آکادمی ظلی نیا

چه عواملی موجب عدم موفقیت در یک سخنرانی می شوند

برای اینکه پی ببرید چه عواملی موجب موفقیت یک سخنرانی می شوند، باید بدانید چه عواملی موجب عدم موفقیت یک سخنرانی می شوند و من در سمینار هایی که در طی سال ها برگزار کرده ام، از گروه های مختلف افراد خواسته ام دلایلی را که به عقیده ی آن ها موجب عدم موفقیت یک سخنرانی می شود، بیان کنند. پاسخ هایی که اغلب موارد دریافت کرده ام عبارتند از:

مضطرب و عصبی به نظر رسیدن:

گاهی اوقات فرد سخنران بی حرکت می ایستد و دستانش را در جیب ها فرو می برد. در این حالت، شما به اضطراب او پی می برید. در مواقعی نیز، فرد سخنران به جلو و عقب می رود و بی قرار است. گاه اضطراب سخنران از لرزش صدای او آشکار می شود. همچنین گاهی سخنران به مخاطبان اظهار می دارد که مضطرب است و موجب می شود که آن ها به جای تمرکز بر سخنان او، به اضطراب او توجه کنند.

یکنواخت به نظر رسیدن:

هیچ چیز کسالت بار تر از این نیست که سخنران با لحنی یکنواخت و بدون احساس و هیجان مطلبی را بیان کند. چنین سخنرانی مانند خواننده ای است که ناموزون می خواند.

بیش از حد آرام سخن گفتن:

اگر صدای فرد سخنران به گوش شنوندگانِ ردیف های پشتی نرسد آن ها بی علاقه و بی قرار می شوند.

عدم برقراری ارتباط چشمی:

اگر فرد سخنران هنگام سخنرانی با مخاطبان ارتباط چشمی برقرار نکند، آن ها نیز با او ارتباط برقرار نمی کنند. در این حالت آن ها به اعتماد به نفسِ سخنران شک می کنند و از خود می پرسند وقتی فرد سخنران به آن ها نگاه نمی کند، چرا باید به سخنان او گوش بدهند.

بلند روخوانی کردن اسلاید ها و برگه ها برای مخاطبان:

بدیهی است که عوامل بصری در بهبود ارائه ی موضوع بسیار موثرند. اما وقتی فرد سخنران، تمامی مطالب موجود در اسلاید ها و یا برگه ها را برای مخاطبان می خواند، به شعور آن ها توهین می کند. آن ها برای شنیدن سخنان فرد سخنران آمده اند، نه برای تماشای فردی که متنی را می خواند. از این گذشته، معمولا افراد به هنگام خواندن یک متن، لحنی یکنواخت پیدا می کنند.

استفاده از اسلاید های حاوی اطلاعات بیش از حد:

خواه از پاورپوینت استفاده کنید خواه از پروژکتور، در حال باید مراقب باشید که اطلاعات بیش از حد در آن ها نگنجانید، زیرا در این صورت، ارزش خود را از دست می دهند،. وقتی مخاطبان نتوانند تمامی نمودار ها و اطلاعات مندرج در اسلاید ها را مشاهده کنند، تمرکز خود را از دست می دهند، به ویژه زمانی که سخنان شما به شدت به اسلایدهای تان متکی باشد.

استفاده ی بیش از حد از کلمات تخصصی:

اگر در سخنرانی خود از کلمات تخصصی بسیاری استفاده کنید که برای مخاطبان نا آشناست، آن ها با سخنان شما ارتباط برقرار نمی کنند.

ارائه بیش از حد جزئیات:

گاهی اوقات ممکن است در سخنان خود جزئیات بیش از حدی را  بگنجانید و در نتیجه موضوع اصلی کمرنگ شود. با این کار موجب آزردگی مخاطبان می شوید و در نتیجه آن ها نکات اصلی را به خاطر نمی سپارند.

ور رفتن با تجهیزات سمعی بصری:

اگر هنگام سخن گفتن، زیاد درگیر استفاده از تجهیزات سمعی بصری باشید، مخاطبان به سخنان شما توجهی نمی کنند.

عقل کل به نظر رسیدن:

این حالت زمانی بوجود می آید که به جای اینکه مقتدر جلوه کنید، مستبد جلوه می کنید. در این حالت، لحنی تکبرآمیز به خود می گیرید و صدا و بیان تان حاکی از اعتماد به نفس بیش از حد می شود. گاهی اوقات، سخنرانان به هنگام پاسخ دادن به پرسش های مخاطبان چنین حالتی به خود می گیرند _ و در حقیقت چنین پیامی را انتقال می دهند: ((واقعا شما این را نمی دانید؟)) و یا (( چه سوال احمقانه ای! ))

مبهم جلوه کردن:

این وضعیت، نقطه ی مقابل وضعیت ارائه ی بیش از حد جزئیات است. در این حالت سخنران کلیاتی را بیان می کند بدون اینکه به موضوعات مشخص بپردازد و در نتیجه ابهام ایجاد می شود.

حاشیه رفتن:

در این حالت، سخنران بی وقفه سخن می گوید و زیاده گویی و تکرار، جایگزین ایجاز و وضوح می شوند.

بی نظم جلوه کردن:

در این حالت، سخنرانی از هیچ نظمی تبعیت نمی کند. سخنران نکات متعددی را بدون ترتیب مشخصی بیان می کند. در نتیجه مخاطبان ارتباط موثری با او برقرار نمی کنند.

شوخ طبعی بیش از حد:

شوخ طبعی یک سخنرانی رسمی می تواند بسیارموثر باشد. اما شوخیِ بیش از حد، جدیت موضوع را زیر سوال می برد و مخاطبان نمی توانند با موضوع ارتباط برقرار کنند.ممکن است مواردی را مشاهده کرده باشید که سخنران بیش ازحد سعی می کند بامزه باشد و یا خود پیش از مخاطبان نمی توانند با موضوع ارتباط برقرار کنند. ممکن است مواردی را مشاهده کرده باشید که سخنران بیش از حد سعی می کند بامزه باشد و یا خود پیش از مخاطبان به سخنان خود می خندد ( البته اگر مخاطبان هم بخندند) .

تمام سخنرانی بدون نتیجه:

برخی مواقع زمانی که سخنران از سخن گفتن باز می ماند، معلوم می شود که سخنرانی به پایان رسیده است. در این حالت سخنران، جمع بندی از بحث ارائه  نمی دهد.در نتیجه مخاطبان به هنگام ترک جلسه احساس می کنند سخنرانی ناتمام مانده است.

می توانید از 15 موارد مطرح شده در متن بالا فهرستی تهیه کنید از کارهایی که هنگام آماده شدن برای یک سخنرانی نباید انجام دهید. این موارد موجب می شوند، سخنرانی شما تاثیر مثبتی نداشته باشد. اغلب اوقات، سخنرانان به علت عدم آگاهی مرتکب این اشتباهات می شوند ؛ اما شما با مطالعه ی این موارد می توانید از انجام آن ها بپرهیزید. اگر بدانید چه کارهایی را نباید انجام دهید، دانستنِ اینکه چه کارهایی را باید انجام دهید آسان تر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − یک =