آکادمی ظلی نیا

بیل گیتس

قوی ترین مغز اقتصادی دنیا

بیل گیتس با نام کامل ویلیام هنری بیل گیتس سوم، از بزرگ‌ترین تاجرین و کارآفرینان دنیا، بیل گیتس در ۲۸ اکتبر سال ۱۹۵۵ زاده شد و در کنار دو خواهرش در سیاتل، واشینگتن بزرگ شد. گیتس در خانواده‌ای به دنیا آمد که از تاریخی غنی در تجارت و سیاست و خدمات اجتماعی سرشار بود. پدرش ویلیام هنری گیتس دوم وکیل دادگستری و یکی از سرشناسان شهر سیاتل، واشینگتن بود و مادر او آموزگار مدرسه و یکی از اعضای هیئت مدیرهٔ یونایتد وی اینترنشنال بود که در امور خیریه نیز فعالیت داشت.

گیتس در کودکی بیشتر وقت خود را در کنار مادربزرگ خود گذراند و از او تأثیر بسیار گرفت. از اول زندگی‌ اش، جاه‌ طلبی و بلندپروازی و حس رقابت از او می‌ بارید؛ همان عواملی که نیاکانش را به بالاترین مدارج حرفه‌ ای شان رسانده بود. در دبستان به سرعت از هم سن و سالانش در تمام دروس به ویژه ریاضیات و علوم جلو افتاد. والدینش که این وضعیت را دیدند او را در یک مدرسه معروف به نام لیک‌ ساید ثبت نام کردند. در همین جا بود که هسته اولیه مایکروسافت شکل گرفت. قضیه از آن جا شروع شد که در بهار ۱۹۶۸ مدرسه تصمیم گرفت که دانش آموزان را با پدیده‌ ای جدید که تازه داشت در دنیا شکل می‌ گرفت، یعنی رایانه، آشنا کند. رایانه‌ ها هنوز بزرگتر و گرانتر از آن بودند که مدرسه بتواند یکی از آنها را بخرد. برای همین مدرسه یک صندوق گذاشت و گفت که برای اجاره یک سال رایانه DECPDP -۱۰ ساخت جنرال الکتریک، کمک کنید. پول زیادی بیشتر از هزینه اجاره یک سال جمع شد. اما مدرسه، جذابیت این غول الکترونیکی را برای بچه‌ ها دست کم گرفته بود.

در سن 15 سالگی گیتس با شریک تجاری اش یعنی هم دانشگاهی و دوستش، پاول آلن اولین کسب و کارشان را به نام Traf-O-Data راه اندازی کردند؛ یک برنامه کامپیوتری که الگوی ترافیک سیاتل را شبیه سازی میکرد و توانستند بابت آن 20,000$ بدست بیاورند.

گیتس و آلن تصمیم گرفتند شرکت خودشان را راه اندازی کنند اما مادر و پدر بیل گیتس میخواستند حتما بیل گیتس تحصیلات دانشگاهی اش را به اتمام برساند و یک وکیل شود.

گیتس به دانشگاه هاروارد رفت تا وکالت بخواند.

اما اکثر وقتش را در اتاق کامپیوتر دانشگاه میگذراند و عملکرد درسی اش افت کرده بود و فقط درس ها را پاس میکرد تا اینکه از دانشگاه انصراف داد.

گیتس و آلن به شرکتی که قطعات کامپیوتر تولید میکرد با نام MITS نامه ای نوشتند و از آنها آنجا پرسیدند که «میخواهید نرم افزاری بر روی بستر سخت افزاری داشته باشید؟» و آنها موافقت کردند.

دو ماه طول کشید تا گیتس و آلن نرم افزاری بنویسند که آنرا سیستم عامل بنامند و بدون هیچگونه آزمایش اولیه آلن از دانشگاه انصراف داد تا به ابوکرکه پرواز کند و نرم افزار را تست کند؛ نرم افزار درست اجرا شد و این شرکت الن را استخدام کرد. گیتس هم حالا دیگر از دانشگاه انصراف داده بود و به آلن پیوست تا یک شرکت به نام Micro-Soft راه اندازی کنند.

بیل گیتس با تفاوت 20$ میلیون دلار !!!!! از نفر دوم لیست ثروتمند ترین افراد دنیا فاصله دارد.

