آکادمی ظلی نیا

افراد موفق در زندگی و کسب کار، از هوشمندی خاصی بهره مند هستند که این امکان را به آن ها می دهد تا در صورت داشتن یک تجربه ناموفق، ناامید نشوند و در صدد پیدا کردن راه دیگری برای دست یابی به هدف خود باشند، درواقع از اشتباهات خود درس می گیرند و آن را تکرار نمی کنند. زمانی که تجربه ای ارزشمند چه بسا ناموفق را به سختی به دست می آورید، بهترین دستاوردی که برای شما به همراه دارد این است که می توانید شرایط را تحلیل کنید تا دوباره مرتکب اشتباهات گذشته نشوید. جالب است بدانید رمز پیروزی افراد موفق در زندگی همین است که نه تنها اشتباهات گذشته خود را تکرار نمی کنند بلکه از آن ها در جهت موفقیت در زندگی خود استفاده می کنند.

از تک تک دقایقشان استفاده می کنند:

بسیاری از افراد برای هر ساعت از روز برنامه‌ی به خصوصی می‌ریزند. تفاوت کارآفرینان موفق با آدم‌های معمولی این است که آنها برای هر دقیقه از روزشان برنامه‌ریزی مخصوص دارند. از نظر آنها زمان تنها سرما‌یه‌است که حدر رفتن آن هیچ جبرانی ندارد.

همیشه و در هر شرایطی به تلاش خود ادامه می دهند:

ایلان ماسک، کارآفرین، مخترع و میلیارد معروف دنیا را می توان یکی از افراد سرشناس و موفق دانست که کمتر کسی نامی از او نشنیده است. ایلان ماسک تمام موفقیت خود را مدیون تصمیم گیری درست و به موقع است؛ چرا که این کارآفرین پرآوازه همیشه بهترین عملکرد را در شرایط سخت و ناامید کننده از خود نشان داده است. در سال 2008 وقتی شرکت اسپیس ایکس به دلیل هزینه‌های بالای تولید و راه اندازی موشک فالکون یک دچار مشکلات مالی شد و همچنین زمانی که شرکت تسلا در آستانه‌ی ورشکستگی بود.

ماسک برای زنده نگه‌داشتن کسب و کارهای خود از سرمایه‌ی شخصی‌اش استفاده کرد، او همچنین برای ساخت شهر خورشیدی جدید نیز وام‌های بانکی زیادی گرفت و با این استراتژی توانست این شرکت‌ها را راه اندازی و سرپا نگه دارد.خیلی از افراد با قرارگیری در شرایط سخت تمام امید خود را از دست می‌دهند و هیچ تلاشی نمی کنند، اما ایلان ماسک به‌عنوان یک مدیر موفق با تمام قوا تلاش کرد و با تمرکز روی اهدافش توانست شرایط را به بهترین حالت ممکن تغییر دهد. وقتی شرایط مطابق میلتان نیست و احساس شکست می کنید، روی اهداف خود متمرکز شوید و با تلاش فراوان شرایط را به‌دلخواه خود تغییر دهید و بدین صورت یک شخصیت قدرتمند و محکم از خود به نمایش بگذارید.

با سخت کار کردن به خود افتخار می کنند:

با سخت کار کردن و تلاش فراوان می توانید هر آنچه دلتان می خواهد را به دست آورید.

دکتر سوزان وینزچنک، مدیر و مؤسس سازمان وینزچنک و نویسنده‌ی کتاب “نحوه استخدام افراد برای انجام کارها” می گوید: “مسئله‌ی مهم در زندگی هر فردی داشتن هدف و تفکر مثبت نسبت به آینده است. هدف به شما کمک می کند در زندگی اولویت‌هایتان را تعیین کنید و تفکر مثبت نیز باعث می شود اتفاقات خوب زیادی در زندگی‌تان رخ دهد.”

ملودی هابسون، رئیس هیئت مدیره‌ی شرکت سرمایه گذاری آریل، موقعیت کنونی خود را به خاطر سهام و ثروت بالایش به دست نیاورده است؛ بلکه با سخت کوشی زیاد و به کارگیری توانایی‌های خود موفق شده به این جایگاه برسد.

