آکادمی ظلی نیا

آیا تا به حال تصمیم جدی برای درس خواندن گرفته اید؟

خب،توانستید درس بخوانید؟هنگام درس خواندن خوابتان گرفت؟هنگام درس خواندن احساس گرسنگی و تشنگی کردید؟هنگام درس خواندن به یاد خاطرات چندین و چندساله بادوستانتان افتادید و یا مسائلی که فراموش کرده بودید را به خاطر آوردید؟

آیا به این فکر کرده اید که چرا همه اینها در زمان درس خواندن به ذهنتان آمد؟

بله درست حدس زدید!چون شما انگیزه لازم و کافی را برای درس خواندن نداشتید.یا بهتر بگویم شما برای درس خواندن اصلا انگیزه نداشتید.

ابتدا باید بدانیم که انگیزه چیست؟

انگیزه طیف وسیعی از جنبه‌های زیستی، هیجانی، اجتماعی و شناختی را شامل می‌شود که رفتار ما را شکل می‌دهد. واژه‌ی انگیزه معمولا در بیان چرایی اعمال دیگران به کار می‌رود. به‌عنوان مثال، هنگامی که می‌بینید یک دانشجو هر شب وقت زیادی را صرف درس خواندن می‌کند، یعنی انگیزه‌ی زیادی برای تحصیل در رشته‌ی تحصیلی مورد علاقه‌اش دارد و یا یک دونده مدت زیادی را بدون خستگی می دود برای موفقیت در مسابقات دومیدانی است.

انگیزه به عواملی برمی‌گردد که رفتارهای هدفمند فرد را تعیین و آنها را آغاز و در طول مسیر هدایت می‌کند و به آنها تداوم می‌بخشد. انگیزه در واقع چرایی رفتار است؛ یعنی همان نیازها یا خواسته‌هایی است که رفتار ما را هدایت می‌کنند و آنچه را انجام می‌دهیم توضیح می‌دهند. در حقیقت انگیزه دیده نمی‌شود، اما می‌توانیم بر اساس رفتارهای قابل مشاهده برای آن موجودیتی قائل شویم.

حال به بررسی انواع انگیزه میپردازیم:

انگیزه بیرونی چیست؟

انگیزه بیرونی چیست؟ انگیزه بیرونی همان نیروی محرکه‌ای است که باعث می‌شود برای دستیابی به پاداش یا جلوگیری از تنبیه شدن، طور خاصی رفتار کنیم یا کار خاصی انجام بدهیم. مثال این قضیه زمانی است که برای دریافت تأیید رئیس، اضافه‌کاری می‌کنید یا برای پرهیز از جریمه و تنبیه شدن، به‌موقع سر کار حاضر می‌شوید. انگیزه‌های بیرونی در تلاش برای پیروزی در مسابقات و رقابت‌ها و برای دست‌یابی به یک جایزه هم خود را نشان می‌دهند.

در تمامی مثال‌هایی که عنوان شد، فرد به‌دنبال رسیدن به یک پاداش یا گریختن از تنبیه است. این سبک از انگیزه‌ها به عوامل خارجی بستگی دارند و طبیعی است که گاهی‌اوقات، انگیزه پنهان پشت کارهای مختلف، پاداش و تنبیه باشد و نه دست یافتن به لذت و رضایت.

انگیزه درونی چیست؟

انگیزه درونی دقیقا نقطه مقابل انگیزه بیرونی است. این نوع از انگیزه به‌خاطر رسیدن به رضایتی درونی در شما ایجاد می‌شود. در واقع، خود اعمال و رفتارها برایتان مهم هستند و به عاملی خارجی گره نمی‌خورند. مثلا برای تجربه حسی خوشایند، تصمیم می‌گیرید که به تماشای یک فیلم کمدی در سینما بنشینید یا برای دل خودتان آهنگی با گیتار بنوازید. انگیزه‌هایی درونی، شما را به سمت انجام کاری خاص یا بروز رفتاری ویژه سوق می‌دهند.

