آکادمی ظلی نیا
قرص کاهش استرس سخنرانی و کنفرانس

خیلی از افرا وقتی در سخنرانی دچار استرس می‌شوند به سراغ قرص ضد استرس سخنرانی می‌روند تا بتوانند استرس ناشی از صحبت کردن جلوی جمع را کنترل کنند.
نام قرص ضد استرس سخنرانی ” پروپرانولول (Propranolol) ” است که جزو داروهای قدیمی برای از بین بردن تپش قلب و استرس است.
ازآنجاکه هر ایرانی خودش یا یکی از اقوامش یک دکتر متخصص است ممکن است که خیلی از افراد خودسرانه یا به توصیه یکی از آشنایانش این قرص را مصرف کند.

اما واقعا استفاده از قرص ضد استرس سخنرانی چه مزایا و چه مضراتی برای ما دارد؟
استرس، تپش قلب، لرزیدن صدا، عرق کردن دست‌ها یا قرمز شدن صورت در هنگام سخنرانی جزو شایع‌ترین علائمی است که افراد تازه‌کار در زمینه سخنرانی با آن مواجه می‌شوند.
اما این را به یاد داشته باشیم که حتی سخنرانان حرفه‌ای هم این علائم را در زمان صحبت کردن جلوی جمع تجربه می‌کنند، ولی ازآنجایی‌که این موقعیت برایشان عادی شده است در بسیار از مواقع فقط در زمان شروع صحبت ممکن است این حس‌ها را تجربه کنند که البته بعد از چند ثانیه می‌توانند آن‌ها را به خوبی مدیریت کنند.
در زمینه ترس از سخنرانی یکی از اساتید محترم هستند که می‌گویند، اگر می‌خواهید ترس از صحبت کردن جلوی جمع نداشته باشید دیگران را گوسفند فرض کنید.
از یک دید، این تکنیک خیلی خوب است چون باعث می‌شود اعتمادبه‌نفس ما افزایش پیدا کند تا استرس کمتری را در زمان سخنرانی تجربه کنیم.
اما از نگاهی دیگر، معنی این صحبت این است که وقتی من این جمله را می‌گویم خودم هم شما را گوسفند فرض کردم.
خیلی بهتر است که به جای داشتن چنین دیدگاهی (که دیگران را گوسفند فرض کنیم) سطح خودمان را بالا ببریم تا در زمانی‌که می‌خواهیم جلوی جمعی سخنرانی کنیم استرس کمتری را تجربه کنیم یا بتوانیم آن استرس را به خوبی مدیریت کنیم.
متاسفانه بعضی از افراد هم به سمت خوردن قرص ضد استرس سخنرانی می‌روند تا بتوانند این استرس را مدیریت کنند.
تجربه ثابت کرده است که خیلی از چیزهایی که با قرص مدیریت می‌شود یا بهبود می‌یابد (بیشتر منظورم ترس از سخنرانی است)، بعد از قطع کردن مصرف قرص مجدد آن علائم به سراغ آن فرد می‌آید و آن شخص در یک چرخه بی‌انتهای استرس – مصرف قرص می‌افتد.
به‌عبارت‌دیگر بدن و ذهن ما هر زمان که استرس را تجربه می‌کند اعتیاد پیدا می‌کند و ما با مصرف این قرص به جای حل کردن مسئله، صورت‌مسئله را پاک می‌کنیم.

پروپرانولول (Propranolol) چیست؟

پروپرانولول دارویی از دسته‌ی داروهای مسدودکننده‌ی گیرنده‌های بتا است. این دارو که در درمان موارد متعدد و متنوعی کاربرد دارد، بر روی عملکرد قلب و عروق خونی اثر دارد که یکی از موارد پر استفاده آن به عنوان قرص ضد استرس سخنرانی است.
‎پروپرانولول با اتصال به گیرنده‌های مخصوصی در سلول‌های قلبی و عروقی به نام گیرنده‌های بتا، با مسدود کردن آن، فرمان کاهش فعالیت قلبی را به اعصاب قلب منتقل می‌کند.
‎پس از دریافت این پیام عصبی، با کاهش ضربان قلب باعث منظم شدن ضربان قلب می‌شود، این عمل می‌تواند منجر به کاهش فشارخون در عروق خونی گردد و به پیشگیری از ضربان نامنظم قلبی کمک کند.
‎به علت اینکه قلب با عملکرد این دارو انرژی کمتری مصرف می‌کند، می‌تواند به کاهش درد‌های قفسه‌ی سینه در آنژین‌های صدری کمک کند و همچنین پروپرانولول می‌تواند در پیشگیری از حملات قلبی به دنبال این درد‌های قلبی نیز مؤثر باشد و مرگ‌ومیر پس از سکته‌های قلبی را کاهش دهد. البته امروزه داروهای جدیدتری نیز از این گروه تولید شده است ولی پروپرانولول همچنان جزء داروهای بسیار پرمصرف محسوب می‌شود.
‎پروپرانولول در موارد دیگر نیز می‌تواند گزینه‌ی مناسبی جهت درمان و پیشگیری بیماری باشد. ازاین‌رو این دارو برای کاهش علائم فیزیکی ناشی از استرس مانند تپش قلب و لرزش بدن تجویز می‌شود. مشابه این علائم در افراد مبتلا به پرکاری غده‌ی تیروئید نیز دیده می‌شود و پروپرانولول به‌سرعت می‌تواند این علائم را تسکین دهد.
‎پروپرانولول همچنین به‌عنوان داروی رایجی در پیشگیری از سردردهای عروقی یا میگرنی کنترل‌شده تجویز می‌شود و می‌تواند گزینه‌ی مناسبی در افراد مبتلا به میگرن که سایر درمان‌ها برای آن‌ها مناسب نیست، قرار گیرد. مشاهده‌شده که پروپرانولول تعداد دفعات حملات میگرنی را کاهش می‌دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 9 =