او در این باره می گوید: “خیلی از دوستان و اطرافیان من با دیدن کارهایی که انجام می دهم می گویند این میزان کار برای یک فرد بسیار زیاد است اما من چنین احساسی ندارم و معتقدم با برنامه ریزی دقیق و مدیریت زمان می توان تمام کارها را سریع‌تر و بهتر از هر کس دیگری انجام داد”.هابسون با داشتن این طرز تفکر، سخت کوشی و اعتماد به نفس بالا که به دوران سخت کودکی‌اش برمی گردد توانست تحصیلات خود را در دانشگاه پرینستون به انجام برساند و اکنون به‌عنوان رئیس هیئت مدیره موسسه انتخاب شده است. اکنون خانم هابسون تلاش می کند به‌عنوان بالاترین مقام سازمان از موقعیت خود برای حضور زنان بیشتری در جلسات هیئت مدیره استفاده کند.

هر هفته چند کار انگیزه بخش انجام می دهند:

در اطراف ما چیزهای زیادی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می توانیم روحیه و انگیزه‌ی خود را ارتقا دهیم. از جمله این موارد می توان به سخنرانی‌ها

 TED پادکست‌ها و ویدئوهایی در زمینه‌ی موفقیت و بالا بردن انگیزه در یوتیوب و کتاب‌های الهام بخش اشاره کرد. به‌دلخواه خود تعدادی از آن‌ها را انتخاب کرده و در برنامه‌ی هفتگی تان بگنجانید

بیل گیتس به‌عنوان غول دنیای فناوری و ثروتمندترین فرد دنیا، هر روز یکی از این فعالیت‌ها را انجام می دهد.

بیل گیتس به‌عنوان مدیرعامل کمپانی مایکروسافت مشغول فعالیت بود بعد از بازنشستگی در بنیاد خیریه بیل و ملیندا گیتس شروع به کار کرد، این بنیاد در حوزه‌ی سلامتی، آموزش و تحصیل فعالیت دارد. مطالعه و کتاب خوانی باعث افزایش انگیزه‌ی بیل گیتس شد. او در هر سال تقریباً پنجاه کتاب جدید می خواند و از تمام کتاب‌هایی که مرتبط به حوزه فعالیت بنیاد خیریه و زمینه‌های موردعلاقه‌اش است حمایت می کند.

از خود بپرسید آیا همان کاری را انجام می دهید که برایتان اهمیت دارد؟

وقتی اهداف خود را براساس اولویت‌های زندگی‌تان تنظیم کنید امکان دسترسی به آن‌ها آسان‌تر خواهد بود. وقتی اولویت اصلی شما داشتن یک بدن سالم و پرانرژی است، اصلی‌ترین نتیجه‌اش این است زمان بیشتری را به خانواده‌ی خود اختصاص می دهید این تصمیمات و اهداف اهمیت بیشتری نسبت به کاهش سایز و اندازه بودن یک لباس دارد.

مارک زاکربرگ برای دست یابی به هدف خود تلاش زیادی کرد و به دنبال پول و شهرت زیاد نبود، بلکه هدف اصلی او ایجاد ارتباط براساس تکنولوژی میان افراد بود، این همان چیزی بود که باعث شد به دنیای فناوری قدم بگذارد. وقتی او دوازده ساله بود یک برنامه پیام رسان برای مطب دندانپزشکی پدرش طراحی کرد و در دوران دبیرستان نیز توانست یک نرم افزار موسیقی طراحی کند. در همان زمان چند شرکت از جمله مایکروسافت و AOL پیشنهادات خوبی برای خرید این نرم افزار و همکاری با مارک زاکربرگ ارائه دادند اما او به تمام پیشنهادات پاسخ منفی داد اگرچه می توانست از این طریق به درآمد بالایی دست یابد.

زاکربرگ به جای همکاری با شرکت‌های متقاضی برای ادامه تحصیل وارد دانشگاه هاروارد شد و در سال دوم دانشگاه نیز توانست شبکه اجتماعی فیس بوک را راه اندازی کند.مدیر اجرایی فیس بوک در پاسخ به این پرسش که چه کاری سبب انگیزه بخشی او می شود گفت: من هر روز از خودم می پرسم آیا مشغول انجام مهم‌ترین کاری هستم که می توانم انجام دهم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 4 =