این یعنی بیل گیتس یک غول تجارت است

بیل گیتس، موسس Microsoft است و عمده درآمد خود را از تولید نرم افزارهای این شرکت دارد، اما امروزه بیل گیتس به همراه همسرش مِلیندا بیش از 2000 پایگاه در سراسر جهان برای کمک بهتر کردن این دنیا کرده اند؛ از تلاش، سرمایه گذاری و پژوهش به ریشه کن کردن مالاریا تا کمبود آب و گرمایش زمین بیل گیتس در تمام آنها حضوری پر رنگ دارد.

تا جایی که مجله تایمز بیل گیتس را به قاطعیت جوهری که خطوط یک کتاب را می نویسد، میتواند بیل گیتس را دارای قدرتی در تحت تاثیر قرار دادن زندگی میلیون ها انسان دانست؛ قدرت و نفوذی که کمتر هیچ فرد غیر سیاسی در طول تاریخ نداشت.

بیل گیتس در ژانویه ۱۹۹۴ میلادی با ملیندا فرنچ از کارمندان مایکروسافت ازدواج کرد. ملیندا اهل دالاس در ایالت تگزاس آمریکا است. این زوج دارای سه فرزند به نام‌های جنیفر کاترین گیتس (۱۹۹۶ میلادی)، روری جان گیتس (۱۹۹۹ میلادی) و فوب ادل گیتس (۲۰۰۲ میلادی) هستند.

جنیفرکاترین گیتس (به انگلیسی: Melinda French Gates)، روری جان گیتس و فیبی ادل گیتس؛ فرزندان بیل گیتس حق نداشتند تا 14 سالگی طعم داشتن موبایل را بچشند. بیل گیتس 61 ساله در مصاحبه های خود می گوید که فرزندانش حق نداشتند تا قبل از 14 سالگی موبایل داشته باشند، موسس میلیاردر مایکروسافت همچنین حق استفاده از موبایل درسر میز غذا را سلب کرده است. ثروتمندترین مرد جهان با 67 میلیارد دلار ثروت گفت فرزندان من برای تماشای تلویزیون در پایان شب نیز محدودیت داشتند تا زودتر به رختخواب بروند و این قوانین به نفع فرزندانم بوده است.

همۀ ما می‌دانیم که تمام افراد موفق حداقل یک بار قربانی شکست شده‌اند و کمپانی گیتس نیز از این قاعده مستثنا نبود. پرونده‌های ضد تراست در دهۀ 90 در سراسر اینترنت فراگیر شدند و موجب ناکامی اینترنت اکسپلورر و سایر برنامه‌ها گشتند. علی‌رغم تمام دشواری‌ها در دهۀ 90 و 2000، مایکروسافت همچنان جزو یکی از بزرگ‌ترین کمپانی‌ها در جهان باقی ماند. او یکی از موفق‌ترین کارآفرینان و ثروتمندترین تجار جهان است. حال بیل گیتس به عنوان رئیس مایکروسافت، مبالغ زیادی را در موسسۀ خیریۀ بیل و ملیندا گیتس سرمایه‌گذاری کرده است تا مسائلی مثل فقر و گرسنگی را حل کند. 
بیل گیتس در رابطه با شکست این چنین می‌گوید: «من در برخی از امتحانات مردود شدم ولی دوستم همه را پاس کرد. حالا او یکی از مهندسین مایکروسافت است و من مالک مایکروسافت هستم.»

بیل گیتس در سال ۲۰۰۵ نشان افتخاری KBE یا Knight Commander of the Order of the British Empire را از دست ملکه‌ی انگلستان دریافت کرد. بسیاری از جوایز دیگری که گیتس دریافت کرده است، به خاطر فعالیت‌های بشردوستانه بوده و این جایزه‌ها را با همسرش ملیندا تقسیم کرده است.    بیل گیتس در سال 2015 بعد از اینکه جایزۀ لسکر * در سال ۲۰۱۶، رئیس جمهور آمریکا، باراک اوباما «نشان افتخار آزادی از طرف ریاست جمهوری» را به بیل و ملیندا گیتس اهدا کرد. فرانسیس اولاند، رئیس جمهور فرانسه نیز بالاترین نشان افتخار این کشور را در سال ۲۰۱۷ به این زوج اهدا کرد. * خدمات عمومی بلوبرگ میلینیوم * را دریافت کرد، جایزۀ پادما بوشان را نیز به دست آورد. در سال 2010 نیز به خاطر کمک‌هایش به صنعت آی.تی جایزۀ بوفالوی نقره ای را دریافت نمود. گیتس جوایز متعددی را به خاطر مسائل مختلف به دست آورده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =