×
خانه » مقالات » توسعه فردی » آموزش و یاد گیری » داستان زندگی جیم ران
27 فروردین 1399

داستان زندگی جیم ران

یکی از چالش­‌های اصلی زندگی رسیدن به موفقیت در کمترین زمان ممکن است و این امر کاملا خلاف تجربه کردن است. همه قطعا می‌دانیم که هیچ وقت آنقدر زیاد عمر نمی­‌کنیم که بخواهیم تمامی مسائل و جنبه­‌های مختلف زندگی تجربه کنیم بنابراین بهتر است با مطالعه بیوگرافی افراد موفق از زندگی آن­‌ها الگو برداری کنیم. گروه تحقیقاتی کالج تی بورس در این مقاله به بررسی زندگی نامه آقای جیم ران می­‌پردازد.

((جیمز ران))، معروف به جیم ران (Jim Rohn) متولد سپتامبر ۱۹۳۰ میلادی است. کارآفرین، نویسنده و سخنران انگیزشیِ آمریکایی است. سخنرانی‌های تأثیرگذار او موجب دلگرمی میلیون‌ها نفر شده و جرقۀ امید را در اجتماع روشن کرده است. کارهای او بر آفرینش و گسترش افراد دیگری که در صنعت رشدِ شخصی فعالیت داشتند تأثیر مستقیمی داشت. از شاگردان برتر وی می­توان به آنتونی رابینز، مارک ویکتور هانسن، برایان تریسی، دارن هاردی و جک کنفیلد اشاره کرد. ایشان در سال ۲۰۰۹ در وست هیلز کالیفرنیا پس از ۱۸ ماه مبارزه با بیماری فیبرز ریوی درگذشت.

آغاز موفقیت جیم ران

جیم ران، پسر یک مزرعه‌دار مذهبی بود. پس از اتمام دبیرستان، جیم ران وارد دانشگاه شد، ولی تنها پس از یک سال دانشگاه را رها کرد تا به دنبال کاری با حقوق ثابت باشد تا بتواند به خانواده‌اش کمک کند. او سال‌های زیادی زحمت کشید ولی درنهایت در سن ۲۵ سالگی به این نتیجه رسید که او بجای ساختن یک زندگی خوب، تنها دارد در قرض و تنگنا و بی‌پولی زندگی می‌کند.

این‌گونه نبود که جیم ران چیز زیادی برای زندگی خود نخواهد، ولی او نمی‌توانست ببیند چه چیزی برای او ممکن است و چه‌کارهای خارق‌العاده‌ای می‌تواند انجام دهد. درزمانی که او یک همسر و پدر خانواده بود و همچنین دنبال راهی برای بهتر کردن زندگی بود، یکی از دوستان وی جیم را به یک سمینار آموزشی که توسط “ارل شف” که یک مدیر فروش و سخنران انگیزشی بود برگزار می‌شد، دعوت کرد. پیام شف چنان در جیم ران اثر کرد که او بلافاصله دریافت که او هم راه و روش زندگی شف را می‌خواهد. پس جیم ران به سازمان فروش مستقیم شف پیوست و شف آموزش وی را بر عهده گرفت.

در طول ۵ سال، شف، فلسفه ساده اما عمیق رشد شخصی را به جیم ران آموزش داد. افکاری نظیر: بیشتر از میزانی که روی شغلت کار می‌کنی روی خودت کارکن، درآمد تو مستقیماً به طرز فکر تو مربوط می‌شود، نه به وضع کنونی اقتصاد. مهم‌تر از همه اگر دوست داری چیزی تغییر کند ابتدا باید خودت تغییر کنی.

به دنبال این آموزش‌ها، رشد شخصی به یک سبک زندگی برای جیم ران تبدیل شد. او فهمید هرکسی می‌تواند زندگی را که می‌خواهد، با طرز فکر درست و نظم همراه با عمل به دست آورد.

بعدها جیم ران شروع به کسب مهارت درفروش و فروشندگی کرد. مهارت بعدی که خود جیم ران می‌گوید ثروت زیادی از این طریق به دست آورد و ثروت و درآمدش را چندین برابر کرد این بود: “یاد گرفتم چگونه آدم‌ها را در کنار یکدیگر جمع کنم و به آن‌ها یاد بدهم در کنار هم کار کنند.”

جیم ران آن‌قدر روی شخصیت خودکار می‌­کند تا سرانجام در ۳۱ سالگی میلیونر می‌­شود اما متأسفانه عمر شف کفاف دیدن موفقیت میلیون دلاری جیم ران را نداد.

همچنان زمان می‌گذشت، جیم ران فهمید اکثر مردم خواستار شنیدن داستان از فرش به عرش رفتن و فلسفه رشد شخصی او که او را به این کمال و فضیلت رسانده بود، هستند. پس‌ازآن، جیم ران تا زمان مرگ به مدت ۴۰ سال تجربه خویش را در سمینارهایش بیان ‌کرد. نتیجه‌ی این فعالیت­ها و آموزش­ها می­شود بیش از ۴ میلیون نفری که از آموزش­های او استفاده کرده­اند و از دل آن­ها افرادی مانند برایان تریسی و آنتونی رابینز  بیرون آمده‌­اند.

دستاوردهای جیم ران

جیم ران یکی از آگاه‌ترین و زیرک‌ترین چهره‌های نسل خویش بود. جیم ران با نوشتن بیش از ۲۵ کتاب و تبدیل آن‌ها به برنامه‌های صوتی و تصویری توانست شهرت جهانی به دست آورد. برای مثال کتاب جادوی کار پاره‌وقت نوشته‌ی جیم ران که از استقبال خوبی در ایران برخوردار شده است، ترجمه‌ی یکی از سخنرانی‌­های ایشان است. این کتاب به مفاهیم کار پاره‌وقت می‌­پردازد. وی جوایز مختلفی مانند CPAE که از سوی موسسۀ سخنرانان ملی به او اهدا شد و بسیاری جوایز دیگر دریافت کرد. یکی از این جوایز توسط رئیس آن دورۀ NSA، مارک سنبورن به او اهدا شد که با عنوان بهترین جایزۀ تأثیرگذار از آن یاد می‌شد. هنگامی‌که این جایزه را به جیم ران اهدا می‌کرد، از ۲۵۰۰ مخاطبی که آنجا بودند این سؤال را پرسید «کدام‌یک از شما فکر می‌کنید که زندگی‌تان تحت تأثیر اندیشه‌های جیم ران قرارگرفته است؟» بیش از ۱۸۰۰ نفر ایستادند.

جیم ران از آن دسته انسان­‌های خودساخته است که به داشتن انضباط در زندگی بسیار اهمیت قائل است. پاراگراف زیر را جیم ران در مصاحبه‌ی خودش با رابرت مک گاروی در سال ۱۹۹۶ گفته است.

رابرت مک گاروی: آیا شما معتقدید که شکستی که دچارش می‌­شویم یک مصیبت بزرگ نیست و از غفلت­‌های کوچک ما ناشی می­‌شود؟

جیم ران: دقیقا، شکست یعنی همین. غفلت شروع یک عفونت است. اگر به آن توجه نکنیم، باعث بیماری می‌­شود. فرمول شکست این است: شکست یعنی تکرار اشتباه در انتخاب‌­ها و تصمیم گیری­‌های کوچک که هرروز صورت می­‌گیرند اما از طرفی دیگر، موفقیت نتیجه‌­ی انجام متناوب اعتماد زیر بنایی و ضروری است.

لیست کتاب­های جیم ران ترجمه و منتشرشده به زبان فارسی:

    جادوی کار پاره‌وقت/ جیم ران؛ پیاده‌سازی، ترجمه و ویرایش: توحید فریدونی، امیررضا هاشمی، رامین درگاهی

    پنج قطعه‌ی اصلی از پازل زندگی/ جیم ران؛ ترجمه: توحید فریدونی، رامین درگاهی

    هفت کلید طلایی ثروتمند شدن/ جیم ران؛ ترجمه: حوریا موسایی

    معجزه در درون توست (گزین گویه ­های جیم ران)/ جیم ران؛ ترجمه: زینب فرجی

    فصل‌های زندگی / جیم ران؛ ترجمه: علی معتمدی

    فرزانگی / جیم ران؛ ترجمه: علی معتمدی

    درس‌های زندگی (منتخبی از نوشته‌های جیم ران) / جیم ران؛ ترجمه: علی معتمدی

    قاتل شما کیست؟ (قاتل شما چیست؟) / جیم ران؛ ترجمه: علی معتمدی

    دوازده ستون موفقیت / جیم ران؛ ترجمه: علی معتمدی

برترین سخنان جیم ران

    آرزو نکن که آن مشکل ساده تر باشد، بلکه آرزو کن خودت بهتر شوی. برای مشکلات کمتر آرزو نکن، بلکه برای توانایی های بیشتر خودت آرزو کن. آرزو نکن که با چالش های کمتری روبرو شوی بلکه آرزو کن خرد و تدبیر تو بیشتر شود.

    چالش رهبری قدرتمند تر بودن است، اما خشن تر بودن نیست؛ مهربان باش اما ضعیف نباش؛ شجاع باش اما گردن کلفت نباش؛ اندیشمند باش اما تنبل نباش؛ فروتن باش اما ترسو نباش؛ مغرور باش، اما متکبر نباش؛ شوخ طبع باش، اما بی خرد نباش.

    همه ما باید سختی یکی از این دو را تحمل کنیم (انتخاب با شماست): سختی منظم بودن، یا رنج ناشی از حسرت و افسوس.

    روز ها گرانقیمت هستند. وقتی که روزی را سپری می کنید به این معنی است که یک روز کمتر برای زندگی کردن دارید. پس مطمئن شوید که هر روز را هوشمندانه استفاده کنید.

    انضباط پلی است بین اهداف و  پیشرفت.

    اگر نمی خواهید بیشتر از معمول ریسک کنید، پس باید به یک زندگی معمولی بسنده کنید.

    انگیزه چیزی است که شما را وادار به شروع کار می کند. عادت ها چیزی هستند که شما را وادار به ادامه مسیر می کنند.

    موفقیت چیزی جز چند کار منظم و مداوم بیشتر نیست که هر روز تمرین می شود.

    راهی که همه می روند شما نروید؛ پیشرفت نمی کنید. جایی بروید که انتظارات و عملکرد بالایی از شما بخواهند.

    بیاموزید چگونه با آنچه دارید شاد باشید و در عین حال برای هر چه که می خواهید تلاش کنید.

نوشته­‌های دانشجویان جیم ران درباره وی

ابتدا نظر آنتونی رابینز را که در پشت جلد کتاب جادوی کار پاره‌وقت از جیم ران نوشته‌شده را می­‌خوانیم:

 آنتونی رابینز

من به‌واقع باور دارم که جیم ران یک انسان معمولی نیست؛ چون فلسفه‌ی وی کیفیت زندگی را برای کسانی که با او آشنا هستند بالا می‌­برد. او درزمانی که من می‌خواستم فلسفه‌ی زندگی­‌ام را شکل دهم تا امروز از آن بتوانم استفاده کنم، تأثیر بسیار مثبتی روی من داشت.

پیام برایان تریسی در مورد جیم ران اهمیت دایره­‌ی تأثیرگذاری این مرد خودساخته را نشان می­‌دهد:

  برایان تریسی

جیم ران انسان برجسته ایست. وی سلیس‌ترین بیان را دارد و حرفه‌­ای‌­ترین سخنران آمریکاست. حرف‌­های او برای هرکسی، پیامی دارد که آن فرد باید بشنود.

محمد ظلی نیا

مدرس توسعه فردی و مالی، نویسنده کتاب انسان قدرتمند، برگزار کننده سمینارهای مختلف در سراسر کشور، بنیانگذار موسسه رواق اندیشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × دو =