آکادمی ظلی نیا

تغییر در نگرش باعث میشود انسان دیگران را هم درک کند و بپذیرد که یک شخص دیگر یک زاویه دیگر را با خود به همراه دارد جدا ازاینکه اون نگرشش درست یا غلط است.انسان موفق همواره از زاویه دیدهای متفاوت استفاده میکند پس کسی که به خوبی گوش میکند به خوبی نظرات موافق ومخالف را میبیند.خیلی ازمشکلات زندگی ما اگر حل نمیشود برای این است که ما همواره از یک زاویه دید خاص به اون مسئله نگاه میکنیم. واگر کمی تغییردر نگرش خود بوجود اوریم زندگی راحت تری خواهیم داشت. تغییر در نگرش نه تغییر در مسیر درست یا غلط.ما باید افق دیدمان را بازکنیم نه در صورت مسئله تغییردهیم.

جور دیگر دیدن یعنی خودت را از یک زاویه دید دیگر نگاه کن. برای خودت بن بست قرارنده. یا یک راهی پیدا کن یا یک راهی بساز. آدم هایی که  مسئله رو عوض میکنند بی مسئولیت و سطحی بین هستند.

یک راه حل برای اینکه تغییر در نگرش شما بوجود بیاید باید نظرات مختلف رو بخونید و بپرسید. توجه داشته باشید اصلا نیاز نیست بپذیرید. یکی از راهکارهایی که سبب میشود تا افراد در محیط کارشان با انگیزه بالاتری کار کنند، توسعه و رشد مثبت اندیشی است. این مدل از افکار باعث میشود تا بتوانیم با دید وسیع تر و منطقی تر به ماجرا نگاه کنیم و برای حل مساله راه حل پیدا کنیم. چند راهکار زیر میتواند کمک کننده باشد

1– ورودی های مثبت تان را بیشتر کنید

این جمله خیلی ساده به نظر میرسد اما یکی از راههای اصلی ایجاد تفکر مثبت در افراد است. اطرافیان شما، موزیکی که گوش میکنید، محتوایی که مطالعه می کنید و …ورودی های شما هستند و خیلی ساده است که به راحتی می توانند تفکر شما را تغییر دهند.

2– عادتهای مثبت در خود راه اندازی کنید بعضی ازعادتها سبب میشوند تا افراد نسبت به دنیا دید بهتری داشته باشند. یکی از این عادتها، توانایی توجه به جزییات دوست داشتنی زندگی است. این اتفاقات ممکن است خیلی بزرگ نباشند و خیلی عجیب نباشند اما میتوانند برای مدت زمان کوتاهی در فرد حس خوب ایجاد کنند. توجه به این جزییات کوچک میتواند سبب ترشح دوپامین در مغز و ایجاد تفکرات مثبت شود.

3– حل مساله انجام دهید زمانی که رخداد ناگواری رخ میدهد و مسئله ای ایجاد می کند خیلی سخت است که افراد به مساله توجه داشته باشند و دنبال مقصر نباشند، زیرا این کار سبب میشود تا تنش ناشی از مساله با سرعت بیشتری رفع شود. سعی کنید دنبال مقصر نباشید و به حل مساله بپردازید.

دید مثبت به زندگی بسیار مفید است. برای توسعه‌ی دید مثبت باید کنترل آن را یاد بگیرید. همچنین باید یاد بگیرید برای خود و زمان‌تان ارزش قائل شوید. روش دیگری که می‌توانید دید مثبت به زندگی را تقویت کنید، پیدا کردن راه‌هایی برای مقابله با استرس است، چون استرس شما را به سمت افکار منفی سوق می‌دهد.

در اینجا چند راه کار به شما پیشنهاد میکنیم :

رفتار صحیح و تاثیر مثبت بر روی زندگی

رفتار شما در مقابل مشکلات زندگی خوشحال یا ناراحت بودن شما را مشخص می‌کند. شما نمی‌توانید اتفاقاتی را که برای ‌تان پیش می‌آید تغییر بدهید، ولی می‌توانید رفتار خود را در مقابل آنها تغییر بدهید. شما هر بار که به مشکل می‌خورید، نوع رفتارتان را انتخاب می‌کنید.

مثلا چرخ موتور پنچرمی‌شود، هیچ ‌کس دوست ندارد این اتفاق برایش بیفتد.حالا شما حق انتخاب دارید که چگونه با شرایط کنار بیایید. شاید بسیار ناراحت شوید و به موتور مشت بکوبید، فشار خون ‌تان را بالا ببرید و بعد از آن، بالاخره چرخ را عوض کنید. اگر شما ناراحت شدن را انتخاب کنید،‌ زمان زیادی ناراحت خواهید ماند.

در حالت بعد، شاید شما ناراحت نشوید و پنچر شدن چرخ موتور را به ‌عنوان اتفاقی قبول کنید که ممکن است در زندگی پیش بیاید. نفس عمیقی بکشید و در آخر چرخ را عوض کنید. اگر شما ناراحتی را انتخاب نکنید، زمان ناراحتی شما چندان طولانی نخواهد شد. در واقع می‌توانید به آن مثبت فکر کنید.

