آکادمی ظلی نیا
سخنرانی حرفه ای چیست؟چگونه یک سخنرانی حرفه ای ارائه دهیم

با به کاربردن چه تکنیک هایی می توانیم یک سخنرانی عالی وبدون نقص ارائه بدهیم؟هدف از سخنرانی حرفه ای الهام بخشیدن ، انگیزه دادن، آگاه کردن مخاطب می باشد.هدف ما ازیک ارائه عالی یک تاثیرگذاری بینظیرروی مخاطب می باشد به طوری که مخاطب ازارائه عالی ما که نتیجه یک اتصال قدرتمند بامخاطب است، شگفت زده شده و لذت ببرد. شاید برای شماهم مثل من اتفاق افتاده باشد که درسمینارها وهمایشهایی شرکت کردید

که به قدری سخنران،عالی اجرا کرده بود که همه حضارازصمیم قلبشون از سمینار مربوطه راضی بودند.من به یاد می آورم دکترعلیرضا آزمندیان وقتی من دانشجودرشهر شاهرود بودم به دانشگاه ما آمدند.و یک سخنرانی بینظیررا بسیارپرانرژی ارائه کردند به طوری که همه حضار میخکوب شده بودند.

در ادامه به نکاتی که سخنرانی ایشان و سخنرانان برجسته دیگررا برگزیده وتاثیرگذارکرده است می پردازیم.

اولین گام شروع قدرتمند وعالی:

در یک سخنرانی حرفه ای شروع قدرتمند یکی از نکات بسیار حیاتی است.به روش های مختلفی می شود یک شروع عالی داشت یکی از این روش ها شروع بایک سوال کوبنده وبسیارکلیدی است،به عنوان مثال در یک سخنرانی که دررابطه با ثروت است می توان ازاین پرسش استفاده کرد ،کسی در این جمع هست که علاقه ای به افزایش حداقل سه برابری درآمدش نداشته باشه؟روش دوم برای شروع عالی استفاده از یک داستان یا تجربه شخصی مرتبط با موضوع سخنرانی است.

به عنوان مثال اگر موضوع سخنرانی پیرامون ترس ازسخنرانی است بیان یک تجربه پیرامون اولین تجربه سخنرانی وترس از مقابل جمع ایستادن یک شروع تاثیرگذار خواهد بود.سخنرانی وترس از مقابل جمع ایستادن یک شروع تاثیرگذار خواهد بود. سخنرانی وترس از مقابل جمع ایستادن یک شروع تاثیرگذار خواهد بود. سخنرانی وترس از مقابل جمع ایستادن یک شروع تاثیرگذار خواهد بود. سخنرانی وترس از مقابل جمع ایستادن یک شروع تاثیرگذار خواهد بود.سخنرانی وترس از مقابل جمع ایستادن یک شروع تاثیرگذار خواهد بود.
یک روش دیگر برای شروع سخنرانی حرفه ای بیان یک مطلب خاص وتکان دهنده در رابطه با یک مسئله رایج درجامعه است به عنوان مثال استفاه از آمار برای بیان میزان زمانی که افراد صرف ماشای تلویزیون می کنند یا آمار افرادی که هرروز با کشیدن سیگاریک قدم به مرگ نزدیکتر می شوند…
یک روش دیگرتشکر و قدردانی از مخاطب است که با حضور درسمینار ویا همایش شما تصمیم گرفته جزء ده درصد موفق افراد یک جامعه باشد.

دومین گام اتصال احساسی با مخاطب:

وقتی می خواهیم سخنرانی خود راشروع کنیم باید با توجه به مخاطبمان درنظرداشته باشیم چند درصد ازمخاطبانمان احساساتی وچند درصد منطقی فکر می کنند.انسانها معمولا احساساتی فکر می کنند ومنطقی توجیه می کنند،این جمله رابرایان تریسی مطرح می کند.و این به دلیل آن است که احساسات وذهن ناخوداگاه ما چندین هزار بار تند تر از منطق ما کارمی کنند.احساسات ما آنی کار می کنند، در صورتیکه منطق مان بعداز احساساتمان وارد کار می شود ودر این زمان ما به بررسی دلایل منطقی می پردازیم.برهمین اساس توجه به نکاتی که احساسات مخاطب را بر انگیزاند یکی از پارامترهای مهم در برقراری یک اتصال خوب وتاثیرگذار می باشد. به عنوان نمونه یک راه موثربرای برقراری رابطه احساسی با مخاطب

شناخت مخاطب وآشنایی با شرایط ودغدغه ها ومشکلات آنها می باشد. هرچقدرکه سخنران با مسائل ومشکلات مخاطب خود بیشترآشنا باشد تاثیر سخنان او در مخاطب بیشتر است.

4 مرحله برای تبدیل شدن به یک سخنران حرفه ای:

چگونه یک سخنران حرفه ای و شایسته شویم

دوستان عزیز سایت پرورش افکار قبل از هر چیزی باید به شما بگوییم که بهبود توان سخنرانی، موفقیت شما را در زندگی و شغل تان حدود پنج تا ده سال جلو می اندازد. توانایی سخنرانی در جمع کمک زیادی به اعتماد به نفس، شجاعت، وقار و اطمینان خاطر شما می کند، به همین دلیل است که به جرات می توان گفت یادگیری و ارتقای فن بیان و سخنرانی در جمع یکی از سرمایه گذاری های مهم و سودمند در تمام ابعاد زندگی می باشد؛ و شما اگر بخواهید برای رسیدن به موفقیت در زندگی کی توان آن را فرا بگیرید.

افرادی که قادر هستند در برابر مخاطبان زیادی صحبت کرده و به نحوی شایسته سخنرانی نمایند افرادی داناتر، باهوش تر، شایسته تر و اثرگذارتر از دیگران به نظر می آیند. شما زمانی که می ایستید و مقتدرانه شروع به صحبت می کنید، به نظر می رسد که آگاه تر و ماهرتر هستید و بیشتر از دیگران توانایی این را دارید که توجه دیگران را به سمت خود جلب نموده و آن ها را متقاعد نمایید.

۱ – بر ترس خود غلبه کنید

شاید برایتان جالب باشد که بدانید کتاب های رکوردهای گینس اعلام کرده که برای انسان ها، ترس از سخنرانی در جمع بیشتر از ترس از مرگ می باشد. ۵۴ درصد افراد بالغ سخنرانی در برابر جمع را در گروه بدترین تجربیات ممکن به شمار می آورند. حتی فکر کردن در مورد سخنرانی در برابر دیگران، هم می تواند حال افراد زیادی را بد کند. ضربان قلب آن ها را بالا ببرید و لرزه بر اندام آن ها بیندازید.

اما خوشبختانه همه ی آدم ها توانایی سخنرانی با اعتماد به نفس در برابر دیگران را دارا هستند. مدرس های بزرگ فن بیان و سخنرانی می گویند که دوست دارند در سمینارهای مربوط به سخنرانی به مخاطبان خود بگویند که همه ی انسان ها ذاتا یک سخنران عالی و حرفه ای هستند. به این دلیل که ما اولین سخنرانی در جمع را درست پس از تولد، کاملا برهنه و در اتاقی پر از افراد غریبه انجام داده ایم.

ترس از سخنرانی کردن در جمع، یک ترس آموخته شده است. هیچ کس با آن متولد نمی شود. افراد این ترس را در طول زندگی و در نتیجه تجربیات منفی آموزش می بینند. سپس این باور محدود کننده را در خود ایجاد می کنند که من این گونه هستم؛ اما این باور به هیچ وجه درست نیست و موجب عدم دستیابی شما به موفقیت در زندگی در ابعاد مختلف آن می شود.

۲ – سخنرانی یک مهارت آموختنی است

صلاحیت سخنرانی کردن و ارائه های درست درسی و کاری یک مهارت محسوب می شوند؛ یعنی عاداتی هستند که شما با تکرار و تمرین می توانید آن ها را آموزش ببینید. یک بار از شخصی به نام آلبرت هوبارد، یکی از پرکارترین نویسنده های تاریخ آمریکا سوال کردند که چگونه می توان به نویسنده ماهر و توانایی تبدیل شد؟ و او در پاسخ این سخن جاودانه را به زبان آورد: «تنها راه یادگیری نوشتن این است که بنویسید، بنویسید، بنویسید، بنویسید، بنویسید و بنویسید».

به عبارت گویاتر، تنها راه یادگیری سخنرانی این است که سخنرانی کنید، سخنرانی کنید، سخنرانی کنید، سخنرانی کنید، سخنرانی کنید و سخنرانی کنید. با تمرین سخنرانی در برابر گروه های کوچک و بزرگ، کم کم ترس ناپدید شده و با اعتماد به نفس، شجاعت و هیجان جایگزین می شود.

۳ – شروع کنید

تعداد بی شماری از صاحبان کسب و کار روش سخنرانی اثرگذار و شایسته را از مدرسان پرسیده اند. به همه ی آن ها یک پاسخ داده شده است. این که برای کسب مهارت در سخنرانی و به طبع آن موفقیت در زندگی در یک انجمن محلی مربوط به سخنران ها عضو شوید و در جلسات هفتگی و ماهانه آن ها شرکت کنید.

این سازمان ها از روشی استفاده می کنند که روان شناس ها آن را حساسیت زدایی سیستماتیک می گویند. یعنی جلسات را به روشی برگزار می کنند که هر بار شما هم فرصت سخنرانی داشته باشید تا به تدریج بیشتر از خود سخنرانی به فکر آماده کردن آن باشید. به این روش رفته رفته مهارت شما در سخنرانی و فن بیان بیشتر و بیشتر می شود.

۴ – تلاش کنید که در سخنرانی بهتر و بهتر شوید

تنها راه یادگیری سخنرانی این است که سخنرانی کنید. بزرگان و مدرسان سخنرانی می گویند که پس از سال های طولانی حضور در صنعت سخنرانی حرفه ای به این نتیجه دست پیدا کرده اند که ارتباط مستقیمی بین تعداد دفعات سخنرانی در برابر جمع و توان فرد در جذب مخاطبان وجود دارد.

یکی دیگر از مزیت های یادگیری مهارت سخنرانی در جمع، به غیر از ارائه های بهتر، فروش محصول بیشتر، کسب درآمد بالاتر و فراهم کردن زندگی بهتر برای خود و خانواده این است که اعتماد به نفس شما به شدت افزایش پیدا می کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − 2 =