به‌عبارت بهتر، اعتبار انگیزه‌های درونی از عاملی خارجی مثل پاداش یا تنبیه وام نمی‌گیرند. زمانی‌که هیچ نیروی خارجی برای رسیدن به اهداف و خواسته‌ها وجود نداشته باشد، انگیزه انجام امور، انگیزه‌ای درونی خواهد بود. انگیزه‌های درونی یعنی شوق انجام کارهای مختلف به نیت لذت بردن و کشف فرصت‌ها، یادگیری یا شکوفا کردن استعدادهایی که در درون‌تان وجود دارند. آخرین باری که کاری را به هدف شادمانی و لذت بردن انجام داده‌اید، به‌خاطر دارید؟

تفاوت میان انگیزه‌های درونی و بیرونی چیست؟

همان‌طور که پیش‌تر هم گفته شد، انگیزه‌های درونی با هدف رضایت و لذتی انجام می‌شوند که نتیجه خود عمل یا رفتار است و انگیزه‌های بیرونی نتیجه میل به رسیدن به یک پاداش یا دور شدن از یک تنبیه هستند. حال بهتر است به گذشته‌ها مراجعه کنید و ببینید که عامل انگیزشی برای رسیدن به آرزوها و اهداف‌تان چه بوده است؟

یکی از دلایل فقدان یا کمبود محرک و نیروی انگیزشی پایدار در زندگی، تأکید و تکیه کردن بر عوامل محرک بیرونی است. انگیزه‌های درونی پایدارتر هستند و به مدتی طولانی، میل و انگیزه رسیدن به اهداف و خواسته‌ها را در وجودتان بیدار نگه می‌دارند. اما علت چیست؟

دلیل این موضوع کاملا مشخص است. زیرا انگیزه‌های بیرونی، وابسته به پاداش و تنبیه‌های خارجی هستند. پس زمانی‌که تنبیه و پاداش از بین برود یا به عبارت دیگر، خبری از عوامل خارجی نباشد، دیگر میلی برای رسیدن به خواسته یا هدفی خاص هم وجود نخواهد داشت. ضمن اینکه انگیزه‌های خارجی همیشه موقتی و غایی هستند و کنترلی بر آنها وجود ندارد.

وقتی انگیزه‌ای درونی، شما را به سمت انجام کاری می‌کشاند، در خود مسیر و حین انجام کار به لذت و رضایت دست پیدا می‌کنید. یعنی آنچه انجام می‌دهید، خودش پاداش و جایزه است. بنابراین اگر به‌درستی از عهده کار مورد علاقه‌تان برآیید، به منبعی از انگیزه دست خواهید یافت که تمام‌نشدنی است.

راهکارهایی که باعث افزایش انگیزه شما برای درس خواندن می شود:

1.فضایی که برای درس خواندن به دنبال آن هستید باید فضایی بسیار آرام و خلوت باشد و حتی الامکان وسایلی که تمرکز آدم را بهم نمیزند درآنجا نباشد.

2.تمام وسایلی که برای درس خواندن به آن نیاز دارید را پیش از درس خواندن تهیه کنید؛چرا که اگر حین درس خواندن به دنبال آنها باشید تمرکز شما را برهم خواهد زد.

3.بدن زمانی تمام حواسش را پی درس خواندن میبرد که گرسنه و تشنه نباشد؛پس مقداری آب و خوراکی های سالم رانزد خود بگذارید تا در زمان گرسنه شدن و تشنه شدن آنها را در دسترس خود داشته باشید.

4.هنگام درس خواندن لباس هایی بپوشیدکه ساده باشند و باعث حواس پرتی شما نشوند مثلا شلوار گشادی که دائما بخواهید آن را بالا بکشید و یا ظاهرتان تمرکزتان را بهم نزند موهایتان را ببندید که جلوی صورتتان نباشد

5.تلفن همراه خود را در حالت سکوت قرار داده و آن را دور از دسترس خود قرار دهید.

6.هدف درس خواندن خود را مشخص کنید.قبل از درس خواندن مشخص کنید که الان که میخواهید مشغول درس خواندن شوید باید چه چیزی را یاد بگیرید.

7.در قبال رسیدن به هدف خود را برای درس خواندن به خود جایزه دهید.

8.برنامه ریزی درسی برای خودتان تهیه کنید.

9.به خودتان بگویید که کم حجم درس خواندن بهتر از شب امتحانی بودن و یک شبه درس خواندن است.

10.میز تحریر خود را منظم و مرتب نگه دارید.

11.خیال پردازی در هنگام درس خواندن ممنوع.اگر ذهنتان به طور ناخودآگاه به سمت خیال پردازی رفت به خودتان یادآوری کنید که اگر حال درس نخوانید بعدا با مشکل مواجه می شوید و مجبورید حجم وسیعی از جزوه و یا دفترتان را بخوانید.

12.هنگام درس دادن معلم و استادتان سعی کنیدنکات مهم را یادداشت کنید چرا که قطعا مفید خواهد بود و شما را برای درس خواندن بیشتر آماده می کند.

13.خواب کافی داشته باشد و سعی کنید 8ساعت خواب را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 13 =