آکادمی ظلی نیا

به احتمال زیاد در محیط کار در جلسات رسمی متعددی حضور یافته اید، همچنین ممکن است در خارج از محیطکار در سمینارها، کنغرانس ها، و جلسات حرفه ای در سخنرانی هایی حضور یافته باشید. با حضور در چنین جلساتی، می توانید نکاتی فراوان درباره نحوه ی سخنرانی موثر بیاموزید.

احتمالا دریافته اید که برخی سخنرانان با اعتماد به نفس و منظم جلوه می کنند و در نتیجه توجه مخاطبان را جلب می کنند. از سوی دیگر حتما سخنرانانی را نیز مشاهده کرده اید که گوش دادن به سخنانشان بسیار کسالت آور است. همچنین ممکن است سخنرانان حرفه ای را دیده باشید که در ازای دریافت مبلغی، به سخنرانی می پردازند.

با مشاهده ی رفتار دیگران به هنگام سخنرانی نه تنها می آموزید چه کارهایی را باید انجام دهید، بلکه می آموزید چه کارهایی را نباید انجام دهید. با این کار، به اهمیت آماده شدن برای سخنرانی پی می برید.

سخنرانی، یک ارتباط دو سویه بین مخطبان و سخنران را شکل می دهد. شناخت یکی از اصلی ترین ارکان پیشرفت یک سخنرانی است. شناخت از مخاطب از سوی سخنران و شناخت خود سخنران از خود باعث می شود که سخنرانی کارآمد و موثری شکل بگیرد که همه از فوائد آن بهره ببرند. گروه مخاطبان سخنرانی، به واژه ها و مفاهیمی که شما ارائه می دهید دقت می کنند. سپس به شخصیت شما و آنچه که در ظاهرتان قابل بررسی است، حساسیت نشان می دهند و شما را ارزیابی می کنند. اینجاست که تصمیم می گیرند به حرف ها و سخنان شما توجه کنند و یا از آن عبور کنند. وورکساز در این محتوا سعی دارد شما را با ویژگی های سخنران حرفه ای و مهارت هایی که برای اجرا بدان نیازمند می باشید، آشنا سازد.

چه عواملی موجب موفقیت یک سخنرانی رسمی می شود

من در سمینارهایم از حاضران درخواست کرده ام که فهرستی از عوامل موثر در موفقیت یک سخنرانی رسمی فراهم کنند. مواردی که آن ها ارائه داده اند عبارت است از:

مشخص کردن هدف:

قبل از هر چیزی از خودتان بپرسید هدف‌تان از ارائه‌ی سخنرانی چیست، آیا قرار است مطلبی را به مخاطبان‌تان آموزش دهید یا که فقط سرگرم‌شان کنید؟ اینکه به خودتان بگویید «خُب معلومه، آخه مجبورم!» پذیرفتنی نیست، باید دلیل قانع‌کننده‌تری پیدا کنید. اگر هرچه سعی کردید باز هم دلیل مشخصی به ذهن‌تان نرسید، مطمئن باشید مخاطبان‌تان هم دلیلی برای گوش دادن به شما نخواهند داشت.

رده سنی مخاطبان:

مخاطبان‌تان چه کسانی هستند؟ بچه مدرسه‌ای‌های شلوغ یا مُسن‌تر‌ها؟ سخنرانی برای همه‌ی رده‌های سنی یک‌ شکل نیست. جوان‌ترها جنب‌وجوش بیشتری دارند و کمتر سر جای‌شان بند می‌شوند، به همین دلیل مجبورید پیشاپیش به ترفندهایی فکر کنید که همه‌ی توجه‌شان را به شما بدهند. شاید حتی لازم باشد هر از گاهی حاشیه بروید و مثلا یک خاطره‌ی سرگرم‌کننده تعریف کنید تا دوباره جذب صحبت‌های‌تان شوند. این در حالی است که مُسن‌تر‌ها ترجیح می‌دهند دقیقا طوری صحبت کنید که شاخ‌ و برگ اضافی نداشته و کاملا منطبق بر نیازها و علایق‌شان باشد.

منظم و منسجم بودن:

سخنرانی باید منظم باشد و از منطق شخصی پیروی کند. نکات مطرح شده باید به هم مرتبط باشند تا درک آن برای مخاطبان آسان باشد.

پرداختن به موضوع اصلی:

سخن باید صریح، واضح و موجز باشد به گونه ای ک در پایان سخنرانی، مخاطبان درک درستی از نکات مهم و اصلی مطرح شده داشته باشند.

اعتماد به نفس:

سخنران باید مقتدر به نظر برسد، نه مستبد. او باید دانش کاملی از موضوع داشته باشد و با صدا و رفتار خود موضوعات مورد نظرش را با قطعیت و اطمینان بیان کند.

نشان دادن صداقت:

صداقت سخنران نیز مانند اعتماد به نفس او موجب جلب توجه و احترام مخاطبان می شود. در این حالت سخنران با انتقال صداقت و باورپذیری موجب می شود مخاطبان به سخنان او گوش بدهند.

نوشتن متن سخنرانی:

متن سخنرانی از سه قسمت مقدمه، بدنه و نتیجه‌گیری تشکیل می‌شود. دقت داشته باشید هر سه قسمت گفته شده را به ترتیب در متنی که تنظیم می‌کنید بگنجانید. مثلا اگر در مورد راهکارهای ترک سیگار می‌نویسید، ابتدا موضوع بحث را به مخاطبان‌تان معرفی کرده و سپس راهکارهای ترک سیگار را یک به یک بررسی کنید، در آخر نیز نوشته‌های‌تان را با یک جمع‌بندی کوتاه به پایان برسانید.

ارائه ی یک پیام به مخاطب:

در پایان سخنرانی، شما باید در حالتی جلسه را ترک کنید که دقیقا بدانید نکات مهم چه بوده اند. شما باید قادر باشید ایده ها و مضمون های اصلی را به وضوح درک کنید بدون اینکه در دام جزئیات گرفتار آیید. در حقیقت شما با پیامی به یادماندنی جلسه را ترک کنید.

مثبت جلوه کردن:

پیام های کلامی و غیرکلامیِ سحنران را باید با یگدیگر هماهنگ باشند و تاثیر مثبتی بر مخاطب داشته باشند. نکات مهم باید به بهترین شیوه انتقال یابند. سخنران، حتی زمانی که درباره ی مسائل مهم و حساس سخن می گوید، باید نکات مهم را به شیوه ای مثبت بیان کند.

تسلط بر اضطراب:

کسی که جلوی جمع احساس راحتی نمی‌کند، مخاطبانش دوست ندارند به او گوش کنند، حتی اگر پرمحتوا صحبت کند. مدام به خودتان تلقین کنید که بهترین سخنرانی عمرتان را ارائه خواهید کرد و برای اینکه از شدت اضطراب‌تان کم شود، چند نفس عمیق بکشید یا مثلا یک فنجان چای یا قهوه میل کنید. همچنین می‌توانید قبل از شروع سخنرانی اندکی پیاده‌روی کنید. در طول اجرا نیز با مخاطبان‌تان ارتباط چشمی داشته باشید و سعی کنید از مشاهده‌ی لبخندشان انرژی بگیرید.

برقراری ارتباط با مخاطب:

کسی که مطلبی را ارائه می دهد باید مسائل شمارا درک کند و درباره ی آن مسائل با زبانی که برای شما قابل درک باشد سخن بگوید. به این ترتیب شما اطلاعاتی مفید و مرتبط با موضوع دریافت می کنید.

شور و اشتیاق داشتن:

افرادی که هنگام سخنرانی شور و اشتیاق از خود نشان می دهند، زنده و پویا جلوه می کنند، علاقه مند به موضوع به نظر می رسند، و موجب می شوند مخاطبان نیز به موضوع علاقه مند شوند.

لذت بردن:

از لحظه‌ لحظه‌ی سخنرانی‌تان لذت ببرید. سعی کنید آرامش‌تان را حفظ کرده و از اینکه مقابل جمع قرار گرفته‌اید خوشحال باشید. بدانید اگر خودتان از کاری که انجام می‌دهید احساس رضایت کنید، مخاطبان‌تان هم حس خوبی از اجرای‌تان خواهند گرفت.

به کار بردن وصایل بصری برای بهبود ارائه:

وسایل بصری به کمک ارائه ی شفاهی پیام می آیند. فرد سخنگو از آن ها استفاده می کند تا نکته ی مهمی را مطرح کند.

این فهرست را به عنوان راهنمایی خود در نظر بگیرید، فهرستی از کارهایی که باید برای سخنرانی موفق انجام دهید. به طور خلاصه، این فهرست خاطرنشان می سازد که برای ارائه ی موفق یک موضوع، باید به سه نکته ی مهم توجه داشته باشید:

مطالب: محتوای سخن

سبک: چگونگی ارائه

تجهیزات کمکی: وسایل بصری که موجب درکِ بهتر پیام می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 6 =