتان در واقع مراقبت از جهان است.”

حال میخواهیم با ویژگی های یک هدف خوب آشنا شویم:

تا به حال از خودتان پرسیده اید که یک هدف خوب چه ویژگی هایی دارد؟

اهداف شما شامل آن ویژگی ها می شود؟

هدف باید واقع‌ بینانه باشد. هدف باید تهییج کننده باشد. هدف باید کم و قابل اندازه گیری باشد. هدف ما باید روشن، واضح و مشخص باشد. هدف باید در قالب یک جمله مثبت بیان شود. هدف بایستی مکتوب، مدون و روی کاغذ آورده شود. هدف باید مقید به زمان باشد.

بدون هدف، هیچ کاری امکان پذیر نمی باشد. هدف، معنای هر حرکتی است. گیاهی که به سمت نور خورشید راه باز می کند، بچّه لاک پشتی که از زیر ماسه های نرم ساحل، سر بر می آورد و به سوی دریا به راه می افتد، ستارگانی که در مسیر خاصی به حرکت در می آیند، همه و همه، هدفی خاص را دنبال میکنند. آنچه مسلّم است، نمی توان تمامی اهداف را در یک گروه قرار داد. بعضی اهداف، برنامه زندگی بشر را رقم می زنند و بعضی ما را در زندگی کوتاه مدّتتان یاری می کنند تا انسان های موفقی باشیم.

هدف باید:

1-مشخص و روشن باشد.

یک هدف خوب، هدفی است که مشخص و روشن باشد و بتوانید آن را حتی برای یک کودک نیز تعریف کنید. هدف باید برای شما اندازه، رنگ و احساس خاص خود را داشته باشد.

پاسخ به سوالات زیر می تواند به شما برای شناختن اهدافتان کمک کند:

1-چه؟ (چه کاری می‌خوام انجام بدم؟)

2-چرا؟ (چرا می‌خواهم انجام دهم؟ یا چرا این هدف مهمه؟)

3-چه کسی؟ (چه کس یا کسانی در انجام این هدف دخیل هستند؟)

4-کجا؟ (محل انجام هدف کجاست؟)

5-کدام؟ (نیاز به چه منابعی دارم یا چه محدودیت‌هایی را باید برطرف کنم؟)

برای مثال اگر شما کنکوری هستید باید هدفتان فقط قبولی در کنکور نباشد،هدف شما بایاد اینگونه باشد:من میخواهم در کنکور امسال در رشته روانشناسی دانشگاه شهید بهشتی تهران پذیرفته شوم.

2- قابل‌اندازه‌گیری باشد

خیلی از آدم‌ها در خیال خودشان مدام به این فکر می‌کنند که آدم موفقی می‌شوند و تمام اطرافیان به آن‌ها افتخار می‌کنند ولی همین افراد در دنیای واقعی نیستند و کوچک‌ترین تلاشی برای رسیدن به این خواسته‌ها انجام نمی‌دهند. هدف باید با مقیاس خاص خود قابل‌اندازه‌گیری باشد و هر آن، اگر کسی از شما پرسید هدفتان چیست به یک اندازه خاص به او توضیح دهید.

مثال:من می خواهم درآمد خودم را تا پایان امسال به دو برابر برسانم.

3-دست‌یافتنی باشد.

هدف باید بزرگ باشد؛ آن‌قدر بزرگ که در شما انگیزه ایجاد کند و شما را وادارد که برای رسیدن حرکت کنید و هرروزه تلاش و کوشش داشته باشید. این موضوع را نیز در نظر بگیرید که اگر هدفتان بسیار بزرگ و دست‌نیافتنی باشد هیچ انگیزه‌ای برای رسیدن به آن ایجاد نخواهد کرد.

مثال:قبولی در خلبانی برای کسانی که بیماری قلبی و مشکلات بینایی دارند امکان پذیر نیست.

۴- مقید به زمان باشد

هدف باید به زمان خاص محدود باشد؛ یک‌زمان منطقی. اگر هدف شما در محدوده زمانی نامعقول قرار گیرد، بازهم شما برای رسیدن به آن تلاشی نخواهید کرد. مثلاً یک هفته به کنکور باقی‌مانده است و شما هدف خود را قبولی در رشته پزشکی قرار می‌دهید. آیا این زمان برای رسیدن به این هدف کافی است؟

مثال:من میخواهم  تا پایان سال 24 کتاب بخوانم پس باید هر ماه2کتاب بخوانم و برای این ماه باید کتابX و y را بخوانم.

۵- مکتوب و مدون باشد

هدف باید مکتوب و نوشته‌شده باشد. هدفی که نوشته‌نشده باشد فقط یک آرزو و رؤیاست و مطمئناً شما برای یک آرزو و رؤیا برنامه‌ای نخواهید داشت و برای رسیدن به آن منتظر شانس و اقبال می‌مانید.

این کار محاسن زیادی دارد ولی کمی سخت است. طبق تحقیقات فقط 3 درصد مردم هستند که اهداف و برنامه های تحقق اهدافشان را می نویسند. همچنین مطابق با تحقیقات انجام شده، احتمال رسیدن به هدف مکتوب بالاتر از اهداف شفاهی و غیرمکتوب است. چون در حالت نوشته میزان یادآوری اهداف بسیار بالاتر و احتمال فراموشی آنها بسیار کمتر است. به قول معروف، کم رنگ ترین جوهرها از قدرتمندترین حافظه ها ماندگارتر است! نوشتن اهداف این فایده را هم دارد که در آینده یادمان بیاید آنچه اکنون در زندگی داریم روزی یکی از اهدافمان بوده است. یادآوری تحقق اهداف گذشته به ما اعتماد به نفس و امید و انگیزه می دهد که برای تحقق اهداف پیش رویمان هم با جدیت تلاش کنیم و گاهی که از همه چیز ناراضی هستیم، به داشته هایمان توجه کنیم و با سپاسگزاری از خالق مهربان، حال بهتری پیدا کنیم.

اهداف خود را به سه دسته کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تقسیم کنید و آن ها را مکتوب کنید.

کوتاه مدت 90 روزه

میان مدت 1 ساله

بلند مدت 3 ساله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 7 =