به اتفاقات زندگی مثبت نگاه کنید

طرز صحبت شما درباره اتفاقات زندگی روی رفتار شما تأثیر می‌گذارد. اگر شما به اتفاقات دید منفی داشته باشید، هر بار که آن اتفاق رخ بدهد شما ناراحت می‌شوید، ولی اگر نگاه مثبت داشته باشید، رفتار‌تان نسبت به آن موضوع تغییر می‌کند.مثلا شما با پیام ناراحت‌ کننده‌ای از خواب بیدار می‌شوید. شاید با خود بگویید «امروز که خراب شد»، ولی با دید مثبت به موضوع نگاه کنید و با خود بگویید «خب این خبر بد بود، ولی روز من تازه شروع شده».اتفاقی که افتاده هیچ‌گاه تغییر نمی‌کند، ولی رفتار شما می‌تواند نسبت به موضوع عوض شود و رفتار شما را اصلاح کند

صحبت کردن‌ تان را اصلاح کنید

جملاتی مثل «من نمی‌تونم این کار رو انجام بدم»، شما را به سمتی سوق می‌دهد که به عدم توانایی برای انجام آن کار باور پیدا کنید.اگربگویید کارغیرممکنی است، آن کار برای شما غیرممکن می‌شود.به جملات مثبت مثل «من می ‌تونم این کار رو بکنم، اگه قدم‌ به‌ قدم پیش برم» فکر کنید.

تشکر کردن را تمرین کنید

تشکر کردن در زندگی روزمره ضروری است، چون رفتار‌تان را اصلاح و مسائل خوب را برای شما تداعی می‌کند. این کار کمک می‌کند به نکات مثبت زندگی توجه کنید، نه به اینکه چه کاری را اشتباه انجام داده‌اید.

از زندگی‌تان لذت ببرید

خوشحالی در لذت بردن از چیز‌هایی است که دارید، نه چیزهایی که می‌خواهید داشته باشید. اگر اینگونه فکر کنید همیشه به دنبال چیزهایی می‌گردید که شما را خوشحال کنند و از چیزی لذت نمی‌برید.

به اهداف‌ تان فکر وآنها را به واقعیت تبدیل کنید

ثابت شده است که اگر به رسیدن به هدف‌تان فکر کنید و درباره‌ی آن رؤیا پردازی کنید، دستیابی آن هدف بسیار راحت تر خواهد بود. همچنین مطالعات نشان می‌دهند اگر فقط به آن هدف نهایی فکر کنید و از تصور کردن آن لذت ببرید و نه مسیر رسیدن به هدف، این کار دستیابی شما به هدف را سخت ‌تر می‌کند و باعث می‌شود شما کندتر پیشرفت کنید. به اهداف‌ تان فکر و درباره‌ی آنها رؤیا پردازی کنید، ولی باید به مشکلاتی که در راه رسیدن به آنها برخورد می‌کنید نیز فکر کنید تا روند پیشرفت ‌تان کند نشود.

دوستان‌تان را از میان آدم‌های مثبت‌اندیش انتخاب کنید

دوستان‌ شما و رابطه با آنها بخش بزرگی از دید شما به زندگی را تشکیل می‌دهند. باید دوستان‌ تان افراد شادی باشند و تنها در این صورت است که شما نیز به شاد بودن ترغیب می‌شوید. افرادی را انتخاب کنید که در زندگی شاد هستند و رابطه با افراد منفی‌ باف را قطع کنید.

وقتی با دوستی برخورد می کنیم که مثل ما فکر نمی کنه.

وقتی با عزیزی مواجه می شویم که نظراتش ظاهراً کاملاً مخالف با نظرات ماست.

وقتی با انسانی روبرو می شویم که خط بطلان بر اندیشه ها، باورها و اساسی ترین اصول اعتقادی ما می کشد.

به یاد این اثر بسیار ارزشمند از مارکوس رائتز بیفتیم :

شاید او هم به همان حقیقتی ناظر است که ما ناظریم! ولی از زاویه ای دیگر.

سعی کنیم علاوه بر شنیدن نظرات دیگران، زاویه دید آنها را هم دریابیم.

از این طریق خیلی راحت تر از گرفتاری در دام تعصب رهایی می یابیم.

اهمیت زاویه دید در زندگی

باعث می شود از این طریق خیلی راحت تر به تفاهم برسیم.

از این طریق خیلی راحت تر به حقیقت نزدیک بشویم.

فقط باید باور کنیم که ما هم به همه حقیقت آن گونه که هست آگاه نیستیم.

فقط باید باور کنیم که دو مفهوم ظاهراً متضاد ممکن است وجوه متفاوتی از یک حقیقت باشند.

که ما ارتباط بین آنها را نمی دانیم و به همین دلیل متضاد به نظر می آیند.

همانطور که می بینید اهمیت زاویه دید در شعرآقای عباس بهرامی به وضوح پیداست

نتوانی متوقف کنی این ثانیه را

بر حذر باش نبازی به زمان قافیه را

گر که در زاویه ی دید تو، دنیا تنگ است

لاجَرَم کوش که تغییر دهی زاویه را

 “مهم نیست که به چیزهای مختلف، چگونه نگاه میکنید، آنها همانطور که هستند خواهند ماند!

  اما احساساتی که درون شما تولید میشود، کاملا تحت تاثیر زاویه نگاه شماست.“

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 15 =