×
24 مهر 1398

سبک های ارتباطی

آگاهی از سبک های ارتباطی در داشتن ارتباطی موثر، کارآمد و طولانی مدت تاثیر گذار است . زمانی که با دیگران ارتباطی  موثر داشته باشید، مورد احترام  آنان قرار می گیرید و زندگی شاد و موفق تری خواهید داشت. همه ما در طول روز با افراد مختلفی مانند راننده تاکسی یا مغازه دار برای خرید یک وسیله روبرو می شویم. اما آیا تا حالا به طبقه بندی کردن رفتارهای خود در طول روز توجه کرده اید؟ به نظر شما تقسیم بندی کردن رفتارها در روابط ما تاثیر گذار است یا کار بیهوده ایست ؟ این تقسیم بندی کاری است که توسط روانشناسان انجام شده است که تحت عنوان سبک های ارتباطی شناخته می شود. داشتن ارتباط موثر با دیگران در رسیدن به اهداف به شما کمک شایانی می کنند. در این مقاله توضحات کاملی داده شده است.

انواع سبک ارتباطی

هر فردی برای رابطه برقرار کردن با دیگران روش خاصی دارد و با سبک های مختلفی رفتار می کند، که اگر در مورد سبک های ارتباطی اطلاعات بیشتری داشته باشید می توانید ارتباط های کاربردی تری داشته باشد. انواع سبک ارتباطی عبارتند از:

سبک ارتباطی پرخاشگرانه

در این سبک ارتباطی فرد از تهدید کردن، ضایع کردن حق و توهین کردن به دیگران استفاده می کند. این افراد معمولا حق به جانب هستند و چیزی به غیر خود و خواسته هایشان برای آنان اهمیت ندارد. در اکثر مواقع افرادی که از سبک ارتباطی پرخشگریانه استفاده می کنند، شنوده خوبی نبوده و همواره عصبی و اخمو دیده می شوند. استراتژی عالب این افراد برای کنترل دیگران تحقیر است که سبب اطاعت همراه با نارضایتی آنان می گردد

چرا افراد از سبک پرخاشگرانه استفاده میکنند؟

این افراد برخلاف ظاهرشان ترس زیادی از شکست  دارند و دارای اعتماد به نفس پایینی هستند و این افراد از اینکه با این روش دیگران در نظر خودشان کنترل می کنند لذت می برند و بالاخره این رفتار راهی است برای خالی کردن خشمی که از جای دیگر است.

نتیجه رفتار پرخاشگرانه:

افراد پرخاشگر یک تعارض را با طرف مقابل به وجود می آورند مثلا بسیاری از دعواهای خیابانی هر دو نفر از سبک پرخاشگرانه استفاده می کنند و در هر صورت هیچ کس فردی که با دعوا کارهایش را انجام می دهد محترم نمی داند.

سبک ارتباطی منفعلانه

در این نوع ارتباط فرد با معذرت خواهی زیاد و کوچک کردن خودش تمامی حقوق شخصی و افکار و احساساتش را نادیده می گیرد.در این سبک افراد همیشه حق انتخاب  را به دیگران می دهند و توانایی برنامه ریزی ندارند و همیشه رفتارشان موافق با دیگران است و هیچگونه اعتراضی نمی کنند. در مواجه شدن با هر موردی خود را موافق نشان می دهند. این افراد دچار عدم قدرت، اضطراب و نداشتن اعتماد به نفس و ناکامی وخشم هستند و دیگران از آنها توقع بالایی دارند و توانایی گفتن نه را ندارند.

چرا افراد از سبک منفعلانه استفاده می کنند؟

به دلایل زیادی ممکن است افراد از سبک منفعلانه استفاده کنند، نگرانی در مورد تایید نشدن، نگرانی از انتقاد، نگرانی از بی ادب به نظر رسیدن، نگرانی از مورد بازیچه قرار گرفته شدن توسط دیگران

نتیجه رفتارمنفعلانه

زمانیکه فرد از این سبک استفاده مییکند باعث ناکامی ، خشم از خود ، تنفر از دیگران ، کم شدن اعتماد به نفس و کم شدن روابط با دیگران می شود.

سبک رفتار جراتمندانه

در این نوع ارتباط اضطراب به راحتی بروز داده می شود و افراد به دنبال اهداف خود بدون ضایع کردن حق دیگران هستند. در این سبک ارتباط دو طرفه است و از قضاوت استفاده نمی کنند و با توجه به انتخاب خود رفتار می کنند و باک استفاده از برنامه ریزی درکارهای خود محکم هستند اجازه سواستفاده به کسی نمی دهند و برای خود احترام قایلند. این افراد کنترل بیشتری روی زندگی خود دارند و از روابط خودشون راضی هستند و در نظر مردم احترام بیشتری دارند چون محکم هستند. در رفتار جراتمندانه افراد درخواست خود را قاطعانه بیان می کنند و توانایی گفتن نه را دارند. برای بیان کردن قاطعانه درخواست، در ابتدا باید دید این درخواست در توان طرف مقابل است یانه؟ وسپس درخواست را به صورت روشن و بدون ابهام بیان کرد.

سبک ارتباطی مستقیم

ویژگی اساسی این سبک ابراز وجود کردن و ارتباط به روش مستقیم است و بهترین سبک ارتباطی است. در ابراز وجود دو طرف رضایت دارند. هدف از شیوه های ابراز وجود رعایت اصول مهم ارتباط است که احترام به حقوق خود و دیگران است. زمانیکه ابراز میکنید محکم بایستید وبه چشمان طرف مقابل خیره شوید وبرای بیان احساساتتان با لحنی آرام، رسا، ومحترمانه استفاده کنید وبه جای واژه شما از واژه من استفاده کنید به عنوان مثال به جای اینکه بگویید: “شماباعث ناراحتی من شدید” می گویید” من ناراحت هستم”. یادگیری سه عبارت ” من فکرمیکنم، من احساس میکنم و من میخواهم. ” کمک میکند تا با استفاده از ابراز وجود خواسته هایتان را بیان کنید

مزیت سبک ارتباط مستقیم

احساسات نقش مهمی در رفتار دارد و در مواقعی که آسیب پذیر هستید بیشتر از سبک منفعلانه استفاده می کنید اما سبک  مستقیم از خشم و ناراحتی و ناکامی در ارتباط جلوگیری میکند. تقاضا کردن از دیگران طبیعی است و هیچکس توانایی خواندن ذهن طرف مقابل را ندارد ابراز وجود توانایی بیان کردن احساسات بصورت روشن وتاکید بر رعایت اصول شخصی و حقوق دیگران است. یادگیری  مهارت ابراز وجود در جهت بهبود رابطه وسلامتی شماست ومیتوان با کمک گرفتن از مشاورین و روانشناسان آنرا آموخت و در مواقعی که لازم است بکار برد تا در زندگی روزمره روابط کارآمدتری داشت.

سبک ارتباطی قاطعانه یا ابراز وجود:

یک فرد قاطع  هم حق و حقوق خود و هم حق و حقوق دیگران را رعایت می کند. آنها برخلاف افراد سلطه پذیر که خود را متهم می کنند، و بر خلاف افراد پرخاشگر که همواره دیگران را متهم می کنند، در تبیین و پیدا کردن راه حل به جای متهم کردن دیگران به مسئله و چگونگی حل آن توجه می کنند. چنین سبکی از برخورد را مسئله مداری، در مقابل من مداری و تو مداری، می نامند.افراد قاطع نکات مثبت و منفی را هم در خود و هم در دیگران به صورتی منصفانه می بینند و در عین حال هم برای خود احترام قائلند و هم برای دیگران. برهمین اساس، در حل تعارضات هم قادرند دیدگاههای خود را به وضوح بیان کنند و هم احترام خود و دیگران را حفظ نمایند. بر همین اساس افراد قاطع در حل تعارضات بیشتر بر گفتگو تاکید می کنند و مایل به برقراری رابطه با دیگران هستند.کسی که هم برای خود ارزش و احترام قائل است و هم برای دیگران، توانایی یادگیری گفتگو کردن روشن، شنونده حرف دیگران بودن، منصف بودن، احترام برانگیز بودن، و صریح بودن را خواهد داشت.

محمد ظلی نیا

مدرس توسعه فردی و مالی، نویسنده کتاب انسان قدرتمند، برگزار کننده سمینارهای مختلف در سراسر کشور، بنیانگذار موسسه رواق اندیشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =